Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2013 р. Справа №805/14624/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12.30
Донецькій окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крилової М.М.
при секретарі Фоміній О.Д.
розглянувши адміністративну справу за позовом Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта ім. Святої Матрони Московської» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення роботи по видобутку вугілля та проведення гірничих виробіток на дільниці 95-585м
за участю:
представника позивача: Афоніна В.М., за довіреністю від 22.08.2013;
представника відповідача: Киреєва А.М., за довіреністю від 29.10.2013р.
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості (позивач) звернулась до товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта ім. Святої Матрони Московської» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення роботи по видобутку вугілля та проведення гірничих виробіток на дільниці 95-585м.
Позивач у судовому засіданні свої вимоги підтримав та мотивував їх тим, що за результатами проведеної 08.10.2013 р. планової перевірки ведення робіт на дільниці 95-585м. ОП «Шахта ім. Святої Матрони Московської» було виявлено 20 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 18 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. У зв'язку з наведеним позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом повного зупинення роботи по видобутку вугілля та проведення гірничих виробок на дільниці 95-585м. ОП «Шахта м. Святої Матрони Московської». Позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову. Він зазначив, що 08.10.2013р. було видано наказ № 193-ОТ про заборону роботи з 16.00 години 08.10.2013р. ведення робіт дільниці 95-585м, а також надано відповідні доручення посадовим особам шахти. 23.11.2013р. відповідачем було направлено Позивачу клопотання за № 461-ОТ про усунення 19 порушень в повному обсязі. 24.11.2013р. Позивачем складено Акт перевірки суб'єкта господарювання № 023/3-01/153 згідно з яким було встановлено, що порушення викладені в Акті попередньої перевірки від 08.10.2013р. № 023/3-10/425 усунено, окрім п.3 (відсутній штат маркшейдерської служби та ліквідована служба начальників зміни виробничої служби). Станом на 16.12.2013р. штат маркшейдерської служби доукомплектовано картографом та геологом, а обов'язки начальників зміни виробничої служби покладено на гірничих диспетчерів . Таким чином, на дату розгляду слухання Відповідач усунув виявлені при проведенні перевірки порушення в повному обсязі.
Враховуючи наведене, відповідач просить суд не застосовувати до нього заходи реагування у сфері державного нагляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом з матеріалів справи встановлено, що на підставі направлення відповідно до наказу від 08.10.2013 року № 522 Центральною державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості 08.10.2013 року проведено планову перевірку ТДВ «ОП «Шахта ім.. Святої Матрони Московської» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, про що складений акт від 08.10.2013 року № 023/3-01/128.
Під час перевірки позивачем виявлено 20 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 18 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
За частиною 8 статті 7 цього Закону, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Як зазначено вище за текстом даної постанови, під час перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;порушень вимог Кодексу України про надра;відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
З метою запобігання нещасним випадкам позивачем на підставі акту перевірки від 08.10.2013 року № 023/3-01/128 прийнятий припис з пропозицією до ТДВ «ОП «Шахта ім.. Святої матрони Московської» про негайне зупинення робіт (виробництва) по добичі вугілля та проведення гірничих виробок на дільниці 95-585м .
До усунення порушень відповідачу запропоновано зупинення робіт (виробництва) по добичі вугілля та проведення гірничих виробок на дільниці 95-585м .
Відповідач надав до суду заперечення до позову, в якому зазначив, що на виконання пунктів припису щодо усунення порушень здійснені наступні заходи: 08.10.2013р. було видано наказ № 193-ОТ про заборону роботи з 16.00 години 08.10.2013р. ведення робіт дільниці 95-585м, а також надано відповідні доручення посадовим особам шахти. 23.11.2013р. відповідачем було направлено Позивачу клопотання за № 461-ОТ про усунення 19 порушень в повному обсязі. 24.11.2013р. Позивачем складено Акт перевірки суб'єкта господарювання № 023/3-01/153 згідно з яким було встановлено, що порушення викладені в Акті попередньої перевірки від 08.10.2013р. № 023/3-10/425 усунено, окрім п.3, п.4 (відсутній штат маркшейдерської служби та ліквідована служба начальників зміни виробничої служби), а саме: станом на 16.12.2013р. штат маркшейдерської служби доукомплектовано картографом та геологом, а обов'язки начальників зміни виробничої служби покладено на гірничих диспетчерів . Таким чином, на дату розгляду слухання Відповідач усунув виявлені при проведенні перевірки порушення в повному обсязі.
Отже, на думку відповідача, виконання зазначених заходів дає підстави вважати про усунення порушень, тому відсутній ризик нанесення шкоди, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Виходячи з зазначеного, вбачається, що станом на день розгляду цього спору відповідачем не виконано у повному обсязі припис від 08.10.2013 року № 023/3-01/128, що підтверджується, зокрема, не закінченням на даний час деяких заходів. На підприємстві ліквідований штат начальників зміни виробничої служби. Не контролюється стан виконання паспортів кріплення лав (остання перевірка 03.06.2013р., згідно положення 1 раз у 10 днів). Не контролюється стан виконання заходів щодо переходу небезпечних зон (згідно положення 1 раз у 10 днів).
На момент перевірки на підприємстві відсутній штат маркшейдерської служби. Немає дільничних та головного маркшейдера, відсутній контроль за веденням гірничих робіт, та нагляд за роботами у небезпечних зонах (на ескізі виїмкової дільниці 95-585м у верхній частині проведено виїмку вугілля на 13 полосках, у нижній частині лави є целік вугілля 6х9м, по лаві на ескізі мають місце 7 геологічних порушень, фактично на планах гірничих робітна 01.10.2013р. ці дані відсутні).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2013 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору Територіальному управлінню Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта ім.. Святої Мотрони Московської» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення роботи по видобутку вугілля та проведення гірничих виробок на дільниці 95-585м, - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта ім.. Святої Мотрони Московської» шляхом повного зупинення роботи по видобутку вугілля та проведення гірничих виробок на дільниці 95-585м Товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта ім.. Святої Мотрони Московської».
Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015) судовий збір у сумі 34,41 грн.
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 16 грудня 2013 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Крилова М.М.