Ухвала суду № 36470697, 12.12.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
2а-14553/10/2670
Номер документу
36470697
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/4458/11

№ К/9991/4458/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А.,суддів: Блажівської Н.Є., Сіроша М.В., розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування»

на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.11.2010

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2011

у справі № 2а-14553/10/2670 Окружного адміністративного суду м. Києва

за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування» до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.11.2010, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2011, відмовлено у задоволені адміністративного позову Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі філії Газопромислового управління «Полтавагазвидобування» (далі-позивач) до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області (далі-відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2010 № 0000311501/0, від 05.07.2010 № 0000311501/1 та від 27.07.2010 № 0000311501/2.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що плата за користування надрами є податковим зобов'язанням, а тому порушення установленого підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами на державними цільовими фондами» строку сплати тягне за собою застосування штрафу на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону.

Не погоджуючись із постановленими у справі судовими рішеннями, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову з підстав порушення судовими інстанціями норм матеріального права.

Відповідач письмових заперечень на касаційну скаргу позивача на адресу суду касаційної інстанції не надіслав.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Новосанжарським відділенням Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції проведено невиїздну документальну перевірку ГПУ «Полтавагазвидобування» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за 3-й квартал 2008 року, за наслідками якої складено акт від 06.04.2010 № 12/15/00153100.

За висновком акта перевірки підприємством допущено порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по платі за користування надрами згідно поданого податкового розрахунку за 3-й квартал 2008 року з терміном сплати 19.11.2008 при фактичній сплаті 28.01.2009 (із затримкою на 70 календарних днів), що є підставою для застосування штрафних санкцій, передбачених підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

На підставі зазначеного акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.04.2010 № 0000311501/0, яким визначено суму штрафу у розмірі 20% погашеного зобов'язання, що становить 23 788,17 грн.

За наслідками адміністративного узгодження вказаної суми штрафу прийняті податкові повідомлення-рішення від 05.07.2010 № 0000311501/1, від 27.07.2010 № 0000311501/2, якими доведено до платника податків нові граничні строки сплати нарахованого податкового зобов'язання.

Спору між сторонами щодо фактичної дати сплати податкового зобов'язання, днів затримки сплати, а також розміру штрафу немає.

Фактичною підставою для звернення до суду із позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2010 № 0000311501/0, від 05.07.2010 № 0000311501/1 та від 27.07.2010 № 0000311501/2 стало застосування до позивача штрафу на підставі приписів Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки норми вказаного Закону не поширюються на порядок нарахування та сплати неподаткового зобов'язання, яким, на думку позивача, є платіж за користування надрами.

Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Згідно з частинами 1, 2 статті 28 цього Кодексу (у редакції, діючій на момент виникнення спірних правовідносин) користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді: платежів за користування надрами; відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; збору за видачу спеціальних дозволів; акцизного збору.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» збір за спеціальне використання природних ресурсів є загальнодержавним збором (обов'язковим платежем).

Статтею 43 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що збір за спеціальне використання природних ресурсів встановлюється на основі нормативів збору і лімітів їх використання.

Нормативи збору за використання природних ресурсів, а також порядок його стягнення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 264 (далі Порядок).

Згідно з пунктом 15 Порядку платник до закінчення визначеного Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за встановленою ДПА формою податкові розрахунки з платежів органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини; за місцем обліку платника - у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Пунктом 17 Порядку встановлено, що платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період виконує зобов'язання щодо внесення платежів у сумі, визначеній в розрахунку з платежів, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Аналіз зазначених положень свідчить, що платіж за користування надрами для видобування корисних копалин віднесено законодавцем до збору за спеціальне використання природних ресурсів і є загальнодержавним збором (обов'язковим платежем).

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Пунктом 1.2 статті 1 цього Закону встановлено, що податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до підпункту «б» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього ж Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 вказаного Закону передбачена відповідальність за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків у вигляді штрафу, яка поширюється, в тому числі, на платника податків, який не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а саме: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Встановивши факт сплати позивачем суми самостійно узгодженого податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин із затримкою на 70 календарних днів, відповідач правомірно застосував до позивача штраф на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу з простроченням встановленого цим Законом строку сплати самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання.

Доводи касаційної скарги не спростовують правильності цього висновку, а відтак підстави для скасування оскаржуваних судових рішень відсутні.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування» залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.11.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2011 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя:Є.А. Усенко Судді: Н.Є. Блажівська М.В. Сірош