Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
86108 Україна Донецька область м. м. Макіївка буд.111
Справа № 270/6644/13-а
Провадження № 2-а/270/185/2013
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2013 року Центрально Міський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі: головуючого судді Андрюшиної Л.А.,
при секретарі Свіягіній О.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Макіївки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1»євої ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1»єва Л.І. звернулася до суду з адміністративним позовом до УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є матір»ю ОСОБА_1»євої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_1»єва ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісячно на кожну дитину. Відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» вона є застрахованою особою. Відповідачем їй призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення 3-х років відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Розмір призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-х років визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народжені дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним 3-х річного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 як різниця між 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і середньомісячним скупним доходом сім'ї в розрахунку на одного члена сім'ї за попередні 6 місяців, але не менше 30 грн. З такими діями відповідача вона не згодна з наступних підстав. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-У зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та дія ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у- зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за якою розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не повинен бути меншим за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до Розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» (№ 107), п. 23, у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у статті 13 слова "не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування" виключені та частина перша статті 15 викладена в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень"; Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладений у такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців". Згідно п. 24 закону № 107 у Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» статті 40-44 виключені. Таким чином з 01.01.2008р. існує норма закону відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", функції по виплаті допомоги до догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету. Питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57. Відповідно до цієї постанови з 01.01.2008р. і застрахованим і незастрахованим особам допомогу сплачує УПСЗН. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України «Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік». Тобто ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" є чинною, але також є чинними вказані норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч. 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону № 107-УІ, тобто у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше і 30 гривень. Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», розділ II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким викладена зазначена редакція ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діяла по 31.12.2008 року. Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та про бюджети на 2012-2013 роки, ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011-2013 роки інший, ніж у Законах №2811 -XII та №2240-111 розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами №2811-XII та №2240-111, а положення Постанови КМУ №1751 від 17.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у Управління виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811-XII та 2240-ІІІ. Крім того, звертає увагу, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в Постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року. Вона звернулась до відповідача з заявою 22.10.2013 року, у якій просила надати розрахунок призначеної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши якими нормативно-правовими актами - керувалось Управління при призначенні допомоги, також зазначити, чому їй не виплачується допомога у відповідності до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік, а Управління керується Постановою КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Також вона просила провести перерахунок призначеної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з моменту призначення у відповідності до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік. Листами від 01.11.2013 Управління проігнорувала її вимоги та занотувало норми Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р., недіючу редакцію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Тому одразу дізнавшись, що її право порушується, вона звернулась відповідно до ст. 32 Конституції України до суду, та просить поновити їй строк звернення до суду, визнати дії відповідача УПСЗН Центрально Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та зобов»язати відповідача здійснити їй нарахування та виплату допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 18.07.2011 року до дати досягнення дітьми трирічного віку та стягнути цю допомогу, з урахуванням фактично виплачених суд, а також стягнути на її користь судовий збір у розмірі 68,82грн., сплачений нею при зверненні до суду.
ОСОБА_1»єва Л.І. в судове засідання не з»явилась. Про день та час розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку. В своїй позовній заяві просила справу розглянути без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився. Про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку. Суду подана заява з проханням розглянути справу у відсутності їх представника, а також письмові заперечення УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, в яких зазначено, що позивачка ОСОБА_1»єва Л.І. перебуває на обліку в управлінні та отримує грошову допомогу по догляду за дітьми: ОСОБА_1»євою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_1»євим ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 до досягнення ними трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811 - XII. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року в редакції Закону, що діяла до 2008 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, у Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесені зміни. Зокрема, ч. 1 ст. 15 викладена в такій редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00 грн.. Таким чином, на час призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у липні 2011 року не діяла норма Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка передбачала виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законами України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах і порядку, призначених Кабінетом Міністрів України (Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми). Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», «Про Державний бюджет України на 2013 рік» будь-яких змін до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не вносилось. Тобто, при нарахуванні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку УПСЗН діяло в межах чинного законодавства та обгрунтовано керувалося чинною редакцією ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач про порушення свого права, якщо вона вважала його порушеним, повинна була дізнатися при виплаті їй щомісячної допомоги. Закони, інші нормативно-правові акти, судові рішення є доступними для ознайомлення всіма громадянами, і можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання такої людини. На їх думку, позивачкою не вказано поважних причин пропуску строку, а тому відповідно до ст.100 КАС України порушення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі, в зв»язку з чим у задоволенні позову ОСОБА_1»євої Л.І. просили відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтв про народження серії І-НО №462894, та серії 1-НО №398126, виданих міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області, позивачка ОСОБА_1»єва Л.І. є матірю ОСОБА_1»єва ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис №582, та ОСОБА_1»євої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис №561/а.с.21,22/.
З копії наказу ПАТ «Макіївкокс» №402-к від 18.07.2011 року вбачається, що ОСОБА_1»євій Л.І. була надана відпустка по догляду за дитиною до 3-х років з 18.07.2011 року по 18.05.204 року на підставі її заяви та свідоцтва про народження дитини серії І-НО №398126 від 08.06.2011 року/а.с.13/.
З відповіді від 01.11.2013 року на звернення позивачки ОСОБА_1»євої Л.І., наданої відповідачем вбачається, що останній було надано роз»яснення відповідно до якого, позивачка перебуває на обліку в управлінні з 20.06.2011 року та державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_1»євою М.А. до досягнення нею трирічного віку їй було призначено на підставі наказу № 402-к від 18.07.2011 року ПрАТ «Макіївкокс» про надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 18.07.2011р. по 18.05.2014р. у розмірі 130,00грн. щомісячно відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_1»євим І.А. до досягнення трирічного віку призначено на період з 21.08.2012р. по 18.05.2014р. у розмірі 130,00грн. щомісячно відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». 14.09.2011 року та 05.09.2012 року на особистих прийомах позивачці ОСОБА_1»євій Л.І. було надано роз»яснення щодо порядку призначення та переліку необхідних документів для призначення вищевказаної допомоги у розмірі, що перевищує мінімальнийвідповідно до п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, про що до особової справи було залучено розписку. Станом на 30.10.2013 року за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищкє мінімальний, позивачка до управління не зверталась/а.с.16-18/.
Згідно довідок від 01.11.2013 року наданих УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, ОСОБА_1»єва Л.І. знаходиться на обліку та їй нарахована і виплачена допомога по догляду за дітьми ОСОБА_1»євим І.А., ІНФОРМАЦІЯ_4, за період з серпня 2013 року по жовтень 2013 року, та ОСОБА_1»євою М.А., ІНФОРМАЦІЯ_3, за період з липня 2011 року по жовтень 2013 року до досягнення ним 3-річного віку у розмірі по 130,00грн. щомісяця/а.с.14,15/.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов»язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв»язку з вагітністю та пологами, у різі смерті, а також надання послуг санаторно - курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням»(Закон № 2240-III).
У даному випадку виник між сторонами спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов»язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, (яким є вище вказаний Закон № 2240- III).
Статтею 1 зазначеного Закону № 2240- III) визначено, що загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім»ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, повязаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім»ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно ст.2 Закону № 2240- III страховий випадок подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім»ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.
Відповідно до ст.ст. 4,5,29,42 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настання страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Одним із принципів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застраховано особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-III) та виключено статті 40-44. Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункт 25 розділу II цього закону щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III. Пунктом 2 розділу III Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік…» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України, відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з січня 2009 року статті 13,15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», не встановлювалось на 2012р. та на 2013р. іншій, ніж у Законі України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»(Закон № 2811-Х11) та Законі України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням»(Закон № 2240-III) розмір допомоги, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються саме зазначеними Законами, а положення Постанови КМУ № 1751 «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим Законом, застосовуватися не може. Як зазначалося вище, в даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов»язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон №2240-III. Відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» (Закон № 2240-III), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Отже, з 01.01.2011 року у відповідача виник обов»язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням».
Таким чином, на підставі вище викладеного, суд приходить до переконання, що позивачка має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною, а тому позовні вимоги ОСОБА_1»євої Л.І. підлягають частковому задоволенню, а саме за період з 22 травня 2013 року по день винесення рішення судом, тобто по 19.12.2013 року, враховуючи ту обставину, що на підставі ухвали суду від 19.12.2013 року позовні вимоги ОСОБА_1»євої Л.І. в частині проведення перерахунку та виплати недоплаченої допомоги по догляду за дитиною за період з 18.07.2011 року по 21.05.2013 року включно, залишені без розгляду. В той самий час вимоги позивачки ОСОБА_1»євої Л.І. про перерахунок державної допомоги на майбутнє та зобов»язання відповідача здійснювати виплату їй державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними 3 річного віку задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до ст. 2 КАС України, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Отже, в межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає лише порушене право, внаслідок чого зобов»язання УПСЗН Центрально Міської районної адміністрації Макіївської міської ради в подальшому вести нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною є безпідставними, оскільки встановлюють обов»язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин. Таким чином, суд має можливість дати оцінку діям відповідача виключно до дня винесення рішення суду.
Керуючись ст.ст. 8,9,10,11,69-72,86,99,100,158-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1»євої ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними, та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови ОСОБА_1»євій ОСОБА_2 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 22 травня 2013 року по 19 грудня 2013 року.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити ОСОБА_1»євій ОСОБА_2 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 22 травня 2013 року по 19 грудня 2013 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1»євої ОСОБА_2 понесені витрати з оплати судового збору у розмірі 68,82грн..
В задоволені решти частини позовних вимог ОСОБА_1»євій ОСОБА_2 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяЛ.А. Андрюшина