Справа №: 343/2675/13-ц
Провадження №: 2/0343/840/13
Р І Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 грудня 2013 рокум. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого судді Тураша В. А.,
секретаря Лукань О.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду в м.Долина справу за позовом Долинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Долинської районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА до ОСОБА_1, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача : ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38 Васильович про відшкодування збитків, суд -
в с т а н о в и в:
Прокурор в інтересах держави в особі Долинської районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1, завдані збитки на суму 190000 грн., кошти перерахувати до Державного бюджету, а саме: на рахунок №31113102700155 (КЕКД 21080600 «суми стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації»), відкритий в ГУДКУ в Івано-Франківській області (МФО 836014) на імя УДК в Долинському районі код 20568642.
Свої вимоги мотивує тим, що вироком Долинського районного суду від 21.06.2010 року ОСОБА_1 визнано винним у вчинені злочинів, передбачених ст.ст. 364 ч. 2, 366 ч. 2 КК України.
Згідно даного вироку, відповідача засуджено за те, що він з 16 квітня 2006 року працював сільським головою с. Новоселиця Долинського району Івано-Франківської області. Сільський голова с. Новоселиця ОСОБА_1, володіючи організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, зловживаючи своїм службовим становищем, тобто умисно, в інтересах третіх осіб, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, в порушення вимог ст.ст. 12, 24, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від 21.05.1997 року, розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року «Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року», Постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року № 689 «Про затвердження Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівці для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталось 23-27 липня 2008 року», «Порядку обстеження майна, пошкодженого внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 року № 688 - без обстеження житлових будинків на місці, безпідставно склав 32 фіктивні акти обстеження будинків громадян ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20. ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_39, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, де вказав завідомо неправдиву інформацію про пошкодження будинків вищевказаних громадян внаслідок стихії, поставив на них свій підпис та гербову печатку Новоселицької сільської ради, а в подальшому направив ці акти в Долинську районну державну адміністрацію, що стало підставою для віднесення цих громадян до 3 категорії потерпілих від стихії та внаслідок цього виплати їм грошової допомоги на загальну суму 160000.00 гривень. Крім цього, згідно поданих сільським головою с. Новоселиця ОСОБА_1 в Долинську районну державну адміністрацію даних, в списки на одержання допомоги було включено двоє громадян- Павлів Г.І. ОСОБА_34, заяв від яких на отримання допомоги не поступало та актів обстеження житлових будинків не складалось, та четверо осіб, будинки яких не введені в експлуатацію та (або) вони там не проживають -ОСОБА_37, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, що стало підставою для віднесення їх до 3 категорії потерпілих від стихії та внаслідок цього виплати їм грошової допомоги на загальну суму 30000 гривень. Цими діями сільського голови ОСОБА_1 державним інтересам було спричинено шкоду з тяжкими наслідками на загальну суму 190000,00 гривень.
Даний факт негативно впливає на фінансове становище бюджету, що стало підставою звернення до суду з даним позовом.
В судовому засіданні прокурор Юхман Л.Я. позовні вимоги уточнила. Пояснила, що відповідачем по справі ОСОБА_1 станом на 01.12.2013р. погашено заборгованість на користь управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА в розмірі 6758.88 грн. У зв»язку з цим , зменшує позовні вимоги і просить постановити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА завдані збитки на суму 183241.12 грн., які перерахувати до Державного бюджету, а саме на рахунок №31113102700155 (КЕКД 21080600 «суми стягнені з винних осіб, за шкоду заподіяну державі, підприємству, установі, організації), відкритий в ГУДККУ в Івано-Франківській області (МФО 836014) на ім»я УДК в Долинському районі код 20568642.
Представник Долинської РДА ОСОБА_40 уточнені позовні вимоги підтримала, просила позов задоволити.
Представник УПСЗН Долинської РДА ОСОБА_41 уточнені позовні вимоги підтримала, просила позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що за свої дії він уже поніс покарання згідно вироку Долинського районного суду від 21.06.2010 р. Оскільки кошти отримала жителі с.Новоселиця, тому вони і повинні їх повертати. За попереднім рішенням Долинського районного суду , яке скасоване ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21.08.2013р. з нього проведено стягнення в розмірі 6758.88 грн. Просив відмовити у позові.
ОСОБА_24 особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, на повторний виклик не з»явились, хоч про час та місце слухання справи були повідомлені у встановленому Законом порядку.
Суд, вислухавши пояснення сторін, які не настоювали на допиті третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, дослідивши та оцінивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, вважає, що даний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного:
У відповідності до вимог ч.1 ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Ч.3 ст. 10 та ч.1 ст. 60 ЦПК України встановлено, що кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.
За змістом ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ч.4 ст. 61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов»язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Вироком Долинського районного суду від 21.06.2010 року (а.с.5-9) ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ст.ст. 364 ч. 2, 366 ч. 2 Кримінального кодексу України та призначено покарання за ст.ст. 364 ч. 2, 366 ч. 2, 70 КК України у вигляді позбавлення волі на строк 3 роки з позбавленням права обіймати посади, пов»язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов»язків, на строк 3 (три) роки, із застосуванням ст.ст. 75, 76 КК України. Зі змісту вироку вбачається, що ОСОБА_1 будучи сільським головою с. Новоселиця, володіючи організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обовязками, зловживаючи своїм службовим становищем, тобто умисно, в інтересах третіх осіб, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, в порушення ст.ст. 12, 24, 42 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року № 1008-Р „Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, Постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року № 689 „Про затвердження Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівці для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталось 23-27 липня 2008 року, „Порядку обстеження майна, пошкодженого внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабміну від 30.07.2008 року № 688, без обстеження житлових будинків на місці, безпідставно склав 32 фіктивні акти обстеження будинків громадян (ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_39, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33М.), де вказав завідомо неправдиву інформацію про пошкодження будинків вищевказаних громадян внаслідок стихії, поставив на них свій підпис та гербову печатку Новоселицької сільської ради, а в подальшому направив ці акти в Долинську районну державну адміністрацію, що стало підставою для віднесення цих громадян до 3 категорії потерпілих від стихії та внаслідок цього виплати їм грошової допомоги на загальну суму 160000 гривень. Крім того, згідно поданих сільським головою с. Новоселиця ОСОБА_1 в Долинську районну державну адміністрацію даних, в списки на одержання допомоги було включено двоє громадян (ОСОБА_23, ОСОБА_34І.), заяв від яких на отримання допомоги не поступало та актів обстеження житлових будинків не складалось, та четверо осіб, будинки яких не введені в експлуатацію та (або) вони там не проживають (ОСОБА_37, ОСОБА_36, ОСОБА_37 ОСОБА_42, ОСОБА_38В.), що стало підставою для віднесення їх до 3 категорії потерпілих від стихії та внаслідок цього виплати їм грошової допомоги на загальну суму 30000 гривень. Цими умисними діями сільського голови ОСОБА_1 державним інтересам було спричинено шкоду з тяжкими наслідками на загальну суму 190000 гривень. Також, ОСОБА_1 в 152 складених ним та поданих в Долинську районну державну адміністрацію актах обстеження житлових будинків особисто підробив підписи за членів комісії, утвореної розпорядженням сільського голови с. Новоселиця Долинського району від 25 липня 2008 року № 46 з метою визначення збитків, завданих повінню 23.07.2008 року 26.07.2008 року, а саме ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, з них у 98 актах за дільничого інспектора Долинського РВ УМВС ОСОБА_47, чим вчинив інше службове підроблення документів. Цими умисними діями сільського голови ОСОБА_1 державним інтересам було спричинено шкоду з тяжкими наслідками на загальну суму 180000 гривень (а.с. 5-9).
Відповідно до акту позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Новоселицької сільської ради за період з 01.07.2005 року по 01.10.2008 року № 350-21/16 від 30.09.2008 року, довідки зустрічної звірки відшкодування сум постраждалим від стихійного лиха, що відбулося 23-27 липня 2008 року, громадянам с. Новоселиця Долинського району в управлінні праці та соціального захисту населення Долинської РДА за липень-вересень 2008 року, проведеною ревізією наявності документів та інших підстав для виплати допомоги громадянам с. Новоселиця, що постраждали від стихійного лиха 23-27 липня 2008 року та віднесені до II - III категорії потерпілих, а саме: вибірковою звіркою даних погосподарських книг зі списками осіб, віднесених до III категорії постраждалих, для отримання допомоги, виявлено, що громадяни ОСОБА_37, ОСОБА_36, ОСОБА_35 отримали допомогу на нежитлові будинки (будинки не введені в експлуатацію), чим порушено п. 14 Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівці для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року № 689. Сума безпідставно виплачених коштів вищевказаним громадянам складає 15000,00 грн. Проведеною звіркою даних актів обстеження житлових будинків із списками осіб, які отримали допомогу, встановлено, що громадяни села ОСОБА_23 (вул.Л.Українки), ОСОБА_34 (вул.Чорновола) включені в списки осіб на отримання допомоги без наявностізаяв на відшкодування збитків та актів обстеження житлових будинків, що є порушенням п.5 Порядку №688. Повторним обстеженням житлових будинків вищевказаних громадян, пошкоджень не виявлено. Вказаним громадянам виплачено допомоги в сумі 10000,00 грн. Відповідно до пояснення сільського голови Новоселицької сільської ради ОСОБА_1, акти обстеження житлових будинків складені на всіх громадян, які постраждали і подані в відділ надзвичайних ситуацій Долинської РДА в повному обсязі. Комісією, що створена під час ревізії, в складі залученого спеціаліста начальника Долинського КП «Управління капітального будівництва» ОСОБА_48, оперуповнозаженого ВДСБЕЗ Долинського РВ УМВС ОСОБА_49 та сільського голови Новоселицької сільської ради проведено вибіркове повторне обстеження 40 житлових будинках осіб, що віднесені до III категорії постраждалих. Зі слів господарів вода знаходилася у підвалі житлового будинку. При повторному обстеженні пошкоджень житлових приміщень у 32 будинках не виявлено (при цьому 16 власників обстежених будинків відмовились від підписів у актах повторного обстеження), власникам яких виплачено допомоги в сумі 160000,00 грн. (а.с. 16-20).
Копії довідок виданих виконкомом Новоселицької сільської ради підтверджують, що ОСОБА_35 зареєстрована в будинку по вул. Шевченка в с. Новоселиця, але у 2008 році там не проживала, так як велася добудова будинку; ОСОБА_36 на вул. Галицька у 2008 році не проживав, так як велося будівництво, він був зареєстрований та проживав у будинку матері по вул. Грушевського; ОСОБА_37 по вул. Л. Українки не зареєстрована, оскільки проводилося будівництво будинку (а.с. 24-25).
Статтею 42-1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесенні змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. було затверджено субвенції з Державного бюджету України обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету міста Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, у загальному обсязі 2000320,00 грн.
Порядком використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетом Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 р. № 689, встановлений механізм використання субвенцій з державного бюджету вказаним обласним бюджетам для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 р., згідно якого субвенції спрямовані на ліквідації наслідків стихійного лиха, в тому числі на відшкодування вартості зруйнованих господарських приміщень, втраченого майна і сільськогосподарської продукції на городах та присадибних ділянках.
Допомоги за рахунок субвенції постраждалим надається відповідно до списків громадян для надання остаточної суми допомоги, які складаються на підставі актів обстеження, що проводяться відповідно до Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 р., затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 р. № 688.
Відповідно до пп. 2 п. 7 та пп. 2 п. 8 Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 688 від 30.07.2008 р., обстеження проводиться на підставі заяви, що подається органові місцевого самоврядування за місцем розташування об'єкта та/або земельної ділянки. За результатами обстеження земельної ділянки комісія складає акт обстеження, в якому визначаються збитки від наслідків стихійного лиха. Акт обстеження земельної ділянки затверджується рішенням органу місцевого самоврядування, копія якого в одноденний строк надсилається заявникові та райдержадміністрації. Райдержадміністрація складає на підставі зазначених відомостей зведений реєстр по району і в дводенний строк надсилає його облдержадміністрації.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що бюджетна субвенція як сума матеріальної допомоги постраждалим від стихійного лиха була скерована обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету міста Чернівців.
Згідно довідки № 4665 Івано-Франківського обласного управління статистики від 22.12.2000 року УПтСЗН Долинської РДА є юридичною особою -установою (а.с. 33).
Відповідно до розпорядження голови Долинської РДА та заступника голови Долинської районної ради від 09.10.2008 року «Про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для ліквідації наслідків стихійного лиха» головним розпорядником районного бюджету, до якого було направлено субвенцію з державного бюджету, та який забезпечував проведення видатків по Долинському районі Івано-Франківської області було управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА (а.с. 27).
На виконання вказаного вище розпорядження, розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року № 1008-р, постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року № 689 ГУДК України в Івано-Франківській області на рахунок УПтСЗН Долинської РДА були перераховувалися кошти для відшкодування збитків по стихії (а.с. 29).
Таким чином, враховуючи приюдиційне значення вироку Долинського районного суду від 21.06.2010 року по справі №1-6/2010р., враховуючи висновки і мотиви, які викладені ухвалі Колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21.08.2013р. , що послужили підставою для скасування рішення Долинського районного суду від 26.10.2012р. та ухвали Апеляційного суду Івано-Франківської області від 25.12.2012 року , що у відповідності до вимог ч.4 ст. 338 ЦПК України є обов»язковими для суду першої інстанції при новому розгляді справи , суд, приходить до переконання, що в результаті злочинних дій відповідача, державі заподіяні збитки, які підлягають стягненню з винної особи, тому уточнений позов підлягає до задоволення.
У відповідності до вимог ч.2 ст. 88 ЦПК України - якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно довідки серії 10ААБ №594087 (а.с.10 т.2) ОСОБА_1 являється інвалідом другої групи, що згідно п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнює його від сплати судового збору.
На підставі ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 42-1 Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесенні змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 р., Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетом Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 р. № 689, п.п. 2 п. 7 та п.п. 2 п. 8 Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 688 від 30.07.2008 р., керуючись ст.ст. 10, 60,61 , 88, 208, 209, 215, 218 Цивільно - процесуального кодексу України, суд,
Р1ШИВ:
Позов задоволити .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі управління праці та соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації 183241 ( сто вісімдесят три тисячі двісті сорок одну) гривну 12 копійок збитків , завданих злочином, які перерахувати на рахунок № 31113102700155 (КЕКД 21080600, «суми стягнені з винних осіб за шкоду заподіяну державі, підприємству, установі, організації) відкритий в ГУДКУ в Івано-Франківській області МФО 836014, код 20568642).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Долинський районний суд.
Суддя:
Повний текс рішення виготовлено 05.01.2014р.