Справа №242/5885/13-а
Провадження №2-а/242/278/13
Постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2013 року Селидівський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Ясинського О.В., при секретарі Нарижній О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов,язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 25.11.2013 р. звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов,язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог, ОСОБА_1 зазначила, що з 25.11.2002 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При проведенні призначення пенсії по заробітку з 25.11.2002 р. Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області не було включено до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку про нараховану заробітну плату, було нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, в тому числі і на суму матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на суму індексації заробітної плати, тому дані виплати повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії, обчисленого згідно ст. 37 Закону України «Про державну Службу». Просить суд визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області в перерахунку їй пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум заробітної плати на державній службі, зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок її пенсії по заробітній платі здійснити перерахунок пенсії з 07.06.2013 р.
Позивач у судове засідання не зявився в матеріалах справи маємо заяву з клопотанням слухати справу у її відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, але надав суду свої заперечення в яких зазначив, що позов не визнав, ОСОБА_1 перебуває на обліку Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області з 26.11.2002 р. і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка призначена на підставі її заяви від 26.11.2002 р. та наданих документів. 17.11.2013 р. позивач звернувся з заявою №3064 про перерахунок пенсії по заробітній платі та надала нову довідку про складові заробітної плати. При зверненні за перерахунком пенсії позивачкою було надано довідку № 184 від 07.11.2013 р. про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Розглянувши заяву і додані до неї документи управлінням ПФУ в м. Селидове своїм рішенням від 09.11.2013 р. відмовили в перерахунку пенсії, оскільки включення заохочувальних виплат у заробітну плату для обчислення пенсії державному службовцю чинним законодавством не передбачено. Відповідно до ст. 1 Законом України «Про державну службу» державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Згідно ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. З урахуванням вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» якою визначено, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає, що Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області не порушило прав позивача та діяло у спосіб та в межах передбачених Конституцією та законами України. Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, враховуючи вимоги ст.128 ч.4 КАС України, вважає , що справу слід розглядати у відсутності відповідача на підставі наявних в ній доказів, яких достатньо для вирішення позову по суті.
Суд, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ухвали Селидівського міського суду Донецької області від 26.12.2013 р. позовні вимоги в частині визнання дій неправомірними та зобов,язання вчинити певні дії за період з 25.11.2002 р. по 07.06.2013 р. залишені без розгляду.
Згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої першиб заступником голови Селидівської міської ради в Донецькій області від 07.11.2013 р. №184, ОСОБА_1 в період з 01.12.2000 р. по 30.11.2002 р., на всі виплати включені в довідку, нараховане страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески загальнообов»язкове державне соціальне страхування. Інші виплати становлять: вересень 2001 р. матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сумі 305,48 грн; жовтень 2001 р. матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сумі 305,48 грн.; листопад 2002 р. матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сумі 311,40 грн.
Як встановлено судом, позивач перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.11.2002 року.
Відповідно рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області № 3064 від 09.11.2013 р. ОСОБА_1. відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки включення до заробітної плати державного службовця суми індексації, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань чинним законодавством не передбачено.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» №108/95, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, а саме: з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації доходів, зазначених у довідці про складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.
Крім того, суд зазначає, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу з 07.06.2013 року.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовна вимога ОСОБА_1 про визнання незаконними дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області щодо відмови у перерахунку її пенсії з урахуванням заробітної плати за роботу на державній службі та зобовязання Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок її пенсії з 07.06.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати за роботу на державній службі є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний Фонд України та його органи звільнено від сплати судового збору. Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Виходячи з наведеного, суд вважає необхідним судові витрати віднести на рахунок держави.
Керуючись Законом України «Про державну службу», ст. ст. 94, 158-163, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов,язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати за роботу на державній службі.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07.06.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати за роботу на державній службі.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя