справа № 763/4360/13-а
Провадження № 2-а/763/209/13
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.10.2013 Гагарінський районний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді Батуріна А.С.,
при секретарі Рудюк М.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити такий перерахунок,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязати відповідача на підставі ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» здійснити у повному обсязі (90 % ), без обмежень перерахунок і виплату пенсії на підставі наданих документів (довідки прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері), з урахуванням всіх виплат, що існували на момент його звільнення з органів прокуратури, з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505, і одноразово виплатити позивачу заборгованість, що виникла з його вини, з часу виникнення права на перерахунок пенсії
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що у листопаді 2004 року він звільнився з органів військової прокуратури, у звязку з чим з січня 2005 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» йому була призначена та виплачується пенсія за вислугою років у розмірі 90% суми його заробітної плати. Протягом 2005-2012 років у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури призначена позивачу пенсія підлягала перерахунку у повному обсязі, у кожному випадку підвищення розміру пенсії позивач звертався до суду і на підставі судових рішень та на підставі довідок органів прокуратури пенсія перераховувалась. На звернення позивача до прокурора Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, позивач отримав довідку про розмір заробітної плати № 06/34-15 від 24.10.2012 року, яку надав відповідачу для перерахунку пенсії. 16.04.2013 р. позивач отримав відповіді про недоцільність проведення перерахунку пенсії. З таким рішенням відповідача не погодився, оскільки воно суперечить Конституції України і порушує його конституційні права.
Позивачем та представником відповідача було надано заяву про розгляд справи за їх відсутністю.
Також представник відповідача надав письмові заперечення.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи що сторонами надано достатні докази для повного та обєктивного розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У письмових запереченнях на позов, представник відповідача яких просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та посилається на те, що зміни до ст. 50-1 Закону України № 1789 та Закону № 3668 не були признані неконституційними і продовжують діяти на теперішній час, проводити розрахунок пенсії відповідно до Закону № 1789 без урахування змін є незаконним. При проведені перерахунку пенсії позивача на підставі довідки № 06/34-15 від 24.10.2012 р. відповідно до Закону № 1789 з діючими змінами від 08.07.2011 року зясувалось, що проведення перерахунку пенсії є недоцільним, оскільки пенсія залишиться така сама.
08.04.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012 року про заробітну плату старшого помічника військового прокурору ВМС України у зв'язку зі змінами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 року в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати (а.с.11).
16.04.2013 року на вищевказану заяву відповідач надав позивачу письмову відповідь, в якій вказав на те, що відповідно ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про Прокуратуру» з урахуванням змін, які були внесені Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2001 № 3668 VI з 01.10.2011 пенсія за вислугу років робітникам прокуратури обчислюється в розмірі 80% від суми їх місячної (діючої) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої були виплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На підставі постанови Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури № 505 від 31.05.2012 року, у звязку із затвердженням нових окладів працівникам прокуратури, пенсіонери одержали право на перерахунок пенсії. ОСОБА_1 було розяснено, що у відповідності з пунктом 37 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону № 1058, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. під № 1566/11846 з урахуванням змін та доповнень, територіальні органи пенсійного фонду розглядають питання перерахунку пенсії при зверненні пенсіонера з відповідною заявою - додаток 4 Порядку № 22-1. Заяви осіб про перерахунок пенсії реєструються в журналі реєстрації рішень органу, який призначає пенсію. Особі чи посадовій особі органом, який призначає пенсію, видається розписка з зазначенням дати прийому заяви, а також переліком отриманих документів. Провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років за заявою, наданою разом із зверненням на бланку, який не відповідає встановленому Порядку № 22-1 зразку не має можливості. Позивачу було розяснено, що у разі звернення ОСОБА_1 із завою про перерахунок пенсії згідно норм Порядка, з доданням довідки про заробітну плату, буде розглянуто питання щодо перерахунку його пенсії за вислугу років (а.с.27-28).
29.05.2013 року на повторну заяву позивача від 21.06.2013 року відповідач надав письмову відповідь, в якій вказав на те, що оскільки заява позивача була подана ним особисто, а не направлено поштою для реєстрації її в журналі реєстрації, законних підстав для перерахунку пенсії немає. Також, що інформація щодо порядку проведення перерахунку пенсії вже була направлена позивачу 16.04.2013 р. (а.с.31).
Відповідно до ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 року (із змінами і доповненнями) Про прокуратуру (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Таким чином, позивач отримував пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 року (із змінами і доповненнями) Про прокуратуру (в редакції від 28.01.2005 року, яка діяла на час призначення пенсії позивача) у розмірі 90 % середнього заробітку посади старшого помічника військового прокурору.
Відповідно до чинної на цей час ст. 50-1 Закону України от 05.11.1991 року (із змінами і доповненнями) Про прокуратуру, пенсія прокурорам призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених статтею 37 Закону України Про державну службу. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури встановлено посадові оклади працівників прокуратури, надбавки, умови преміювання.
Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2001 № 3668 VI були внесені зміни до Закону України Про прокуратуру № 1789, згідно з якими з 01.10.2011 пенсія прокурорсько-слідчим працівникам призначається в розмірі 80 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 року (зі змінами і доповненнями) Про прокуратуру( в редакції від 28.01.2005 року, яка діяла на час призначення пенсії позивачу), оскільки редакція цього закону, яка діє на теперішній час, звужує права позивача в частині розміру пенсії. Підлягають застосуванню норми закону, які не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України Про прокуратуру.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно відмовляє в перерахунку пенсії в розмірі 90 % від суми місячного заробітку.
При цьому суд також враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 части 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії порушує права позивача, оскільки Закон України №3668-VІ від 08.07.2011 року Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, яким внесено зміни до Закону України Про прокуратуру щодо зменшення розміру пенсії працівників прокуратури до 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, набрав чинності 01.10.2011 року і не розповсюджується на працівників прокуратури, пенсія яким була призначена до набрання ним чинності, так як відповідно до ст. 58 Конституції України закон зворотної сили не має.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, починаючи з дати звернення до відповідача із заявою складеною за передбаченою Порядком формою та здійснити відповідні виплати.
Проте вимога позову щодо одноразової виплатити позивачу заборгованості з часу виникнення права на перерахунок пенсії є безпідставною та такою що не підлягає задоволенню, оскільки одноразова виплата перерахунку пенсії не передбачена нормами діючого Законодавства, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру, ст. ст. 22, 64 Конституції України, Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ст.ст. 1-4, 6-9, 11, 12, 18, 71, 72, 99, 158-163, 183-2, 185-186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугою років та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.04.2013р. на підставі довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Гагарінський районний суд м. Севастополя протягом десяти днів з дня отримання її копії сторонами у справі.
Суддя Гагарінського районного
суду м. Севастополь /підпис/ ОСОБА_2
З оригіналом згідно. Постанова не набрала чинності.
Суддя Гагарінського районного
суду м. Севастополя А.С. ОСОБА_2