Україна
s="fs29"> Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
P >І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2013 р. Справа № 805/17630/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до відповідача Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення заборгованості зі страхових внесків в сумі 11784 грн.
ВСТАНОВИВ:
Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державне підприємство «Шахтарськантрацит» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 11784 грн.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що чинним законодавством України на відповідача у справі покладений обов’язок нараховувати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинити втрату працездатності».
Зазначає, що під час перевірки дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року, за результатами якої складений акт від 28.03.2013 року № 76, встановлені порушення вимог ч.1, 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», а саме, оплата листків непрацездатності підземним робітникам здійснювалась за робочі дні за індивідуальним графіком роботи, які припадають на наступну добу, в якій застрахована особа є працездатною.
На підставі акту перевірки винесене рішення від 09.04.2013 року № 78 про повернення коштів Фонду в сумі 15960 грн. 11 коп.
Оскільки сума штрафних санкцій в повному обсязі у добровільному порядку відповідачем не сплачена, позивач просить стягнути з ДП «Шахтарськантрацит» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 11784 грн.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву та заяву про розгляд справи за його участю не надав.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване як юридична особа рішенням Виконавчого комітету Шахтарської міської ради Донецької області від 30.04.2003 року, перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 32299510), юридична адреса: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 10).
s="fs68">Донецьке відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснило перевірку ВП «Шахтоуправління імені 17 партз’їзду» ДП « Шахтарськантрацит» з дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року, за результатами якої складений акт від 28.03.2013 року № 76 (а.с. 14 - 18)
В ході перевірки за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року встановлені факти порушення ВП «Шахтоуправління імені 17 партз’їзду» ДП « Шахтарськантрацит» вимог ч.ч. 1, 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», а саме, оплата листків непрацездатності підземним робітникам здійснювалась за робочі дні за індивідуальним графіком роботи, які припадають на наступну добу, в якій застрахована особа є працездатною.
09.04.2013 року Донецьке відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняло рішення № 78 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, згідно якого не прийняті до заліку витрати страхувальника в сумі 15960 грн. 11 коп., у тому числі сума неправомірно витрачених страхових коштів в розмірі 10640 грн. 07 коп. та штраф у розмірі 5320 грн. 04 коп.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2013 року у справі № 805/7291/13-а, яка ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.09.2013 року залишена без змін, в задоволенні позовної заяви ДП «Шахтарськантрацит» до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково недійсним та скасування рішення від 09.04.2013 року № 78 про застосування штрафних санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум страхових виплат - відмовлено.
На час розгляду справи сума заборгованості зі страхових внесків в повному обсязі у добровільному порядку відповідачем не сплачена, сума боргу складає 11784 грн.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить стягнути з відповідача суму страхових внесків та штрафну санкцію в зазначеному розмірі.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Частиною 1 статті 9 цього Закону визначено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів та є страховиком.
Пунктом 3 частини 1 статті 28 цього Закону страховику надане право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Таким чином, позивач у справі - орган владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страхувальник відповідно до цього Закону – це, в тому числі, роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованих в Україні іноземних підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Як зазначалось раніше, відповідач перебуває на обліку як платник страхових внесків у позивача та в розумінні зазначеної норми Закону є страхувальником.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхувальники та застраховані особи, які зобов’язані нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.Згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» страхувальник зобов'язаний, в тому числі, нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески;
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачем, у нього рахується заборгованість зі сплати штрафних (фінансових санкцій) в загальній сумі 11784 грн., яка на час розгляду справи у добровільному порядку не сплачена.
Згідно ч. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Відповідно ч. 2 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» ( в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Оскільки у відповідача рахується заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, суд вважає, що позивач у встановлений Законом спосіб та в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством, звернувся до адміністративного суду з позовною заявою про стягнення суми боргу, тому така позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 2, ст. 7 – 15, ст. 71, ст. 72, ст. 86, ст. 94, 122 – 154, ст. 160 – 164, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 11784 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (ЄДРПОУ 32299510, юридична адреса: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 25600161043001 у ПАТ КБ «Надра», м. Київ, Центр, ЄДРПОУ 26081792, МФО 380764) заборгованість по коштах Фонду згідно з рішенням обласного відділення Фонду від 09.04.2013 № 78 в розмірі 11784 грн.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Давиденко Т.В.