Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2013 р. Справа №805/16336/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Спасової Н.В.,
при секретарі Нартові Д.В..,
за участю представників:
позивача - Нікулочкіна Е.І.
відповідача - Крикунова А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з проведення технічного огляду, випробування, експертного обстеження, технічного діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107 до отримання відповідного дозволу від органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та проходження технічної атестації електро-хімікотехнічної вимірювальної лабораторії Іловайської дистанції електропостачання у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей,-
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донецька залізниця» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду. В обґрунтування позовних вимог зазначило, що відповідно до наказу про направлення на перевірку № 1079 від 28.10.2013 року посадовими особами позивача було проведено позапланову перевірку Іловайської дистанції електропостачання ДП «Донецька залізниця». Під час проведення перевірки були виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, 2 з яких створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Результати перевірки були зафіксовані в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 30.10.2013 року № 019-11/15. Посилаючись на ст.39 Закону України «Про охорону праці», ч.5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, позивач просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з проведення технічного огляду, випробування, експертного обстеження, технічного діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107 до отримання відповідного дозволу від органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та проходження технічної атестації електро-хімікотехнічної вимірювальної лабораторії Іловайської дистанції електропостачання у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві. Позов просив задовольнити.
Представник відповідача, у судовому засіданні позовні вимоги визнав. Вказував, що виявлені порушення на даний час не усунуті, проте Іловайською дистанцією електропостачання здійснені дії, спрямовані на отримання дозволу. Зокрема, проводиться експертиза електро-хімікотехнічної вимірювальної лабораторії на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці та промислової безпеки для визначення спроможності виконання випробувань електроустановок та електрообладнання. Після отримання висновків експертизи відповідач надасть Держгірпромнагляду документи, необхідні для отримання дозволу. Крім того, розпорядженням головного інженера Іловайської дистанції електропостачання з 29.07.2013 року заборонено проведення електричних випробувань та електричних вимірювань вимірювальними електроустановками та електротехнічною лабораторією дистанції.
Згідно вимог ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки зазначені дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх наявними доказами, визначившись із правовою нормою, яку слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 38 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року N 2694-XII, із змінами та доповненнями (надалі Закон України № 2694-XII), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п.6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривій Ріг.
Отже, позивач у справі є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) за дотриманням суб'єктами господарювання законодавства з охорони праці та промислової безпеки.
Судом встановлено, що відповідач по справі Державне підприємство «Донецька залізниця» зареєстровано в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 01074957.
Відповідно до направлення на перевірку №019-11/525 від 28.09.2013 року посадовими особами позивача було проведено позапланову перевірку об'єктів відповідача, які знаходяться на Іловайській дистанції електропостачання ДП «Донецька залізниця».
За результатами перевірки складено акт № 019-11/15 від 30.10.2013 року, який був підписаний уповноваженою особою відповідача без зауважень або заперечень щодо проведеного заходу, та один примірник якого було вручено представнику відповідача.
Згідно розділу 5 акту перевірки № 019-11/15 від 30.10.2013 року, серед інших виявлених порушень, зафіксовано 2 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Зокрема зафіксовані порушення ст. 21 Закону України «Про охорону праці»:
- підприємством не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (технічний огляд, випробування, експертне обстеження, технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у п.15, 19 додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107). Зазначене є порушенням п.6,7 Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107;
- закінчився термін атестації електро-хімічної вимірювальної лабораторії підприємства, атестаційний № 188, строк дії до 28.07.2013 року. Що є порушенням п.7.6.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21.98.
Відповідно до ст. 13 Закон України № 2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Ст. 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у редакції, яка діє з 01.07.2013, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Пунктом 2.40. розділу ІІ Положення № 826 передбачено, що поновлення роботи (виробництва) здійснюється на підставі подання суб'єктом господарювання офіційного письмового повідомлення про повне усунення зазначених у розпорядженні порушень, які стали причиною заборони (обмеження), а також результатів перевірки усунення цих порушень. Така перевірка проводиться у термін не пізніше трьох діб після отримання повідомлення про усунення порушень.
Перевірка виконання припису або усунення порушень, що призвели до заборони виконання робіт або виробництва чи обмеження виробництва, здійснюється шляхом проведення посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис (розпорядження), позапланової перевірки (п. 2.41. Положення № 826).
З наведених положень законодавства та підзаконних актів вбачається, що усунення виявлених порушень має бути перевірено посадовою особою Держгірпромнагляду України на підставі подання суб'єктом господарювання офіційного письмового повідомлення про повне усунення порушень, які стали причиною заборони (обмеження), а належним доказом усунення порушень може бути акт, складений за результатами такої перевірки. З зазначених підстав суд відхиляє надані відповідачем пояснення та докази щодо здійснених заходів на отримання дозволу та заборону проведення електричних вимірювань та випробувань вимірювальними електроустановками та електротехнічною лабораторією, оскільки вказані доводи та докази не є належними доказами усунення порушень законодавства з охорони праці.
Оскільки належних доказів, які б свідчили про усунення порушень ДП «Донецька залізниця», виявлених в акті перевірки № 019-11/15 від 30.10.2013 року, відповідачем не надано, суд приходить до висновку про наявність підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду. Отже, позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Оскільки невиконання ДП «Донецька залізниця» положень законодавства з охорони праці несе ризик завдання шкоди здоров'ю та життю людей, суд допускає постанову про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду до негайного виконання.
Відповідно до положень статей 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року сплата судового збору Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області була відстрочена до ухвалення судового рішення у даній справі, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету судовий збір у розмірі 68, 82 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158, 159, 161, 162, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з проведення технічного огляду, випробування, експертного обстеження, технічного діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107 до отримання відповідного дозволу від органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та проходження технічної атестації електро-хімікотехнічної вимірювальної лабораторії Іловайської дистанції електропостачання у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей - задовольнити.
Застосувати до Державного підприємства «Донецька залізниця» (код ЄДРПОУ 01074957) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з проведення технічного огляду, випробування, експертного обстеження, технічного діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107 до отримання відповідного дозволу від органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки та проходження технічної атестації електро-хімікотехнічної вимірювальної лабораторії Іловайської дистанції електропостачання у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на користь Державного бюджету судовий збір у розмірі 68 (шістдесят вісім) гривень, 82 (вісімдесят дві) копійки, які перерахувати за наступними платіжними реквізитами : Отримувач коштів - Держбюджет Калінінського району міста Донецька; р/р отримувача - 31217206784005; банк отримувача - ГУДКCУ у Донецькій області; МФО банку - 834016; ЄДРПОУ отримувача 38034015; Призначення платежу: "Судовий збір, Код 35099148, п.3.1".
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ДП «Донецька залізниця» підлягає негайному виконанню.
Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена та підписана у нарадчій кімнаті 17 грудня 2013 року, її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні в присутності представників сторін. Повний текст постанови виготовлений 23 грудня 2013 року.
Суддя Спасова Н.В.