ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2013 р. м. Чернівці Справа № 824/2634/13-а
12:05 год.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.,
за участю секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.,
представників сторін:
позивача - Гайсана С.Г.;
відповідача - Паскара А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ванчиківці»
до Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області
про скасування розрахунків.
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарський виробничий кооператив «Ванчиківці» (далі - позивач) звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить скасувати розрахунки Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області (далі - відповідач) за жовтень та листопад 2013 р.
В обґрунтування позову вказував, що Управлінням Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області надано розрахунок за жовтень, листопад 2013 року фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій призначених згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На думку позивача, відсутні підстави для виплати ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пільгових пенсій відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки у них немає достатнього стажу. Також позивач зазначав, що СВК «Ванчиківці» не відноситься до роботодавців, так як відповідно до статуту не використовував працю найманих працівників.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідачем до суду подано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити повністю, зазначаючи, що листом УПФУ в Новоселицькому районі Чернівецької області направлено позивачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за жовтень та листопад 2013 р., призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у відповідності до пункту 6.4 розділу 6 Інструкції №21-1. Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підлягають відшкодуванню позивачем, так як СВК «Ванчиківці» не є платником фіксованого сільськогосподарського податку і на нього поширюється дія Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю та подав пояснення, аналогічні вказаним в письмових запереченнях проти позову.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
Сільськогосподарський виробничий кооператив «Ванчиківці» (60351, Чернівецька область, Новоселицький район, с. Ванчиківці, ідентифікаційний код 03801930) зареєстрований як юридична особа Новоселицькою районною державною адміністрацією Чернівецької області 22.04.2004 р. (а.с. 9, 10).
Відповідно до довідок виданих СВК «Ванчиківці» у 2011 р., останній підтвердив стаж роботи громадянам: ОСОБА_6 з 01.01.1979 р. по 30.03.2011 р. трактористом - машиністом; ОСОБА_5 - з 15.09.1979 р. по 30.03.2011 р. трактористом - машиністом; ОСОБА_3 - з 01.06.1976 р. по 27.02.1987 р., з 01.01.1988 р. по 31.12.2001 р. трактористом - машиністом; ОСОБА_4 - з 01.09.1976 р. по 15.03.1977 р. дояркою, які були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві. Вказані періоди переліченим особам зараховані позивачем до стажу роботи, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до п. «в», «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 51, 55, 59, 68).
Також вказана обставина підтверджується копіями трудових книжок ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_3, (52-53, 56-57, 60-62, 63-66).
Крім того, по зазначеним довідкам УПФУ в Новоселицькому районі була проведена зустрічна перевірка, яка встановила їх відповідність пільгового стажу (а.с. 84, 85, 86, 87, 88, 89).
Як зазначив в судовому засіданні представник відповідача, УПФУ в Новоселицькому районі за результатами розгляду заяв та наданих громадянами документів, прийнято рішення про призначення пільгових пенсій відповідно до п. «в», «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які оформлено протоколами про призначення пільгових пенсій.
Судом дослідженні протоколи про призначення пільгових пенсій громадянам: ОСОБА_6 - №8132 від 01.08.2011 р., ОСОБА_5 - №8109 від 10.06.2011 р., ОСОБА_3 - №841 від 16.03.2011 р., які підтверджують наведені представником відповідача обставини по справі (а.с. 50, 54, 58).
Також судом досліджено розпорядження №142146 від 04.082011 р., яким ОСОБА_4 призначено пільгову пенсію (а.с. 67).
У зв'язку з призначенням вказаним особам пільгових пенсій, Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області надіслало на адресу позивача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підлягає відшкодуванню за жовтень 2013 р. на загальну суму 3182,12 грн. та за листопад 2013 р. на загальну суму 3182,12 грн. (а.с. 28, 29, 30).
Не погоджуючись з вказаними розрахунками, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Також судом встановлено, що позивач у 2013 р. не погоджуючись із протоколами про призначення пенсій ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 звернувся до суду із відповідним позовом.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.05.2013 р. залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.08.2013 р., в справі № 824/370/13-а за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ванчиківці» до управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області про відміну протоколів про призначення пільгових пенсій, в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю (а.с. 69-70, 71-72).
Крім того, з матеріалів справи видно, що позивач також оскаржував розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підлягає відшкодуванню за березень 2012 р. на загальну суму 7981,46 грн. Ухвалою Вищого адміністративного суду від 03.07.2013 р. у справі № К/9991/66645/12 касаційну скаргу СВК «Ванчиківці» залишено без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.06.2012 р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.09.2012 р. у справі за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ванчиківці» до управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області про визнання дій незаконними та скасування рішення - залишено без змін (а.с. 73-74).
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі - Закон №1058), відповідач взятий на облік в управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі та є платником єдиних внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п. 2 розділу XV Перехідних положень Закону №1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.01.2004 р.).
У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Рішенням суду, що набрало законної сили у адміністративній справі № 824/370/13, в задоволенні позову сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ванчиківці» до управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області про відміну протоколів про призначення пільгових пенсій, відмовлено повністю.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 ст. 254 КАС України).
Отже, постанова Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.05.2013 р., залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.08.2013 р. у адміністративній справі № 824/370/13, на час розгляду цієї справи набрала законної сили, а тому Чернівецьким окружним адміністративним судом згідно з правилами, встановленими ч.1 ст. 72 КАС України, не перевіряються обставини, які були встановлені судовими рішеннями в іншій адміністративній справі.
Як слідує із судового рішення у адміністративній справі № 824/370/13, пенсія на пільгових умовах особам ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 була призначена відповідно до пунктів "в" та "д" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема:
в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 даного Закону.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників. У довідці має бути вказано період роботи, що зараховується до спеціального трудового стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до п. 2 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за № 1451/11731 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Відповідно до ст. 81 Закону №1788-XII призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. Статтею 82 вказаного Закону передбачено, що документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії, не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
В рішенні суду, що набрало законної сили у адміністративній справі № 824/370/13 також зазначено, що органи Пенсійного фонду призначаючи пенсію на пільгових умовах ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 не знайшли підстав для відмови в її призначені, отже під час призначення пенсії на пільгових умовах необхідний стаж зазначеним особам підтвердився відповідними документами, зокрема не лише довідками про уточнюючий характер роботи, а тому не має підстав для скасування протоколів про призначення пенсії.
Також суд звертає увагу, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Судовим розглядом встановлено та не заперечувалося сторонами в судовому засіданні, що сільськогосподарський виробничий кооператив «Ванчиківці» у 2013 р. не є платником фіксованого сільськогосподарського податку та підтверджується довідкою Новоселицької міжрайонної ДПІ (а.с.46).
Порядок відшкодування підприємством витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 р. №64/8663 (далі - Інструкція)
Пунктами 6.2, 6.4, 6.5 та 6.8 Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду України зазначених в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
У відповідності до п. 6.9 цієї Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, підприємства та організації з коштів призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зазначеним у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що позивач, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування мав відшкодувати витрати на виплату та доставку пенсій, а тому відповідачем правомірно надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підлягає відшкодуванню за жовтень-листопад 2013 р.
Не заслуговують уваги також доводи представника позивача про те, що сільськогосподарський виробничий кооператив «Ванчиківці» не використовував найманих працівників, оскільки вони спростовується рішенням в адміністративній справі № 824/370/13.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Під час вирішення справи відповідач не наддав до суду доказів на підтвердження вказаних у позовній заяві обставин.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19 та 129 Конституції України, ст. ст. 2, 70, 71, 86, 94, 158 - 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано судом 30 грудня 2013 р.
Суддя Левицький В.К.