Ухвала суду № 36470131, 12.12.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
2а-14491/11/2670
Номер документу
36470131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/57124/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Островича С.Е., Степашка О.І., Федорова М. О.

розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 березня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року у справі за позовом Благодійної організації "Благодійна місія "Промінь Надії" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА

Благодійна організація "Благодійна місія "Промінь Надії" (далі - БО "Благодійна місія "Промінь Надії") звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва (далі - ДПІ у Святошинському районі м. Києва) в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 березня 2012 року позов БО "Благодійна місія "Промінь Надії" задоволено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року апеляційну скаргу ДПІ у Святошинському районі м. Києва залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 березня 2012 року залишено без змін.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ДПІ у Святошинському районі м. Києва подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 березня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року та прийняти нове рішення, яким відмовити БО "Благодійна місія "Промінь Надії" у задоволенні позову.

БО "Благодійна місія "Промінь Надії" подала до суду письмові заперечення на касаційну скаргу ДПІ у Святошинському районі м. Києва.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.

ДПІ у Святошинському районі м.Києва проведено позапланову виїзну перевірку БО «Благодійна місія «Промінь Надії» з питань використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням, дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.02.2011року по 01.07.2011року. За результатами перевірки складено акт від 15.07.11 року за №193/23-20/36476312.

Перевіркою встановлено допущення позивачем порушень ст. 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу» та пп.4.1.1 п. 4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств ", в результаті чого занижено податок на прибуток за І квартал 2011року на загальну суму 35270,24 грн.

На підставі акту перевірки ДПІ у Святошинському районі м.Києва 29.07.2011 року винесено податкове повідомлення-рішення №0001982320, яким позивачу донараховано зобов'язання з податку на прибуток в сумі 35271,24 грн. в тому числі штрафні санкції в розмірі 1 грн.

Згідно із ч. 2 ст. 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу", відповідні комісії з питань гуманітарної допомоги та органи державної податкової служби здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням.

Відповідно до ч. 4 та 5 ст. 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу", бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.

Частиною 4 ст. 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу", встановлено, що якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що законодавством чітко передбачено, що гуманітарна допомога вважається доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України, тільки у випадку її використання не за цільовим призначенням та у разі відсутності обліку щодо її отримання та цільового використання.

Статтею 1 Закону "Про благодійництво та благодійні організації" від 16.09.97 року №531/97-ВР визначено, що благодійна діяльність це добровільна безкорислива діяльність благодійних організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності, а благодійна організація недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом.

Набувачами благодійної допомоги є фізичні та юридичні особи, які потребують і отримують благодійну допомогу.

З метою здійснення благодійної діяльності благодійні організації мають право самостійно вирішувати питання про надання благодійної допомоги її набувачам, використовувати цільові пожертвування, що надаються благодійниками на реалізацію благодійної програми згідно з умовами цього пожертвування; постійно визначати форми, об'єкти, суб'єкти та обсяги благодійної допомоги тощо.

Статтею 18 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" передбачено право благодійної організації укладати відносно майна та коштів, які є у її власності, будь-які угоди, що не суперечать її статутним цілям і законодавству України.

У ст. 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" зазначено, що благодійна діяльність здійснюється, зокрема, шляхом поліпшення матеріального становища набувачів благодійної допомоги, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують піклування, а також надання допомоги особам, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів; сприяння розвитку культури, в тому числі реалізації програм національно-культурного розвитку, доступу всіх верств населення, особливо малозабезпечених, до культурних цінностей та художньої творчості. Конкретні напрями благодійництва та благодійної діяльності визначаються благодійниками і статутами (положеннями) благодійних організацій.

Благодійні фонди та благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, включаються до Реєстру неприбуткових організацій та установ згідно з абзацом "б" пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств"від 28.12.1994 року №334/94-ВР, а відповідно, у разі отримання ними доходів, визначених пп. 7.11.3 цього пункту, вони звільняються від оподаткування податком на прибуток.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що БО «БМ «Промінь Надії» є неприбутковою організацією та включена ДПІ у Святошинському районі м. Києва до Реєстру неприбуткових організацій та установ рішенням від 14.05.2009 року №11/15-533. У періоді, що перевірявся, БО «БМ «Промінь Надії» не була зареєстрована як платник податку на додану вартість. Предметом діяльності Організації, є поліпшення матеріального становища набувачів благодійної допомоги, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують піклування, а також надання допомоги людям, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів; сприяння в організації доставки гуманітарної допомоги багатодітним та малозабезпеченим сім'ям, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, інвалідам, пенсіонерам, громадянам, які постраждали в результаті екологічного і стихійного лиха, міжнаціональних та міжрелігійних конфліктів та іншим особам, які потребують надання допомоги у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким матеріальним становищем.

Тобто, БО «БМ «Промінь Надії» зареєстрована як неприбуткова організація відповідно до п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а вищевказані операції з передачі гуманітарної допомоги відповідають статутним цілям благодійної організації, а отже не підлягає оподаткуванню податком на прибуток.

Щодо порушення позивачем порядку ведення обліку гуманітарної допомоги, як на підставу для визнання гуманітарної допомоги доходом та її оподаткування, судами попередніх інстанцій зазначено наступне.

Підпунктом 1.1 п. 1 наказу Міністерства фінансів України "Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги" №298 від 14.12.1999 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.1999 року за №915/4208, встановлено, що передача отримувачами коштів і предметів гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо).

Судами попередніх інстанцій зазначено, що п.1.1. Порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги не визначено вичерпного переліку і видів відповідних видаткових документів якими оформлюється видача гуманітарної допомоги в цілях бухгалтерського обліку.

Тобто, передача гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо), та чинним законодавством не встановлено жодних додаткових вимог щодо оформлення передачі гуманітарної допомоги.

Судами попередніх інстанцій встановлено використання гуманітарної допомоги за її цільовим призначенням та підтверджено вірне здійснення позивачем обліку щодо отримання та цільового використання такої допомоги.

Суди попередніх інстанцій зазначили, що відповідач необґрунтовано прийшов до висновку, що гуманітарна допомога надана позивачу є доходом та повинна оподатковуватись відповідно до законодавства.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог БО "Благодійна місія "Промінь Надії".

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої апеляційної інстанції постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 березня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді С.Е. Острович О.І. Степашко М. О. Федоров