Постанова № 36467037, 10.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2013
Номер справи
2а-18976/09/0570
Номер документу
36467037
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2013 р. Справа №2а-18976/09/0570

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14:57

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шинкарьової І.В.,

при секретарі - ЗаднепровськійВ.О.,

за участю представника позивача Ляховского О.П.

представника відповідача Краснопер Р.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Костянтинівський металургійний завод" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Донецькій області про визнання повністю недійсними податкові повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн., №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн. -

встановив:

Приватне акціонерне товариство "Костянтинівський металургійний завод" звернулось з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання повністю недійсними податкові повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн., №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує наступним.

Позивач не погоджується з висновками документальної невиїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за серпень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоди за червень-липень 2009 року. Позивач зазначає, що відповідно до п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі Закон про ПДВ) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів у попередніх податкових періодах. Пунктом 1.8 Закону про ПДВ встановлено, що бюджетне відшкодування - це сума, яка підлягає поверненню платнику із бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених законом. Позивач зазначає, що у ході перевірки були надані всі необхідні документи які повністю підтверджують, що суми, заявлені до бюджетного відшкодування були в повному обсязі оплачені позивачем постачальникам товарів, робіт послуг. У поданій декларації за серпень 2009 року, включено залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування за листопад 2008 року в сумі 950 грн., та за червень 2009 року у сумі 18 414 грн.. Наявність залишку від'ємного значення після бюджетного відшкодування за вказані періоди підтверджується несплаченим податковим кредитом станом на 01.07.09. з них заявлено до бюджетного відшкодування за червень 2009 року - 13 566 грн., що підтверджується платіжними дорученнями за липень 2009 року.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, та просив їх задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнав, та зазначив, що діяв відповідно до вимог законодавства, що позивачем у порушення п.п.7.7.2 (а) п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ завищено суму бюджетного відшкодування по рядку 25.1 Декларації з ПДВ за серпень 2009 року на суму 13566 грн., та при фактичній сплаті постачальникам суми ПДВ 396323 грн., підприємством заявлено суму бюджетного відшкодування 389173 грн.,, таким чином вважається, що позивач добровільно відмовляється від отримання бюджетного відшкодування на суму заниження в розмірі 7150 грн. Відповідач зазначає, що у зв'язку з тим, що ця сума є сумою заниження бюджетного відшкодування податку на додану вартість декларації за липень 2009 року, та не може бути врахована при розрахунку сум бюджетного відшкодування в наступних податкових періодах.

У зв'язку з чим просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство "Костянтинівський металургійний завод" є юридичною особою, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №291690.(т.1 а.с.9)

Відповідачем було проведено документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок по декларації за серпень 2009 року. За наслідками перевірки було складено акт від 19.10.09 № 952/15-2-33467279 (т.1 а.с.27).

У висновках акту перевірки вказано, що позивачем у порушення п.п.7.7.2 (а) п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ завищено суму бюджетного відшкодування по рядку 25.1 Декларації з ПДВ за серпень 2009 року на суму 13566 грн., та при фактичній сплаті постачальникам суми ПДВ 396323 грн., підприємством заявлено суму бюджетного відшкодування 389173 грн.,, таким чином вважається, що позивач добровільно відмовляється від отримання бюджетного відшкодування на суму заниження в розмірі 7150 грн.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення від 28.10.09 №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн., №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн.

Оскільки спірні правовідносини виникли у період 2008 - 2010 років, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно - правові акти України, які діяли в той період.

Позивачем до відповідача було подано податкову декларацію за серпень 2009 року, у якій зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку 402 739 грн. Відповідно до додатку 2 до податкової декларації, довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 589 923 грн. Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування складає 402 739 грн..

В акті перевірки зазначено, та визнається відповідачем, що декларація з ПДВ за серпень 2009 року надана за повною формою засобами телекомунікаційного зв'язку, наявні всі необхідні до неї додатки. Додаток 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування", додаток 4 "Заява про повернення суми бюджетного відшкодування", додаток 5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів". (т.1 а.с. 136)

Сума бюджетного відшкодування згідно розрахунку бюджетного відшкодування з урахуванням уточнюючого розрахунку за серпень 2009 року становить 402 739 грн., яка складається з частин залишку від'ємного значення фактично сплаченої отримувачем товарів робіт (послуг) постачальникам таких товарів у попередніх податкових періодах та не погашена податковим зобов'язанням попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування, в т.ч. за червень 2009 року на суму 13566 грн., липень 2009 року на суму 389173 грн.

Завищена сума бюджетного відшкодування в декларації за серпень 2009 року в сумі 13566 грн., є частиною заниженого бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за липень 2009 року -18414,0 грн., що було відображене в акті перевірки від 18.09.09 №835/15-2-33467279 та прийнято податкове повідомлення - рішення від 25.09.09 №0001421542/0-24911, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2009 в сумі 18 414 грн.. Вказане стало підставою для прийняття податкового повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн..

Вказане податкове повідомлення рішення, позивачем, було оскаржене у судовому порядку, та Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.13 по справі №2а-18090/09/0570 позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Костянтинівський металургійний завод» до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання повністю недійсним податкове повідомлення - рішення від 25.09.09 №0001421542/0-24911, про збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2009 в сумі 18 414 грн. були задоволенні, постанова набрала законної сили (т.1 а.с. 180).

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Тому позовні вимоги, щодо визнання повністю недійсним податкове повідомлення рішення від 28.10.09 №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн. підлягають задоволенню.

Щодо податкового повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн., суд зазначає наступне.

Збільшення суми бюджетного відшкодування було здійснене відповідачем у зв'язку з тим, що при фактичній сплаті постачальникам суми податку на додану вартість 396323 грн., підприємством заявлено суму бюджетного відшкодування 389173 грн., різниця між цими сумами складає 7150 грн., на цю суму позивачу було збільшено суму бюджетного відшкодування по декларації за серпень 2009 року.

Спір виник, у зв'язку з різним застосуванням сторонами п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ, позивач розраховував суму бюджетного відшкодування виходячи із сум сплаченого податку у попередніх періодах безпосередньо тим постачальникам робіт (послуг), на підставі яких формував податковий кредит у попередніх податкових періодах, а відповідач розраховує суму бюджетного відшкодування із фактичної сплати постачальникам суми податку на додану вартість, яка була заявлена у декларації за звітний період.

Відповідач не заперечує, щодо наявності оплати позивачем сум податку на додану вартість, яка була заявлена у декларації за серпень 2009 року постачальникам, та правомірності включення до податкового кредиту попередніх періодів, а заперечує щодо методики розрахунку позивачем суми бюджетного відшкодування.

Порядок обчислення і сплати податку визначається статтею 7 Закону про ПДВ, підпунктом 7.7 якої визначається порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.

Підпункт 7.7.1 передбачає, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховуються до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Таке правило зазначено абзацом третім наведеного підпункту.

Підпунктом 7.7.2 передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту.

Згідно із Законом про ПДВ обов'язок щодо визначення об'єкта оподаткування, нарахування податку та його утримання у покупця товарів або послуг, правильність обчислення та декларування податку, видачу податкових накладних покладено на платника податку - продавця товару. Обов'язок сплатити нарахований продавцем податок на додану вартість у складі ціни товару або послуг та отримати належним чином оформлену податкову накладну в підтвердження сплати податку Законом покладений на платника податку - покупця.

Пункт 1.8 статті 1 Закону про ПДВ передбачає, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податків з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою у випадках, визначених цим Законом. Нормами Закону не передбачений обов'язок покупця товару - платника податку сплачувати нарахований йому продавцем у складі ціни товару податок на додану вартість безпосередньо до державного бюджету. За приписами підпункту "а" підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 наведеного Закону умовою бюджетного відшкодування покупцю є сплата ним податку у складі ціни товарів (послуг) продавцю, а не сплата останнім податку до бюджету.

Аналіз вищезазначених норм свідчить, що для отримання бюджетного відшкодування необхідно сукупність підстав, до яких належать: наявність від'ємного значення звітного податкового періоду; зарахування від'ємного значення до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; фактична сплата податку отримувачем товарів (послуг); здійснення зазначеної оплати постачальникам товарів (послуг) у попередньому податковому періоді; включення залишку від'ємного значення (після бюджетного відшкодування) до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

У відповідності до підпункту 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що платник податків може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Суд зазначає, що пославшись на пункт 1.8 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" відповідач не визначив жодного порушення, і не навів норми Закону, яка б доводила неправильність визначення позивачем суми бюджетного відшкодування, адже наведене визначення передбачає не тільки надмірну сплату, але й встановлює правила визначення, а саме у випадках, встановлених цим Законом.

На підставі викладено суд дійшов висновку, суд дійшов висновку що у цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов, Приватного акціонерного товариства "Костянтинівський металургійний завод" звернулось з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання повністю недійсними податкові повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн., №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн. - задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Костянтинівський металургійний завод" витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн.40 грн.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 10 грудня 2013 року в присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 16 грудня 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шинкарьова І.В.