Постанова № 36467002, 10.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2013
Номер справи
2а-15935/09/0570
Номер документу
36467002
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2013 р. Справа №2а-15935/09/0570

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14год.00хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

при секретарі Проніні Д.С.

за участю

представника позивача Анохіної Т.І.

представника відповідача Петрова А.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000861542/1 від 16.04.2009року про застосування штрафних санкцій з ПДВ в сумі 410463,80грн., -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго", звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання нечинним податкового повідомлення -рішення №0000861542/0 від 05.02.2009р. про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 410 463,80 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13.11.2009року, яка була залишена в силі ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.04.2010року, позовні вимоги Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" були задоволені частково, а саме: визнано нечинним податкове повідомлення-рішення №0000861542/1 від 16.04.2009р. в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 258 453грн.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.09.2013року постанова Донецького окружного адміністративного суду від 13.11.2009року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.04.2010року були скасовані, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

10.12.2013року представником позивача надано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000861542/1 від 16.04.2009року про застосування штрафних санкцій з ПДВ в сумі 410463,80грн.

Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначив, що відповідач самостійно, поза межами своїх повноважень, здійснив зміну призначення платежу, що спричинило нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість.

Відповідач, Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, надав заперечення на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав:

відповідно до вимог п.п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому відповідач правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно норми пп.17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне:

Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" (ЄДРПОУ 03337119, 83086, Донецька область, м. Донецьк, вул. Донецька, буд.38) зареєстровано 20.09.1993року Виконавчим комітетом Донецької міської ради, перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області з 20.09.1993року.

За результатами, проведеної 20.01.2009р., документальної невиїзної (камеральної) перевірки своєчасності сплати податків і зборів до бюджету, ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька був складений Акт від 20.01.2009року за № 43/15-2/03337119, відповідно до якого, встановлено порушення пп. 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР, пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000року №2181-ІІІ у зв'язку з чим встановлено, що платником несвоєчасно сплачено податок на додану вартість, внаслідок несвоєчасного подання платіжного доручення.

На підставі зазначеного акта від 20.01.2009 року № 43/15-2/03337119 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 05.02.2009р. за № 0000861542/0, яким позивачу нарахований штраф у сумі 410 463,80 грн. за затримку на 56 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 2 052 319,00 грн.

За наслідками процедури адміністративного оскарження, податкове повідомлення-рішення від 05.02.2009 р. № 0000861542/0 залишено без змін, а скарга від 20.02.2009р. № 03/564 без задоволення, про що зазначено у рішенні ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька від 16.04.2009р. № 15790/10/25-012-2 про результати розгляду первинної скарги. За результатами розгляду зазначеної скарги прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.04.2009 р. № 0000861542/1 з аналогічним предметом.

Зазначений штраф нарахований за несплату самостійно узгодженого податкового зобов'язання у встановлені строки за: декларацією № 160753 за вересень 2008р. на суму ПДВ у розмір 1 228 397,00 грн.; уточнюючому розрахунку №176389 за грудень 2006р. на суму 63065,00 грн., уточнюючому розрахунку №176357 за жовтень 2006р. на суму 65377,00 грн., уточнюючому розрахунку №176402 за січень 2007р. на суму 211185,00 грн., уточнюючому розрахунку №176501 за серпень 2007р. на суму 25189,00 грн., уточнюючому розрахунку №176508 за жовтень 2007р. на суму 80145,00 грн., уточнюючому розрахунку №176498 за липень 2007р. на суму 641,00 грн., уточнюючому розрахунку №176378 за листопад 2006р. на суму 138743,00 грн., уточнюючому розрахунку №176513 за листопад 2007р. на суму 148986,00 грн., уточнюючому розрахунку №176504 за вересень 2007р. на суму 26723,00 грн., уточнюючому розрахунку №176522 за лютий 2008р. на суму 6131,00 грн., уточнюючому розрахунку №176525 за березень 2008р. на суму 9801,00 грн., уточнюючому розрахунку №176532 за травень 2008р. на суму 13466,00 грн., уточнюючому розрахунку №176529 за квітень 2008р. на суму 1831,00 грн., уточнюючому розрахунку №176535 за червень 2008р. на суму 31442,00 грн., уточнюючому розрахунку №176538 за липень 2008р. на суму 1197,00 грн.,

Підставою нарахування відповідачу штрафних (фінансових) санкцій на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" стали наступні обставини.

З метою сплати податкової заборгованості з податку на додану вартість позивачем перераховано 11 461 916,00 грн. з призначенням платежу - заборгованість з ПДВ відповідно довідки ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька №2 від 20.11.2008р. код 14010900, згідно Договору №05/440/1 від 01.12.2008р., ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та Постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2008 р. № 440, про що зазначено у виписці з рахунку позивача №35445010001151 від 26.12.2008р.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з зворотнього боку облікової картки платника (скорочена форма) станом на 31.12.2008 року, наданої відповідачем, податковим органом на власний розсуд змінило призначення зазначеного платежу та направило його на погашення недоїмки - податкового боргу з податку на додану вартість попередніх податкових періодів, внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгоджену суму податкового зобов'язання .

Статтею 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI встановлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств до державного бюджету, а також надходжень податку на додану вартість, не сплаченого Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" у встановлені строки за природний газ, ввезений на митну територію України у першому кварталі 2008 року, який перебуває під митним контролем, та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті. Розрахунки з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, з місцевих бюджетів може здійснюватись за рахунок належних їм додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті, а також за рахунок погашення заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, яка була реструктуризована, та за рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Міністерством фінансів України фінансової допомоги Уряду Автономної Республіки Крим, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому на підставі укладених між ними у 1994 році договорів для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності.

Порядок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію статті 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"" від 25 квітня 2008 р. за № 440 визначає механізм перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим (погодженим) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - заборгованість з різниці в тарифах), за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості надавачів, виробників, виконавців послуг, інших підприємств або їх кредиторів - учасників розрахунків (далі - учасники розрахунків) до державного бюджету та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання статті 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та за рахунок повернення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Мінфіном фінансової допомоги Урядові Криму, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому на підставі укладених між ними у 1994 році договорів для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. N 510.

Таким чином, статтею 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та зазначеним порядком передбачається направлення вказаних надходжень в рахунок погашення податкової заборгованості, яка виникла у підприємства у 2008 року.

Відповідно до п. 2.6 договору № 05/440/1 від 01.12.2008р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2008р. № 440 ОКП "Донецьктеплокомуненерго" перераховує кошти в сумі 11 461 916,00 грн. до спеціального фонду державного бюджету як погашення податкової заборгованості з податку на добавлену вартість (код 14010900, довідка від 20.11.2008р. №2).

Згідно довідки відповідача за №2 від 20.11.2008р. код 14010900, податкова заборгованість позивача за 2008р. станом на 20.11.2008р. становить 11 461916,00 грн.

Таким чином, позивач повинен був направити кошти у розмірі 11 461916,00 грн. на погашення податкової заборгованості з податку на додану вартість, яка виникла у підприємства у 2008 року.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обов'язок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.

Вказаному обов'язку кореспондує передбачене зазначеним законом зобов'язання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов'язання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.

Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. за № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Зокрема, ст.ст. 8, 11 даного закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобов'язання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.

Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу та направлення коштів на сплату узгоджених по податкових деклараціях та уточнюючих розрахунках до них №176389 за грудень 2006р. на суму 63065,00 грн., №176357 за жовтень 2006р. на суму 65377,00 грн., №176402 за січень 2007р. на суму 211185,00 грн., №176501 за серпень 2007р. на суму 25189,00 грн., №176508 за жовтень 2007р. на суму 80145,00 грн., №176498 за липень 2007р. на суму 641,00 грн., №176378 за листопад 2006р. на суму 138743,00 грн., №176513 за листопад 2007р. на суму 148986,00 грн., №176504 за вересень 2007р. на суму 26723,00 грн., №176522 за грудень 2008р. на суму 6131,00грн., №176525 за березень 2008р. на суму 9801,00грн., №176532 за травень 2008р. на суму 13466,00грн., №176529 за квітень 2008року на суму 1831,00грн., №176535 за червень 2008р. на суму 31442,00грн., №176538 за липень 2008р. на суму 1197,00грн. здійснена податковим органом необґрунтовано.

Передбачена підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" санкція передбачає відповідальність за несплату узгодженого податкового зобов'язання, яке вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, а не з дня подання уточнюючих розрахунків з від'ємним значенням податкового зобов'язання, тому посилання відповідача на узгодження податкового зобов'язання з моменту подання уточнюючих розрахунків - є необґрунтованим.

Зазначене також підтверджується пп. 3.11.1. п. 3.11 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11 червня 2003 р. за № 290, згідно якої, документами, що підтверджують суму податкових зобов'язань платника податків та граничний строк їх сплати, є:

- податкова декларація (у тому числі уточнююча) з позитивною сумою податкових зобов'язань;

- податкове повідомлення;

- договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань;

- рішення суду.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем по справі правомірність прийняття спірного податкового повідомлення - рішення доведена в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 245679,40грн., тому позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000861542/1 від 16.04.2009 року про застосування штрафних санкцій з ПДВ в сумі 410463,8 грн. задовольнити частково.

Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 0000861542/1 від 16.04.2009 року в частині застосування штрафних санкцій з ПДВ в розмірі 164784,4 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (83086, м. Донецьк, вул..Донецька,38, код ЄДРПОУ 03337119) судовий збір в сумі 1 (одна) грн. 36 коп.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 10.12.2013 року.

Повний текст постанови відповідно до ч.3 ст.160 КАС України складений 16.12.2013р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мозговая Н. А.