Рішення № 36515648, 25.12.2013, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
25.12.2013
Номер справи
640/21465/13-ц
Номер документу
36515648
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 640/21465/13-ц

н/п 2/640/4316/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2013 року Київський районний суд м. Харкова

в складі: головуючого судді Зуб Г.А.

за участю секретаряХлистун Ю.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного фармацевтичного університету про зобовязання здійснити перерахунок заробітної плати та видати довідку про заробітну плату встановленого зразка, -

ВСТАНОВИВ:

03.12.2013 року представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок його заробітної плати за час виконання робіт в 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС зі збільшенням тарифної ставки на 100 % та нарахувати премію в розмірі 60 % посадового окладу, видати нову довідку про заробітну плату з урахуванням перерахунку для подання її до органів Управління пенсійного фонду України для нарахування пенсії.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що в 1986 році перебував у трудових відносинах з Національним Фармацевтичним Університетом, на посаді асистента з погодинною тарифною ставкою 0,723 крб. при 8 годинному робочому дні. Після загальновідомих подій на Чорнобильській АЕС позивача через військкомат було призвано на військові збори. У період часу з 05.05.1986 року по 15.05.1986 року ОСОБА_1 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в ІІІ зоні небезпеки. На даний час позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом ІІ групи, захворювання повязано з виконанням робіт по ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Згідно наказу №208-Адм від 09 липня 2013 року у звязку з ухваленням рішення Київським районним судом м. Харкова від 29.03.2013 року, яким встановлено факт виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3 зоні небезпеки у період часу з 05.05.1986 року по 15.05.1986 року було здійснено перерахунок заробітної плати Позивача за час роботи в зоні відчуження та видано довідку про заробітну плату № 751. Ознайомившись зі змістом довідки про заробітну плату №751 від 10.07.2013 року ОСОБА_1 вважає, що йому невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, а саме з урахуванням здійснених донарахувань роботодавець повинен був збільшити на 100% тарифну ставку та нарахувати 60 % премії. У звязку з цим 01.11.2013 року ОСОБА_1 письмово звернувся до Відповідача з проханням поновити його порушені права шляхом перерахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження. Згідно листа від 19.11.2013 року №3055/24 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку заробітної плати у звязку з тим, що у 1986 році по установі не видавались накази про нарахування та виплату позивачу 100% тарифної ставки та 60 % премії, а тому на даний час відсутні підстави для здійснення перерахунку заробітної плати. З рішенням Національного Фармацевтичного Університету про відмову у перерахунку заробітної плати та видачі нової довідки про заробітну плату за період з 05.05.1986 року по 15.05.1986 року не погоджується та вважає його протиправним та таким, що порушує його право на пенсійне забезпечення, так як сума заробітної плати, що була виплачена за роботу в зоні відчуження на даний час значно впливає на розмір його пенсії.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 надав суду письмові заперечення проти позову, в яких просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, про свідчить посвідчення А № 092505 видане 07.02.2002 року Харківською обласною державною адміністрацією та вкладкою до нього № 618728 С від 29.03.2007 року. (а.с. 8-9)

У 1986 році ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з Національним фармацевтичним Університетом на посаді асистента з погодинною тарифною ставкою 0,723 крб. при 8 годинному робочому дні, що підтверджується довідкою № 751 від 10.07.2013 року та не оспорюється відповідачем (а.с. 27)

У період часу з 05.05.1986 року по 15.05.1986 року ОСОБА_1 виконував роботу в 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС, внаслідок чого отримав інвалідність другої групи. Вказане підтверджується військовим квитком серії ВЦ № 067534, виданим на імя позивача, карткою доз радіоактивного опромінення, архівною довідкою від 18.09.2012 року №79988, довідкою до акту огляду МСЕК та встановлено рішенням Київського районного суду м. Харкова від 29.03.2013 року (а.с. 10-21).

За таких обставин суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на оплату праці відповідно до вимог нормативно-правових актів, які регулювали порядок оплати праці робітників і службовців, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається із змісту довідки про заробітну плату № 751 від 10.07.2013 року виданої Національним Фармацевтичним Університетом, позивачу нарахована заробітна плата без збільшення тарифної ставки на 100 %, а також не нарахована премія розміром 60 % тарифної ставки. (а.с. 27-28).

Не погодившись з таким перерахунком, 06.11.2013 року ОСОБА_1 письмово звернувся до Національного фармацевтичного Університету з проханням здійснити перерахунок його заробітної плати за період з 05.05.1986 року по 15.05.1986 року, а саме збільшити до 100 % тарифну ставку та нарахувати премію розміром 60 % тарифної ставки (посадового окладу), видати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка, але отримав відмову. (а.с. 29-32).

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.

Згідно до ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Постанови КМ України від 23.11.2011 року № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, згідно рішення Київського районного суду м. Харкова від 29.03.2013 року по справі № 2018/19436/2012 було встановлено факт виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3 зоні небезпеки у період часу з 05.05.1986 року по 15.05.1986 року. (а.с. 19-21)

Відповідно до архівних даних №179/1/180 від 30.10.2012 року в умовах напруженої обстановки поденний облік виїздів в зону небезпеки у в/ч в перші післяаварійні дні не вівся. Перші накази почали видаватись по в/ч 83279 з 06.06.1986 року у звязку з відбуванням особливого складу в/ч 83279 для роботи на території ЧАЕС.

Відповідно до розяснення, наданого Державним агентством України з управління зоною відчуження від 05.02.2013 року №01-367/1.4.1 до зони №3 належали території з рівнями іонізуючого випромінювання від 100 млР/год і вище.

Відповідно до ст. 36 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками (відрядними розцінками) і посадовими окладами, з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт і умов праці в таких розмірах: понад 30 Кі/км2 - на 80 - 100 процентів.

Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС виконував складні та термінові роботи.

Також, оскільки ст.. 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України. Порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, крім перерахованих вище, іншими нормативними актами не передбачені, отже, вони є діючими на цей час.

Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу 4 пп. 1 п. 1 ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року N 665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.

Відповідно до ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. N 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. N 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.

Виходячи з пункту 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Української республіканської ОСОБА_4 професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці, підвищеної у два рази.

Крім того, постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 жовтня 1986 року № 153/10-43 встановлено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення й винагороди нараховувати відповідно до діючих положень на збільшені, згідно п. 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156, тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади.

Відповідно до п. 4 ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Укрпрофради «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» від 10.06.86 р. № 207-7 була встановлена максимальна премія працівникам, зайнятим в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі - 60 % тарифної ставки (посадового окладу) в місяць. На доплату за роботу в надуродчий час, святкові і вихідні дні премія не нараховувалась.

З урахуванням зазначеного, позивачу необхідно провести перерахунок заробітної плати, оскільки його робота за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повинна бути оплачена з обліком всіх зазначених вище постанов, в тому числі тарифна ставка за період виконання робіт ОСОБА_1 в 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС повинна бути підвищена на 100 %, тобто в два рази та нарахована премія розміром 60 % тарифної ставки.

Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами. Це прямо передбачено ст..15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно наказу Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року N 644, якщо особа відпрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця і пенсію призначають із заробітку, отриманого за фактично відпрацьований час у зоні відчуження, то слід видавати довідку встановленого зразка.

Згідно з ч. 2 ст. 233 КЗпП у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

З урахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 3, 21, 22, 55 Конституції України, ст. ст.. 15, 54, 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постановою ЦК КПРС, ВР СРСР, КМ СРСР, ВЦРПС за № 524-156 від 07.05.1986 року, ОСОБА_4 Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за №153/10 43 від 07.05.1986 року, ОСОБА_4 Міністрів СРСР № 964 рс від 17.05.1986 року, ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС за № 665-195 від 5.06.1986 року, ОСОБА_4 Міністрів УРСР і УРРПС за № 207-7 від 10.06.1986 року, ст. ст. 10, 11, 208, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Національного Фармацевтичного Університету про зобовязання здійснити перерахунок заробітної плати та видати довідку про заробітну плату встановленого зразка - задовольнити.

Визнати дії посадових осіб Національного Фармацевтичного Університету щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку заробітної плати неправомірними.

Зобов'язати посадових осіб Національного Фармацевтичного Університету, юридична адреса: вул. Пушкінська, 53, м. Харків, код ЄДРПОУ 02010936, здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1, паспорт серії МК № 184703, виданий Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 20.07.1996 року, за час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період часу з 05.05.1986 року по 15.05.1986 року, а саме збільшити тарифну ставку на 100 %, тобто в два рази та нарахувати премію в розмірі 60 % посадового окладу.

Зобовязати посадових осіб Національного фармацевтичного Університету, юридична адреса: вул. Пушкінська, 53, м. Харків, код ЄДРПОУ 02010936 видати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 05.05.1986 року по 15.05.1986 року для предявлення в Пенсійний фонд України.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня його проголошення.

Головуючий -