u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2009 р.Справа № 2-а-1422/09/2170
Кат. 2.11.3
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Луговій Т.П.,
за участю:
представника позивача - Ковгар В.С.,
представника відповідача - Богодух Т.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Азовкомунсервіс" до державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Комунальне підприємство "Азовкомунсервіс" (позивач) звернулось з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області (відповідач), у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 18 липня 2008 року № 0000322301/0, у зв’язку з тим, що не згоден з рішенням відповідача щодо збільшення податкових зобов’язань з податку на прибуток за основним платежем на суму 54250 грн., за штрафними санкціями на суму 27125 грн., а всього на загальну суму 81375 грн.
Спірне податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акту про результати планової документальної перевірки позивача за період з 01.04.2005 р. по 31.03.2008 р від 10 липня 2008 року № 36/23-1/32368086. Об"єктом спору є включення до оподатковуваного прибутку вартості основних фондів, сміттєвозу КО-426-01 на шасі КАМАЗ, вартістю 217000 грн., переданого позивачу товариством з обмеженою відповідальністю "Акватермал" за договором пожертви від 14 червня 2006 року і актом приймання-передачі від 31 липня 2006 року.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та просив його задовольнити. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до п.п.4.2.15 п.4.2 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР не включаються до складу валового доходу вартість основних фондів, безоплатно отриманих платником податків з метою їх експлуатації у випадках, передбачених законодавством: якщо такі основні фонди отримані за рішенням органів центральної виконавчої влади; у разі отримання спеціалізованими експлуатуючими підприємствами об’єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж відповідно до рішень місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, прийнятих у межах їх повноважень; у разі отримання підприємством комунальної власності об’єктів соціальної інфраструктури, зазначених у пп.5.4.9 п.5.4. ст.5 цього Закону, що перебували на балансі інших підприємств та утримувались за їх рахунок.
У зв"язку з цим вважає, що мав право не оподатковувати податком на прибуток вартість безкоштовно отриманих основних фондів.
Крім того, на думку представника позивача відповідно до договору пожертви від 14 липня 2006 року, за яким було передано основні фонди, встановлено обмеження на право використання і КП "Азовкомунсервіс" не набуло повного права власності на ці основні фонди.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що пільгова для цілей оподаткування передача основних фондів можлива лише на підставі рішень центральних органів виконавчої влади або рішень місцевих органів виконавчої влади, прийнятих у межах їх повноважень та компетенції. При передачі сміттєвозу жодного рішення органів центральної виконавчої та місцевих органів влади не було. Позивач при передачі сміттєвозу за договором пожертви від 14 липня 2006 року та акту прийому-передачі від 31 липня 2006 року отримав їх у власність з правом володіння, користування та розпорядження цими основними фондами. Тому при оподаткуванні зазначеної операції слід керуватись нормами пп.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України № 334/94-ВР.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
10 липня 2008 року працівниками державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області проведено планову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання КП "Азовкомунсервіс" вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.04.2005 р. по 31.03.2008 р., за результатами якої складено акт № 36/23-1/32368086.
Згідно акту перевірки встановлено заниження скоригованого валового доходу за 3 квартал 2006 року у сумі 217000 грн., що призвело до заниження податку на прибуток у сумі 54250 грн. За вказане порушення на підставі п.17.1.7 ст.17 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов"язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 27125 грн.
Відповідно до договору пожертви від 14 липня 2006 року товариство з обмеженою відповідальністю "Акватермал" безкоштовно передало на баланс позивача основні фонди - сміттєвоз КО-426-01 на шасі КАМАЗ, вартістю 217000 грн. Фактична передача основних фондів відбулась актом приймання-передачі від 31 липня 2006 року.
За договором пожертви передані основні засоби повинні використовуватись виключно за їх призначенням в м.Генічеську. Нецільове використання переданого майна є підставою для припинення договору пожертви та накладення на обдарованого штрафу.
Згідно з вимогами ст.317 ЦК України власникові майна належать права володіння, користування та розпорядження майном.
Положеннями ст.729 ЦК України передбачено, що пожертвою є дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів, фізичним особам, юридичним особам, державі Україна, АР Крим, територіальній громаді для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети. Договір про пожертву є укладеним з моменту прийняття пожертви. До договору про пожертву застосовуються положення про договір дарування.
За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов"язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність.
Таким чином суд приходить до висновку, що вказані у договорі пожертви обмеження у використанні майна не є вирішальною обставиною для набуття власності позивачем на подаровані основні фонди, оскільки відповідно до пп.2.3 п.2 договору пожертви він має право володіння, користування та розпорядження цим майном.
Обмеження у використанні майна є умовою дарування сміттєвозу. Прийняття позивачем на баланс сміттєвозу підтверджує готовність виконувати всі умови договору пожертви.
Відповідно до пп.4.1.6 п.4.1. ст.4 Закону України № 334/94-ВР до валового доходу при визначенні оподатковуваного прибутку включаються доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді.
Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, що до валового доходу з метою оподаткування наступних не включається: вартість основних фондів, безоплатно отриманих платником податку з метою здійснення їх експлуатації у випадках, передбачених законодавством; якщо такі основні фонди отримані за рішенням органів центральної виконавчої влади; у разі отримання спеціалізованими експлуатуючими підприємствами об'єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж відповідно до рішень місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, прийнятих у межах їх повноважень; у разі отримання підприємствами комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, зазначених у підпункті 5.4.9 пункту 5.4 статті 5 цього Закону, що перебували на балансі інших підприємств та утримувалися за їх рахунок.
Порядок безоплатної передачі таких основних фондів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що рішень центральних органів та місцевих органів виконавчої влади на передачу сміттевозу КО-426-01 на шасі КАМАЗ від ТОВ "Акватермал" до КП "Азовкомунсервіс" не приймалось, про що також свідчить наявність договору пожертви від 14 липня 2006 року.
Таким чином, безкоштовно отримані основні засоби - сміттєвоз КО-426-01 на шасі КАМАЗ, вартістю 217000 грн., слід вважати безповоротною фінансовою допомогою, наданою ТОВ "Акватермал" позивачу і вказана допомога підлягає оподаткуванню у відповідності із Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2008 року № 0000322301/0 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити у задоволенні позову комунального підприємства "Азовкомунсервіс" до державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про скасування податкового повідомлення-рішення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.