Справа № 569/17051/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2013 року Рівненський міський суд Рівненської області
в особі головуючої судді - Панас О.В.
при секретарі - Райковській О.К.
з участю: представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_2 про внесення змін у договір оренди землі,
в с т а н о в и в:
До Рівненського міського суду з позовом звернулася Рівненська міська рада до ОСОБА_2 про внесення змін у договір оренди землі.
Свої вимоги обґрунтовують тим, що між Рівненською міською радою та громадянином ОСОБА_2 укладений договір оренди земельної ділянки від 29 листопада 2007 року №040758300268.
У пункті 9 вказаного договору оренди землі передбачено орендну плату в рік за земельну ділянку у розмірі 28 755 98 грн., що становить 1 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку №02 18/39 1 , виданого Управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області згідно протоколу №6 від 02.07.2013 контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, станом на 01.01.2013 розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 108 190 98 грн., що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
ОСОБА_2 надіслано пропозицію, а саме проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Закону України «Про оренду землі» від 09.08.2013 вих.№08 1400, що підтверджується фіскальним чеком від 13.08.2013.
До цього часу відповідачем не розглянуто та не повідомлено міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції. Рівненською міською радою вжито всіх заходів досудового розвязання спору.
Просили позов задовольнити та внести зміни у договір оренди землі від 29.11.2007 року № 040758300268, уколадений між Рівненською міською радою та громадянином ОСОБА_2, і викласти п.9 Договору, що стосується розміру орендної плати в наступній редакції: " Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 108 190(сто вісім тисяч сто дев'яносто) грн. 98 коп., судові витати покласти на відповідача.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позов в межах доводів позовної заяви, просила задовольнити позов в повному обємі.
Відповідач , будучи попередженим про день, час та місце слухання справи повісткою, направленою рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, в судове засідання не з'явився повторно. З заявою з проханням слухати справу за його відсутність до суду не звертався, письмових заперечень на позов до суду не подав, причину неявки суду не повідомив. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі матеріалів з постановленням заочного рішення відповідно до ст.ст. 224-228 ЦПК України, про що не заперечує позивач.
Заслудхавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що між Рівненською міською радою та громадянином ОСОБА_2 укладений договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у Рівненській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» від 29 листопада 2007 року №040758300268.
У пункті 9 вказаного договору оренди землі передбачено орендну плату в рік за земельну ділянку у розмірі 28 755 98 грн., що становить 1 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку №02 18/39 1 , виданого Управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області згідно протоколу №6 від 02.07.2013 контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, станом на 01.01.2013 розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 108 190 98 грн., що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
ОСОБА_2 надіслано пропозицію, а саме проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Закону України «Про оренду землі» від 09.08.2013 вих.№08 1400, що підтверджується фіскальним чеком від 13.08.2013.
До цього часу відповідачем не розглянуто та не повідомлено міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції. Рівненською міською радою вжито всіх заходів досудового розвязання спору.
За ст. 290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Згідно ст.21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації обєктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких обєктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України «Про ціни та ціноутворення», політика ціноутворення є складовою загальної економічної та соціальної політики України і реалізується, зокрема, шляхом встановлення державних фінансових цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фінансових цін і тарифів.
Визначені законами України у формі фіксованих цін ціни на продукцію, роботи, послуги є обовязковою умовою договору, незалежно від внесення змін до останнього, якщо інше не встановлено законом.
Ці приписи цілком узгоджуються з положеннями ст.15 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.
Таким чином, законодавцем визначено, що розмір орендної плати за землю розраховується на підставі встановленої ставки земельного податку та у відповідності до грошової оцінки земельної ділянки.
Ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Згідно підпункту 1 пункту «а» частини першої ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, такі власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку.
Частиною 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
На виконання вимог ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та ст. 288.5 Податкового кодексу України прийняте рішення Рівненської міської ради від 18 серпня 2011 року N1104 «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, та затвердження складу контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Вказане Положення розроблене з метою запровадження узгоджених підходів до економічного регулювання орендних відносин у сфері міського землекористування, запровадження прозорого підходу до встановлення диференційованих відсотків від нормативної грошової оцінки при встановленні, а також зміні, перегляді розміру орендної плати за земельні ділянки.
Положенням передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку; та не може перевищувати дванадцяти відсотків від нормативної грошової оцінки.
Згідно з частинами першою та третьою ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської , районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.
Отже, у звязку зі зміною ставок орендної плати виникли підстави для перегляду останньої та внесення необхідних змін до договору оренди землі.
Рішення міської ради від 18 серпня 2011 року N1104 чинне і підлягає обовязковому виконанню всіма землекористувачами м. Рівного, в тому числі і відповідачем, відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Обєктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Цивільний кодекс України у ч.1 ст.632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Крім того, ст. 652 Цивільного кодексу України, наведено підстави та порядок зміни умов договору у звязку із істотною зміною обставин.
Відповідно до ч.1 пункту 13. договору оренди земельної ділянки, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.
Відповідно до ч.3 пункту 13. договору оренди земельної ділянки, розмір орендної плати переглядається у разі: … зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством … в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 28. Договору оренди земельної ділянки, орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом посилання орендареві через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обовязкового для позивача і відповідача.
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі» та п. 34 договору оренди земельної ділянки, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до статей 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативноправовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра є обєктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Статтею 14 Конституції визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 142 Конституції матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також обєкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Ст. 143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Податкового кодексу України, а, згідно ст. 68 Конституції України, кожен зобовязаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, орендна плата повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
Правомірність такого висновку підтверджується також рішеннями колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 28 квітня 2010 року у справі №6 4766ск10 та постановою Верховного Суду України від 27 грудня 2010 року про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 23.06.2010 у справі №27/15 10.
Згідно ст. 145 Конституції права органів місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.
Неправомірні дії відповідача щодо ухилення від переоформлення орендної плати і невнесення змін до договору оренди земельної ділянки призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача.
Це свідчить також про порушення вимог ст. 67 Конституції України, якою встановлено, що кожен повинен сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених Законом.
Ухилення відповідача від конституційного обовязку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушує інтереси держави.
Таким чином, з урахуванням достовірно встановлених доказів, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.. 88 ПК судові витрати підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача в сумі 114,40 коп. згідно платіжного оручення № 328 від 01.04.2013р.
Враховуючи вищевикладене, ст..ст.13, 14, 67, 68, 143 145 Конституції України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оренду землі», ст. 288.5 Податкового кодексу України, ст. 206 Земельного кодексу України, статтями 116, 121 Бюджетного кодексу України, статями 632, 651, 792 Цивільного кодексу України, статями 15, 26, 208, 209, 213 215 Цивільного процесуального кодексу України, а також рішенням Рівненської міської ради від 18 серпня 2011 року №1104, керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212-215, 223, 224-228, 294 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Рівненської мської ради - задовольнити.
Внести зміни у договір оренди землі від 29.11.2007 року № 040758300268, уколадений між Рівненською міською радою та громадянином ОСОБА_2, і викласти п.9 Договору, що стосується розміру орендної плати в наступній редакції: " Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 108 190(сто вісім тисяч сто дев'яносто) грн. 98 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Рівненської міської ради код ЄДРПОУ 34847334 понесені судові витрати в сумі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.В.Панас