Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2013 р. Справа №805/16560/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:25
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого- судді Кошкош О.О.
при секретарі Олійник А.І.
за участю представника відповідача Меженського В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Єнакієве Донецької області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м.Єнакієве Донецької області звернулось до суду з позовною заявою до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 03.01.2013 року про зупинення виконавчого провадження №35299853. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області на виконанні знаходиться виконавчий лист №2а/0570/9253/2012 щодо стягнення заборгованості на користь Управління Пенсійного Фонду України в місті Єнакієве Донецької області в розмірі 7349503,10 грн., однак 3 січня 2013 року винесена постанова про зупинення виконавчого провадження згідно вимог п.17 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження». Позивач не погоджується з вказаною постановою та просить її скасувати, оскільки у переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України ДП «Орджонікідзевугілля» не значиться. Також, просив поновити строк на звернення до суду, оскільки про винесену постанову про зупинення виконавчого провадження №35299853 позивач дізнався на судовому засіданні 5 листопада 2013 року при розгляді справи №805/14735/13-а.
Таким чином, оскільки позивач про постанову про зупинення виконавчого провадження дізнався на судовому засіданні 5 листопада 2013 року, позовна заява подана до поштового відділення 15 листопада 2013 року, а відповідачем не надані докази щодо отримання позивачем оскаржувальної постанови раніше, суд вважає причину пропуску строку звернення поважною.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав клопотання в якому просив розглянути справу без його участі, також зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.11.2013 року замінено первинного відповідача на належного - Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши представника відповідача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області на виконанні знаходиться виконавчий лист, виданий 31.10.2012 року на підставі постанови Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2012 року у справі № 2а/0570/9253/2012 за позовом Управління Пенсійного Фонду України в місті Єнакієве Донецької області до Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 7349503,10 грн.
20 листопада 2012 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області постановою відкрито виконавче провадження № 35299853 з примусового виконання зазначеного виконавчого листа.
2 січня 2013 року винесена постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження 37592752.
3 січня 2013 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області на підставі п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" винесена постанова про зупинення виконавчого провадження № 35299853 з примусового стягнення з Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" (код ЄДРПОУ 32276912) на користь Управління Пенсійного Фонду України в місті Єнакієве Донецької області суми заборгованості за відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 на загальну суму 7349503,10 грн. у зв'язку з включенням ДП " Орджонікідзевугілля " з окремо виділеними структурними підрозділами до переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 987.
Примусове виконання рішень в Україні відповідно до Законів України «Про державну виконавчу службу» № 202/98-ВР від 24 березня 1998 року та «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до Закону України «Про державну виконавчу службу» примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, підрозділу примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних у містах відділів державної виконавчої служби.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження».
Згідно ст. 1 цього Закону виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок по примусовому виконанню рішень.
Згідно п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств".
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 17 статті 37 цього Закону, - на строк три роки з моменту завершення приватизації вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств".
Згідно статті 1 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" вугледобувне підприємство - суб'єкт господарювання, основним видом економічної діяльності якого є підземне або відкрите добування вугілля, до складу якого можуть входити шахти, розрізи та інші відокремлені підрозділи, що виконують допоміжні функції.
Статтею 3 цього Закону визначено, що приватизація вугледобувних підприємств здійснюється відповідно до законодавства з питань приватизації з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" особливими умовами приватизації вугледобувних підприємств зокрема є: встановлення на строк до трьох років з моменту завершення приватизації мораторію на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторію на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств, які поширюються лише на борги, що утворилися на момент завершення приватизації.
Згідно статті 4 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" до об'єктів приватизації належать: вугледобувні підприємства як єдині майнові комплекси; шахти як єдині майнові комплекси; розрізи як єдині майнові комплекси; акції, які належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств, створених в процесі приватизації чи корпоратизації державних вугледобувних підприємств.
Статтею 6 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" передбачено, що орган, уповноважений управляти державним майном, формує перелік об'єктів приватизації для затвердження Кабінетом Міністрів України Переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації.
Прийняття рішення про приватизацію відбулось шляхом затвердження Кабінетом Міністрів України постанови про Перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації, що був сформований органом, уповноваженим управляти державним майном. Додаткового або окремого прийняття рішення про приватизацію не передбачено положеннями Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств".
Відповідно до ст. 2 Закон України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" мораторій не застосовується щодо рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, а також щодо рішень про стягнення заборгованості за електричну енергію і послуги з її передачі та розподілу.
За приписами ст. 13 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" встановлено, що з метою недопущення банкрутства вугледобувних підприємств і збереження сировинної бази металургійного та енергетичного комплексів з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства до моменту завершення приватизації встановлюються мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторій на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств.
При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 987 затверджений перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 -2014 роках, до якого включені структурні підрозділи ДП "Орджонікідзевугілля": "Шахта "Булавинська", "Шахта "Ольховатська", "Шахта "Вуглегірська", "Шахта "Єнакієвська", "Шахта "Полтавська", "Шахта імені Карла Маркса".
Отже, ДП «Орджонікідзевугілля» з кодом ЄДРПОУ 32276912, яке зазначено боржником у виконавчому листі №2а/0570/9253/2012 та у постанові від 20.11.2012 року про відкриття виконавчого провадження №35299853, не включено до переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 -2014 роках, а в свою чергу виконавче провадження не підлягає обов'язковому зупиненню відповідно до вимог п.17 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження».
Однак, Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» включене до Плану корпоратизації державних вугледобувних підприємств, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 728-р, із визначеним строком початку корпоратизації - 2014 рік.
Відповідно до Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 1004 від 13.12.2012 року керівнику ДП "Орджонікідзевугілля" необхідно здійснити у термін до 03.03.2013 року передприватизаційну підготовку.
Аналізуючи приведене законодавство і нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини, та встановлені обставини справи, зокрема, не включення боржника ДП «Орджонікідзевугілля» з кодом ЄДРПОУ 32276912 до переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації, суд приходить до висновку, що постанова про зупинення виконавчого провадження від 03.01.2013 року винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.
Аналогічна правова позиція висловлена Донецьким апеляційним адміністративним судом України в постановах від 24 липня 2013 року по справі №805/6832/13-а, від 3 липня 2013 року по справі № 812/3721/13-а.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про виконавче провадження", Законом України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств", ст. 2, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 3 ст. 198, п. 3, 4 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управління Пенсійного фонду України в м.Єнакієве Донецької області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Донецькій області від 3 січня 2013 року про зупинення виконавчого провадження №35299853 з примусового виконання виконавчого листа №2а/0570/9253/2012 про стягнення з Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" на користь Управління Пенсійного Фонду України в м.Єнакієве Донецької області суми заборгованості за відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 на загальну суму 7349503,10 грн.
Повний текст постанови виготовлений 16 грудня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.