Справа №: 343/3709/13-а
Провадження №: 2-а/0343/151/13
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2013 рокум. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючої суддi ОСОБА_1,
секретаря Менделяк А. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про зобов"язання провести перерахунок пенсії за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі поданої довідки ПАТ "Вигодський лісокомбінат" відповідно до ч.1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",-
в с т а н о в и в:
Позивач просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Долинському районі провести перерахунок пенсії за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі поданої довідки публічним акціонерним товариством «Вигодський лісокомбінат» відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.11.2013 року.
Свої вимоги мотивує тим, що на підставі наказу № 502 від 13.10.1983 року він був прийнятий на роботу слюсарем - електромонтером у Вигодський лісокомбінат. Відповідно до наказу № 203 від 14.05.1984 року переведений слюсарем по ремонту і експлуатації КІПІА по 4 розряду. З 01.11.1986 року до 08.02.1988 року він працював слюсарем по ремонту і експлуатації КІПІА лісохімцеху (наказ № 522 від 23.10.1986 р.), з 08.02.1988 року до 09.04.1990 року - слюсарем 5 розряду по контрольно-вимірювальних приладах і автоматиці заводу ДВП Вигодського Ж (наказ №66 від 08.02.1988 р.), з 09.04.1990 р. до 28.09.1992 р. - слюсарем КІПІА (наказ №116 від 06.04.1990 р.), з 28.09.1992 р. по 22.04.1996 р.- наладчиком приладів (наказ №317 від 28.09.1992 р.). Відповідно до наказу № 398 від 26.06.1994 р. з 23.06.1994 р. Вигодський ЛК перетворений у ВАТ "Вигодський ЛК". На підставі наказу № 92 від 18.04.1996 р. він звільнений з роботи по переводу в ДП "Завод ДВП" (п.5 ст.36 КЗпП України).
У зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС він був призваний на військові збори і в період з 18.07 по 03.09.1986 року в складі Івано-Франківського батальйону протипожежної служби (в.ч. 6033) приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, а саме: проводив дезактивацію приміщень 4-го енергоблоку-24.07; 01.08; 14.08; 24.08 -4 зміни - III зона; в інші 44 дні перебував на чергуванні в караулі пожежогасіння та виконував господарські роботи в наметовому містечку біля с. Оране.
По закінченні військових зборів ним було надано довідку вч/6033 на дане підприємство про роботу у зоні відчуження та про коефіцієнт зони виконуваних робіт, який давав право на підвищення оплати праці при розрахунку заробітної плати. Підприємство провело розрахунок за час роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС та виплатило йому суму в розмірі 1057 карбованців 84 копійок.
З часом його стан здоров'я погіршився.
Згідно експертного заключення Львівської регіональної міжвідомчої експертної ОСОБА_3 на засіданні № 13 від 05.12.2002 року була розглянута його заява з доданими документами і встановлено, що захворювання пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до довідки ІФ №164509 від 01.03.2006 року після повторного огляду МСЕК 01.03.06 р. він визнаний інвалідом III групи з терміном переогляду 01.04.2009 р. з втратою 60 % професійної працездатності.
13.04.2009 р. комісією МСЕК він визнаний інвалідом III групи безстроково. На даний час він являється інвалідом III групи захворювання, яке пов'язане із роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС і йому видане посвідчення 1-ої категорії серії А №127229.
Ним було подано відповідні документи до УПФ України для нарахування пенсії по інвалідності, пов'язаної з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС.
З 2003 року він отримував пенсію у мінімальному розмірі, без врахування нормативно-правових актів, які регламентували оплату праці у зоні відчуження та знаходились під грифом «таємно» і на підставі яких проводилось нарахування заробітної плати та видавались довідки для нарахування пенсії.
В кінці 2006 року він звернувся до УПФ України у Долинському районі про розяснення розрахунку розміру його пенсії.
УПФ України у Долинському районі листом №5899/03 від 23.08.2006 року повідомило його про те, що пенсія йому обчислюється у мінімальному розмірі і що для обчислення пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків, йому необхідно надати довідку про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження.
У зв'язку з цим він звернувся до публічного акціонерного товариства «Вигодський лісокомбінат» із заявою про видачу довідки встановленої форми про його заробіток за дні роботи у зоні відчуження, підтверджений довідкою №157 від 22.02.2001 року, на підставі якої УПФ зобов'язане провести йому перерахунок пенсії.
Відповідачем було надано довідку від 03.07.2007 р. № 01/42 згідно наданої довідки №90 від 17.04.2003 р. про роботу у зоні, на підставі особового рахунку, проведеного нарахування за чотири дні роботи у зоні відчуження без врахування нормативно - правових актів, які регламентували оплату праці у зоні відчуження, та про які він дізнався із прийняттям постанови КМ № 1210 від 23.11.2011 р.
Згідно вищевказаної довідки пенсія нараховувалась та виплачувалась до встановлення розміру пенсії за рішенням суду відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З 01.11.2011 року УПФ України у Долинському районі всупереч чинному законодавству та Конституції України припинило виконання рішення суду відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Але коли вийшла постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, яка вступила в дію з 01.01.2012 року, якою затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, він дізнався, що у попередній довідці № 01/42 від 03.07.2007 р. не було враховано розрахунок заробітної плати за роботу у зоні відчуження відповідно до постанов СРСР, президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ВЦРПС, Укпрпрофради та міністерства праці України, які на той час мали гриф "таємно" і як наслідок не були йому відомі.
Вищевказаним підприємством нормативні акти та постанови, які регламентували оплату праці у зоні відчуження, у довідці № 01/42 від 03.07.2007 р. при розрахунку не були враховані.
При розрахунку заробітної плати та наданні вище вказаної довідки для нарахування пенсії не були враховані наступні нормативно-правові акти, які регламентували оплату праці у зоні відчуження: Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 року №524-156; №655-195 від 05.06.1986 року; №153/10-43 від 07.05.1986 року; ОСОБА_3 Міністрів УРСР №207-7 від 10.06.1986 року; ОСОБА_4 Міністрів СРСР: №964 від 17.05.1986 року і №1031 від 23.05.1986 року; ОСОБА_5 №09-3751 від 29.10.1992 року; ОСОБА_5 № 1153/0/1405/034-4 від 13.06.2005 р.
З метою урегулювання вищезазначеного спору він повторно звернувся до публічного акціонерного товариства «Вигодський лісокомбінат» про перерахунок заробітної плати за чотири дні роботи у третій зоні відчуження, а саме: 24.07, 01.08, 14.08, 24.08 - 4 зміни - III зона та видачі нової довідки для пред'явлення в УПФ України у Долинському районі для перерахунку йому пенсії.
Публічним акціонерним товариством «Вигодський лісокомбінат» було відмовлено у видачі вищевказаної довідки.
На підставі відмови за захистом своїх конституційних прав він звернувся до Долинського районного суду щодо неправомірності відмови у видачі довідки.
Під час розгляду справи у Долинському районному суді публічне акціонерне товариство «Вигодський лісокомбінат», вивчивши всі надані нормативно-правові акти, які регламентували оплату праці у зоні відчуження 1986 року та інші нормативні документи та листи-розяснення, прийняло рішення у добровільному порядку видати вищевказану довідку.
Публічне акціонерне товариство «Вигодський лісокомбінат» провело перерахунок та видало довідку №89 від 01.11.2013 року відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів та листів, які регламентували оплату праці у зоні відчуження.
УПФ України у Долинському районі відмовило йому у перерахунку пенсії на підставі наданої ПАТ «Вигодський лісокомбінат» довідки.
Такі дії УПФ України у Долинському районі вважає неправомірними і такими, що порушують його конституційні права.
Як зазначено в листах ОСОБА_5, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року № 09-3751 та № 1153/0/1405/034-4 від 13.06.2005 р., якщо роботу в зоні відчуження оплатили невірно (заробітна плата нарахована без урахування деяких рішень уряду) підприємство на основі первинних бухгалтерських документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану і виплачену заробітну плату) повинно провести перерахунок заробітної плати згідно законодавства. Перераховану заробітну плату не індексують і не виплачують, а тільки враховують при нарахуванні пенсії.
Фактична заробітна плата виплачена йому у 1986 році складає 1057 карбованців 84 копійок, про що відмічено в особовому рахунку.
Заповнюючи йому довідку для призначення пенсії, підприємство визначило згідно законодавства перераховану суму заробітної плати, доплату за роботу у вихідний день та премію. При цьому виходило із того, що оплата праці, яку він виконував у зоні відчуження, розрахувало за фактично розрахований час у третій зоні небезпеки - у чотирикратному розмірі.
Крім того, за основним місцем роботи за ним зберігся середній заробіток (за чотири дні (24.07, 01.08, 14.08, 24.08)
Чорнобильці-ліквідатори працювали в особливо складних і особливо важких умовах праці, внаслідок цього тарифні ставки підвищувались на 100 %.
В перші місяці ліквідації аварії заміри радіаційного опромінення були поставлені дуже погано. Якщо ліквідатор отримував дозу 25 рентген, то після перерахунків проведених у 1990 році у Всесоюзному науковому центрі радіаційної медицини дози опромінення виявились в межах від 40 до 90 рентген. Крім того, це були термінові роботи.
Тому посилання місцевих та центральних органів УПФ України щодо безпідставності підвищення тарифних ставок на 100% говорять про їхню професійну необізнаність умов праці у зоні відчуження.
Дана правова норма про підвищення тарифних ставок на 100% повторена в абзаці другому підпункту першого постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР № 207-7 від 10.06.1986 року, постанові ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 № 665-195.
Відповідно до постанови ЦККПРС, ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦРПС №665-195 працівникам, зайнятим на ліквідації аварії на ЧАЕС, встановлена премія в розмірі 60%, а також пунктом 4 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР №207-7 встановили робітникам підприємств, виконуючим роботи, пов'язані з ліквідацією аварії на ЧАЕС, максимальний розмір премії - 60%.
В даній постанові ніяких умов про внесення яких-небудь доповнень до колективних договорів не було встановлено.
Тим більше, у відповідності до п.19 Інструкції про порядок застосування правил відшкодування підприємствами, установами, організаціями шкоди, заподіяної робітникам і службовцям каліцтвом або іншими ушкодженнями здоровя, повязаним з виконання ними трудових обовязків, затвердженої постановою Державного комітету СРСР по праці і соціальним питанням і Президії ВЦРПС від 13.02.1985 р. № 50/П-2 (зі змінами внесеними постановами Держкомпраці і Президії ВЦРПС 02.06.1988 р. № 342/П-6 і 12.07.1990 р. № 278/П-8) вказано, що, якщо на момент розрахунку заробітку за період перебування у Чорнобилі премія не виплачувалась, то при нарахуванні пенсії вона повинна враховуватись.
Згідно п.1 постанови №153/10-43 та п.1 постанови №524-156, постанови №665-195 граничні норми премії слід нараховувати з вказаних підвищених тарифних ставок. Тому дія постанов розповсюджувалась на всіх, хто приймав участь в ліквідації аварії.
А отже, висновки УПФ України в Долинському районі щодо безпідставності 60% премії, не мають юридичної сили.
Тому оплату праці встановлених законодавчими актами, ніхто не має права трактувати по своєму розумінні, спираючись не на нормативно-правові акти, а на свої домисли.
Згідно вимог вищевказаних нормативних актів за місцем основної роботи зберігалась середня заробітна плата.
Відповідно до ст.72 Закону СРСР «Про загальний військовий обовязок» за місцем основної роботи під час зборів зберігається місце роботи, посада та середня заробітна плата.
Вказані нормативні акти містять спеціальні норми права по відношенню до використовуваних відповідачем, а отже, згідно з визначення конкуренції підлягають застосуванню при перерахунку.
Позивач та його представник ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримали заявлені позовні вимоги, зіславшись на вищевикладені обставини, просили позов задоволити, зобов'язати УПФ в Долинському районі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі довідки № 89 від 01.11.2013 року, виданої публічним акціонерним товариством "Вигодський лісокомбінат" з 01 листопада 2013 року, постанову звернути до негайного виконання, так як кошти потрібні позивачу на лікування, оскільки він постійно хворіє, переніс дві операції, потребує коштів для придбання ліків та належного обстеження.
Представник відповідача ОСОБА_7 в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що абзацом першим пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.86 року № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції'" керівникам підприємств та організацій надавалося право здійснювати оплату праці працівників, що були безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за підвищеними до 100 відсотків тарифними ставками (відрядними розцінками, окладами). Конкретні розміри підвищення цих тарифних ставок (відрядних розцінок, окладів) встановлювалися з урахуванням складності та терміновості виконуваних робіт. Виходячи 3 зазначеного, підвищення тарифних ставок (відрядних розцінок, окладів) працівників здійснювалося у встановленому порядку персонально з урахуванням складності та терміновості виконуваних робіт, і для підвищення на 100 відсотків тарифних ставок (відрядних розцінок, окладів) всім працівникам підстав немає.
За нормами постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС 07.05.86 № 153/10-43 премія за роботу працівника в зоні Чорнобильської АЕС виплачувалася відповідно до діючого на підприємстві положення про преміювання. Тобто, якщо до призову на військові збори в зону відчуження премія працівнику нараховувалася регулярно, то за період виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премія також повинна була бути нарахована в розмірах, визначених діючим на той час на підприємстві (в організації) положенням про преміювання. При цьому, в положення про преміювання могли бути внесені зміни відповідно до підпункту четвертого пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.86 № 207-7 щодо підвищення граничного розміру премій до 60 відсотків тарифної ставки (окладу) на місяць. Тобто розмір премії встановлювався для кожного працівника окремо відповідно до діючого на підприємстві (в організації) положення про преміювання. Для підвищення до 60 відсотків розмірів премії всім працівникам підстав немає.
ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 22.09.04 № 1240 «Про внесення зміни до пункту 1 Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у ув'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено з 01.01.05 року пенсії працівникам підприємств (установ, організацій), яких у 1986-1990 роках було призвано на спеціальні військові збори для виконання робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначати із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, у І зоні - 3).
В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_2 є довідка про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження від 19.03.2007 р. № 01/42, видана ВАТ «Вигодський лісокомбінат» (на даний час не відкликана), згідно якої йому проведено перерахунок з 01.01.2012 р. відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Ця довідка видана на підставі постанов ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», ОСОБА_3 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.86 № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які зайняті на роботах, що повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища», оскільки у самій довідці, зокрема, є посилання на постанову ОСОБА_3 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.86 року № 207-7, а також встановлено кратність оплати праці та інші виплати. Незастосування у 1986-1990 роках підвищених на 100 відсотків тарифних ставок (відрядних розцінок, окладів, посадових окладів) працівників та на 60 відсотків розмірів премії не було неправильною оплатою праці працівників за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і не є підставою для обчислення розмірів пенсій з урахуванням цих підвищень.
Довідка від 01.11.2013 р. № 89 видана ПАТ «Вигодський лісокомбінат» з порушенням, зокрема, сумарна кратність оплати праці у III зоні -6, що суперечить постанові Кабінету Міністрів України від 22.09.04 № 1240. В графі «Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням)» внесено суму без пояснення щодо підстав її нарахування. Положення про преміювання, номер та дата наказу про преміювання, що діяли на момент відрядження відсутні (акт перевірки від 04.12.2012р. №341). В графі «Збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження» сума за серпень обчислена з врахуванням вихідного дня (неділі) 24.08.1986 р. Однак за особами, відрядженими в зону відчуження за роботу у вихідні (для зони відчуження - неділі) і святкові дні середньомісячний заробіток не зберігався. Відповідно неправильно обчислені суми в графах «Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням)» і «Сума». А тому проводити перерахунок згідно цієї довідки пістав немає.
Просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослiдивши та оцiнивши здобутi й перевiренi в судовому засiданнi докази в їх сукупностi, суд вважає, що даний позов пiдлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, в тому числі, органів державної влади.
В судовому засіданні встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, про що свідчить посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1-ої категорії серії А №127229, видане 19.02.2003 року, та вкладкою до нього № 625691с (а.с. 14).
Позивач з 18 липня 1986 року по 03 вересня 1986 року виконував обов»язки по ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні Чорнобильської АЕС, про що свідчить копія воєнного квитка НК № 4752762 (а.с. 21).
05.12.2002 року Львівською регіональною міжвідомчою комісією розглянуто заяву, де поставлено заключення про те, що наявне у ОСОБА_2 захворювання пов'язане з виконанням обов»язку війської служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 19).
Згідно посвідчення серії Б № 548859, виданого 14.04.2009 року, довідки серії МСЕ № 201779 та витягів із акту огляду МСЕК №№ 164509 та 062673 ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності з 01.04.2009 року без переогляду у зв'язку захворюванням, пов'язаним з виконанням обов»язку війської служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с. 15-18).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач надав управлінню Пенсійного Фонду України в Долинському районі довідку УДПО УМВС України в Івано-Франківській області № 157 від 22.02.2001 року, довідку ВАТ «Вигодський лісокомбінат» № 90 від 17.04.2003 року, довідку Долинського ОМВК № 113 від 19.02.2003 року та довідку № 01/42 від 03.07.2007 року (а.с. 20, 22-23, 26), що містять інформацію про фактичний період перебування позивача в населених пунктах відчуження та фактично отримане ним грошове забезпечення, на підставі якої проводилось нарахування та виплата пенсії.
ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України за № 1210 від 23.11.2011 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
ОСОБА_2 звернувся до ПАТ «Вигодський лісокомбінат» з заявою про перерахунок заробітної плати, надавши при цьому всі нормативно-правові акти, які регламентували оплату праці в зоні відчуження, з яких знято гриф «таємно» для подання нової довідки до органу Пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 7 вказаного вище Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
На підставі звернення ОСОБА_2 та положень нового законодавства ПАТ «Вигодський лісокомбінат» перерахувало заробітну плату ОСОБА_2 та видало нову довідку від 01.11.2013 року № 89 (а.с. 27), яку управління Пенсійного фонду України в Долинському районі не взяло до уваги, оскільки вона видана з врахуванням ставки, підвищеної на 100 відсотків та невірного показника кратності і розміру премії. Крім того, як вважав орган Пенсійного фонду, довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження повинна видаватися підприємством по встановленій формі і повинна бути заповнена по всіх реквізитах та містити підставу видачі, про що в судовому засіданні пояснив представник відповідача та свідчить копія листа УПФ України № 8098/03 від 04.12.2013 року (а.с. 29).
Відповідно до ст.72 Закону СРСР «Про загальний військовий обовязок» за місцем основної роботи під час зборів зберігається місце роботи, посада та середня заробітна плата.
ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. N 665-195, ОСОБА_3 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7) було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, у вихідні і святкові дні з оплатою у подвійному розмірі.
Посилання відповідача на безпідставне збільшення граничного розміру премії до 60% тарифної ставки, суперечить підпункту 4 пункту 1 ОСОБА_3 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207, де вказано про встановлення робітникам підприємств, організацій, які виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, максимальний розмір премії 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць.
Також суд визнає таким, що суперечить вищезазначеній ОСОБА_3 висновок відповідача зазначений у відмові про перерахунок пенсії від 02 квітня 2013 року за №946 03 про безпідставність підвищення тарифної ставки на 100% з посиланням на абзац 4 підпункту 1 ОСОБА_3 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207, оскільки ні у вказаному підпункті, ні у самій постанові заборони щодо 100% підвищення тарифної ставки не має. Вказаною постановою встановлено єдине обмеження щодо розміру премії, яка не повинна перевищувати 400 крб. (п.п. 3 п. 1).
Обмеження щодо розміру середньомісячної зарплати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках у розмірі, що не перевищує 3000 крб., були встановлені постановою Кабінету Міністрів України 30 травня 1997 року за №523, яка втратила чинність та діючою постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року за №1210.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 р. N 524-156 оплата за обслуговування літаків, вертольотів, пожежної техніки, дезактивація техніки і забруднених ділянок місцевості та деякі інші роботи провадились у подвійному розмірі посадових окладів, а робітників і службовців - по підвищених на 100 % тарифних ставках.
Як вбачається з довідки УДПО УМВС України в Івано-Франківській області № 157 від 22.02.2001 року позивач в період з 18.07.1986 року по 03.09.1986 року в складі Івано-Франківського батальйону протипожежної служби (в/ч 6033) приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти км зоні Чорнобильської АЕС. Доза опромінення складає 6,30 рн (а.с. 22).
Таким чином суд приходить до висновку, про те, що позивач, як особа, яка проходила службу у протипожежній військовій частині у вказаний період має право на 100 % підвищення тарифного окладу.
Відповідно до пп.4 п.3 Порядку, у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Як призваний на військові збори військовозобов'язаний, який брав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працював у зоні відчуження в 1986-1990 роках позивач має право на пенсію, яка обчислена з заробітної плати на підставі п. 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Крім того, відповідно до вимог ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" видачу довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС здійснює підприємство, де працює особа, саме воно несе відповідальність за видачу цих довідок, а не управління Пенсійного фонду України, яке здійснює нарахування на підставі наданих документів.
Як свідчить позиція Єврепейського суду з прав людини у справі Yvonne vаn Duyn V. Ноme Оffiсе (Саsе 41/74 Duyn V. Ноme Оffiсе) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це відсутність повідомлення про припинення виплати пенсії у раніше призначеному розмірі, різне трактування порядку розрахунку розміру заробітної плати, для перерахунку пенсії така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичної особи без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичної особи стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Аналізуючи відмову управління ПФ України в Долинському районі у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС, суд приходить до висновку, що вона містить формальні підстави, трактування на свій лад нормативних документів, що регулюють спірні правовідносини та призводить до порушення прав позивача на соціальний захист.
За таких обставин, суд приходить до висновку, шо позов підлягає до задоволення, а управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області слід зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі довідки № 89 від 01.11.2013 року, виданої публічним акціонерним товариством "Вигодський лісокомбінат", відповідно до .1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 листопада 2013 року з урахуванням виплачених сум.
ОСОБА_3 у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
У відповідності до ст. 267 КАС України слід зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області подати звіт про виконання рішення у місячний строк після набрання рішенням законної сили
На підставi викладеного, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 49, 50, 52 - 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.72 Закону СРСР «Про загальний військовий обовязок», ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України за № 1210 від 23.11.2011 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Постанов ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 року № 524-156; №655-195 від 05.06.1986 року; №153/10-43 від 07.05.1986 року, ОСОБА_3 Міністрів УРСР №207-7 від 10.06.1986 року, розпоряджень ОСОБА_3 Міністрів СРСР №964 від 17.05.1986 року і №1031 від 23.05.1986 року, керуючись ст.ст. 2, 98, 99, 100, 158-163, 167, 267 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про зобов"язання провести перерахунок пенсії за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі поданої довідки ПАТ "Вигодський лісокомбінат" відповідно до ч.1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" задоволити.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за фактично відпрацьований час за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі довідки № 89 від 01.11.2013 року, виданої публічним акціонерним товариством "Вигодський лісокомбінат", відповідно до ч.1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 листопада 2013 року з урахуванням виплачених сум.
ОСОБА_3 у межах суми стягнення за один місяць підлягає обовязковому негайному виконанню.
Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії постанови через Долинський районний суд.
Суддя: