Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 січня 2014 р. Справа № 805/18059/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлена у нарадчій кімнаті об 11 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Маслоід О.С.
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного
управління Міндоходів у Донецькій області
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (м. Слов'янськ)
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості з штрафних санкцій в розмірі 4430,00 грн.
31.12.2013 року позивач через канцелярію суду надав заяву про зменшення позовних вимог, якою просить суд стягнути з відповідача заборгованість з штрафних санкцій в розмірі 3605,00 грн. у зв'язку із частковою сплатою відповідачем суми заборгованості.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, у вищезазначеній заяві про зменшення позовних вимог просив суд розглядати справи без його участі, позовні вимоги обґрунтовує наступним. Відповідач має заборгованість у розмірі 3605,00 грн., яка виникла через несплату штрафної санкції за порушення вимог ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (надалі - Закон).
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином, 31.12.2013 року через канцелярію суду надала відзив на адміністративний позов, в якому зазначила, що вона частково сплатила суму боргу у розмірі 825,00 грн., що підтверджується наданими квитанціями, та із залишком заборгованості у розмірі 3605,00 грн. повністю згодна, також просила суд розглядати справу без її участі.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідач зареєстрована у якості фізичної особи - підприємця 02.03.2012 року за номером 22770000000011937, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Серія НОМЕР_3 та ідентифікаційні данні відповідача.
На підставі постанови по справі про адміністративне порушення адміністративної комісії при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради від 06.12.2012 року та протоколу про адміністративне порушення від 14.11.2012 року ДО № 092028 Слов'янського МВ ГУМВС України в Донецькій області позивачем винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 11.03.2013 року № 0000082203, яким до відповідача застосовані фінансові санкції за порушення ст. 15-3 Закону у розмірі 6800,00 грн.
Вказане рішення було надіслано відповідачеві, про що свідчить лист від 13.03.2013 року № 6281/10/22-313-3, та отримано нею 19.03.2013 року, про що свідчить підпис уповноваженої особи на поштовому повідомленні.
Відповідно до відомостей зворотнього боку облікової картки відповідачем було здійснено часткову сплату суми боргу: 26.03.2013 року - 200,00 грн., 26.04.2013 року - 200,00 грн., 24.05.2013 року - 250,00 грн., 25.06.2013 року - 280,00 грн., 24.07.2013 року - 300,00 грн., 23.08.2013 року - 320,00 грн., 26.09.2013 року - 350,00 грн., 28.10.2013 року - 470,00 грн. На момент подачі позову до суду сума заборгованості складала 4430,00 грн.
До матеріалів справи відповідачем надано копії квитанцій від 25.11.2013 року на суму 425,00 грн. та від 24.12.2013 року на суму 400,00 грн.
Таким чином, сума заборгованості відповідача з штрафних санкцій складає 3605,00 грн.
Згідно із пп. 19-1.1.15, 19-1.1.33 п. 191.1. ст. 19 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; здійснюють ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Пп. 20.1.19, 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право, зокрема, застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за роздрібною торгівлею тютюновими виробами та застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення законодавства, а також повноваження на звернення до суду із позовом про стягнення такої заборгованості перед бюджетом.
Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до ст. 16 Закону контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Згідно ст. 15-3 Закону забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Відповідно до ст. 17 Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
П. 3 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. N 790 (надалі - Порядок) передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Відповідно до п.п.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Згідно із ч. 4 ст. 17 Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до п. 13 Порядку рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.
Пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
З матеріалів справи вбачається наступне, рішення про застосування фінансових санкцій оскаржене не було, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду справи не надано.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
П. 38.1. ст. 38. ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Ч. 3, 4 ст. 112 КАС України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, що є підставою для прийняття судом визнання позову та можливості прийняття постанови про задоволення заявлених позивачем вимог.
З огляду на зазначене, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. N 790, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість з штрафних санкцій у розмірі 3605,00 грн. на користь Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на рахунок № 31116106700075, код платежу 21081100, одержувач УДК в м. Слов'янську Донецької області, код ЄДРПОУ 37803368 в установі банку ГУ ДКС України у Донецькій області, МФО 834016.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Маслоід О.С.