243/11846/13-а
2-а/243/300/2013
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2013 року Словянський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого суддіСидоренко І.О.
при секретарі Писаренко Є.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі Словянського міськрайонного суду у місті Словянськ справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Словянської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до відповідача про зобов'язання як суб'єкта власних повноважень виконати дії по перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вказавши що вона перебуває на обліку в Словянському управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради з жовтня 2011 року по 11.09.2014 року та отримує грошову допомогу як незастрахована особа у розмірі 130,00 грн., виплату якої здійснює відповідач. 03 грудня 2013 року позивачка звернулася з письмовою заявою до УПСЗН Словянської міської ради, в якій просила провести перерахунок та виплату недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років за період з жовтня 2011 року по теперішній час та проводити в подальшому виплату допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. 06 грудня 2013 року відповідачем надана відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми». З даною позицією відповідача позивачка не згодна.
Просить суд визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Словянської міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязати відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з жовтня 2011 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення в судове засідання не зявився, надав суду заперечення, відповідно до якого просив в задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю, мотивуючи це тим, що щомісячно списки одержувачів допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку формуються заздалегідь в Головному ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Донецької ОДА за допомогою електронної програми з урахуванням вимог та розмірів виплат, передбачених законодавством України, тобто відповідач не приймає участі у визначенні розміру виплат і виконують лише делеговані повноваження. Призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється на підставі Закону України «про державну допомогу сімям з дітьми», зокрема ст. 15, де зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130,00 грн. Статтею 2 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми встановлено, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми встановлюється Кабінетом Міністрів України (постанова КМУ № 1751 від 27.12.2001 року зі змінами). Відповідно до п,п. 18, 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш ніж 130,00 грн. При цьому, відповідно до п. 22 Порядку, для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, органам праці та соціального захисту населення подається в установленому порядку довідка про склад сім»ї та декларація про доходи та майновий стан. Позивачці було призначено допомогу при народженні дитини у розмірі 42639,97 грн. на підставі ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім»ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року. При зверненні позивачки до УПСЗН 22.12.2011 року їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн. з 21.11.2011 року по 29.09.2014 року. Вважають вимоги позивачки безпідставними, необґрунтованими, в задоволенні позову просять відмовити.
В судове засідання позивач не з`явилася, просила розглядати справу у її відсутність, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, справу просили розглянути без участі представника відповідача.
Розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається із свідоцтва про народження дитини, позивач ОСОБА_1 29 вересня 2011 року народила сина ОСОБА_3.
06.12.2013 року УПСЗН Словянської міської ради позивачці надана відповідь на звернення від 03.12.2013 року, яким розяснено, що призначення і виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється позивачці на підставі Закону України «Про державну допомогу сім»ям із дітьми» та регламентується Порядком призначення і виплати державної допомоги сім»ям із дітьми, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року.
Згідно довідки УПСЗН Словянської міської ради починаючи з червня 2012 року позивачка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ОСОБА_1 мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130,00 грн.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", тобто цей Закон є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Відповідно до ст. 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Частиною 1 ст. 1 даного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги, також, визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III. Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався. Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися. У подальшому, ані Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.
Оскільки спір виник щодо виплати допомоги з 01.06.2012 року особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Така сама правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року в справі №21-410а12. Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зі змінами та доповненнями № 2240-ІІІ, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 97, 98, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_4 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Слов»янської міської ради перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати неправомірним дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Слов»янської міської ради щодо відмови ОСОБА_4 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобовязати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Словянської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 04.06.2013 року по 27.12.2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 судові витрати в розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Слов»янський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Словянського
міськрайонного суду ОСОБА_5