Справа № 663/1679/13-а
Провадження № 2-а/663/115/13
Постанова
Іменем України
02 грудня 2013 року м. Скадовськ
Скадовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого суддіШульга К.М.
при секретаріМолошенко В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Херсонського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона до виконавчого комітету Скадовської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2, комунальне підприємство «Водне господарство» Скадовської міської ради, про визнання розпорядження протиправним та скасування свідоцтва про право власності,
ВСТАНОВИВ:
Херсонський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона (далі КЕВ) із зазначеним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження виконавчого комітету Скадовської міської ради від 15 травня 2012 № 695 про приватизацію квартири АДРЕСА_1; скасувати свідоцтво про право власності серії САЕ № 210563 від 15 травня 2012 на вказану квартиру; скасувати державну реєстрацію права приватної власності на дану квартиру. Позов мотивує тим, що Скадовською міською радою незаконно було знято статус службової з квартири АДРЕСА_2, яка у звязку з наведеним не могла бути приватизованою. Крім того, на час прийняття Скадовською міською радою розпорядження про приватизацію спірної квартири, прокурором було оскаржено до суду рішення про зняття з квартири статусу службової, тобто міською радою незаконно прийнято оскаржуване розпорядження, яке підлягає скасуванню з моменту його прийняття 15 травня 2012 року.
Також зазначає, що про порушення відповідачем субєктом владних повноважень інтересів держави стало відомо 26.12.2012 року, у звязку з чим просить поновити строк звернення до суду.
В судовому засіданні Херсонський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові, наполягав на його задоволенні.
Представник Міністерства оборони України, а також КЕВ м. Херсона за довіреностями ОСОБА_4 підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Представник виконавчого комітету Скадовської міської ради в судовому засіданні позов не визнав, заперечував проти його задоволення, пояснив, що усі рішення міською радою прийнято з дотриманням вимог законодавства.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти позову, вважала дії Скадовської міської ради законними, вчиненими з дотриманням вимог закону.
Представник КП «Водне господарство» Скадовської міської ради в судове засідання не зявився, причини неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надав, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлені наступні факти і відповідні ним правовідносини.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2001 №1282 «Про порядок вилучення і передачі військового майна Збройних Сил України», на підставі акту приймання-передачі від 05.09.2007 КЕВ м. Херсона до виконавчого комітету Скадовської міської ради у комунальну власність передано військове майно військової частини А2845, а саме житловий будинок, розташований у військовому містечку №13 за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Гуманенка, 2-Б.
Вказаний будинок перебуває на обслуговуванні КП «Водне господарство» Скадовської міської ради Херсонської області.
Рішенням Скадовської міської ради від 21.01.2009 №6 «Про затвердження протоколу №1 засідання громадської житлової комісії» квартири №1, 2 та 3 житлового фонду Міністерства оборони України у житловому будинку №2-Б по вул. Гуманенка в м. Скадовську Херсонської області було включено до числа службових квартир Міністерства оборони України.
У подальшому на підставі ст.ст.121, 122 Житлового кодексу України вказані квартири було надано для проживання військовослужбовцям військової частини А2845, в тому числі двокімнатну квартиру №2 у вказаному будинку було виділено військовослужбовцю контрактної служби ОСОБА_1
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» квартири, віднесені до числа службових, приватизації не підлягають.
14.03.2012 ОСОБА_1 звернулась до міського голови м. Скадовська із заявою про виключення наданого їй для тимчасового, на час проходження військової служби, житла з числа службових квартир Міністерства оборони України.
Рішенням Скадовської міської ради №45 від 21.03.2012 знято статус службового житла з квартир №1, 2 та 3 жилого будинку №2-Б по вул. Гуманенка в м. Скадовську (п.2 рішення). Підставою для прийняття рішення про виключення квартири №2 з числа службових приміщень стала заява ОСОБА_1
Відповідно до вимог ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» жилі приміщення для постійного проживання надаються лише військовослужбовцям та членам їх сімей, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше.
Згідно п.11 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженого постановою КМУ №1081 від 03.08.2006 року, житлове приміщення виключається із числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також, якщо в установленому порядку його виключено із числа житлових приміщень. Виключення приміщення з числа службового провадиться згідно рішення виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.
Судом встановлено, що будь-яких клопотань від начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу до Скадовської міської ради не направлялось. Оскільки ОСОБА_1 таким правом не наділена, тому її звернення до Скадовського міського голови щодо виключення наданого їй для тимчасового проживання (на час проходження служби) житла є безпідставним. Відповідно, Скадовською міською радою статус службового із зазначеного житла було знято з порушенням вимог чинного законодавства.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 11.06.2012 визнано протиправним дії виконавчого комітету Скадовської міської ради та скасовано рішення №45 від 21.03.2012 в частині щодо зняття статусу службових квартир №1, 2 та 3 жилого будинку по вул. Гуманенка, 2-Б, в м. Скадовську.
Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів власних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для субєкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Судом встановлено порушення Скадовською міською радою порядку передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, встановленого відповідним Положенням, затвердженим наказом Міністерства з питань житлового господарства від 16.12.2009 №396, а також Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Відповідачем всупереч вимогам вищезазначеного законодавства, рішенням від 21.03.2012 № 45 знято статус службового житла з квартири №1, 2 та 3 жилого будинку по вул. Гуманенка, 2-Б, в м. Скадовську.
В подальшому, внаслідок прийняття Скадовською міською радою оскаржуваного розпорядження №695 від 15.05.2012, службову квартиру Міністерства оборони України приватизовано особою, яка немала на це права.
Відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч вказаному припису відповідач Скадовська міська рада, як субєкт владних повноважень, на якого покладено обовязок щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення, обґрунтованості своїх дій, покладених в основу оскаржуваного рішення, належними та допустимими доказами не довів.
Відповідно до вимог ст.144 Конституції України, дія рішень органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду зупиняються.
Відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що розпорядження виконавчого комітету Скадовської міської ради від 15.05.2013 року № 695 не відповідає вимогам чинного законодавства, відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
Вимога про скасування свідоцтва про право власності підлягає задоволенню як похідна, оскільки свідоцтво про право власності видано на підставі розпорядження, що скасовується.
Враховуючи, що про порушення інтересів держави Херсонському прокурору з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері стало відомо 26.12.2012, суд вважає можливим визнати поважною причину пропуску строку та задовольнити клопотання про поновлення строку на оскарження розпорядження виконавчого комітету Скадовської міської ради, що відповідає положенням ст.102 КАС України.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» при зверненні до суду з адміністративним позовом немайнового характеру сплаті підлягає судовий збір у сумі 68,82 грн.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 11, 14, 69, 70, 71, 94, 102, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Херсонського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона до виконавчого комітету Скадовської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2, комунальне підприємство «Водне господарство» Скадовської міської ради, про визнання розпорядження протиправним та скасування свідоцтва про право власності, задовольнити.
Поновити Херсонському прокурору з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері строк звернення до суду.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження виконавчого комітету Скадовської міської ради від 15 травня 2012 року №695 про приватизацію квартири АДРЕСА_3.
Скасувати свідоцтво про право власності серії САЕ №210563 від 15 травня 2012 року на квартиру №2 в будинку №2 Б, по вул. Гуманенка в м. Скадовську Херсонської області.
Скасувати державну реєстрацію права приватної власності на квартиру №2 в будинку №2 Б, по вул. Гуманенко в м. Скадовську Херсонської області.
Стягнути з місцевого бюджету м. Скадовська Херсонської області на користь держави судові витрати у сумі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя К. М. Шульга
Повний текст постанови
виготовлений 06.12.2013