Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2013 р. Справа № 805/12721/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Артемвугілля" до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області про скасування постанови про поновлення виконавчого провадження ВП № 33508782 від 26.06.2013 року та зобов'язання винести постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Артемвугілля" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області про скасування постанови про поновлення виконавчого провадження ВП № 33508782 від 26.06.2013 року та зобов'язання винести постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем 03.01.2013 року винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782 на підставі п.17 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" (прийняття рішення про приватизацію підприємства відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств"). 26.06.2013 року відповідачем в порушення вимог Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року N 606-XIV (далі - Закон №606) та Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" на підставі ч. 5 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" прийнято постанову про поновлення виконавчого провадження. Оскільки зазначена постанова державного виконавця суттєво порушує права та законні інтереси позивача, вважає її незаконною і просить скасувати.
Відповідач позовні вимоги не визнає з підстав їх необґрунтованості. В матеріалах справи наявні заперечення на адміністративний позов, згідно яких постановою державного виконавця від 26.06.2013 року виконавче провадження ВП № 33508782 було поновлено у зв'язку з внесенням підприємства позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". З приводу цього вважає, що зазначена постанова про поновлення виконавчого провадження від 26.06.2013 року є обґрунтованою та прийнята на законних підставах.
Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явились, але через канцелярію суду надіслали письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки, всі особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, не прибули у судове засідання і у суду відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Державне підприємство "Артемвугілля" (ідентифікаційний код 32270533) зареєстровано у якості юридичної особи 19 лютого 2003 року Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 29).
ДП "Артемвугілля" засновано на державній власності згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 28 грудня 2002 року № 769 і належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України відповідно до Указу Президента України від 09 грудня 2010 року № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" і наказу Міненерговугілля України від 01 квітня 2011 року № 39 "Про затвердження переліків державних підприємств, установ, організацій та об'єднань, що належать до сфери управління Міненерговугілля, та господарських товариств, щодо яких Міненерговугілля здійснює управління корпоративними правами".
Одним з основних напрямків діяльності ДП "Артемвугілля" є підземне видобування кам'яного вугілля, реалізація вугільної продукції, забезпечення вугільною продукцією споживачів відповідно до державного замовлення та за договорами купівлі-продажу, збагачення вугілля тощо, що передбачено Статутом ДП "Артемвугілля", затвердженим наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 26 травня 2011 року № 155 і зареєстрованим в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 01 червня 2011 року номер запису 12561050022000078 (а.с.12-28).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визнання способу їх приватизації" затверджений Перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до якого включені чотири структурні підрозділи ДП "Артемвугілля", а саме структурний підрозділ "Шахта імені В.І. Леніна", структурний підрозділ "Шахта імені М.І. Калініна", структурний підрозділ "Ордена Трудового Червоного Прапора шахтоуправління імені К.А. Румянцева" та структурний підрозділ "Шахта імені А.І. Гайового".
На примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області перебуває виконавче провадження ВП № 33508782 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/11080/2011, виданого 14.05.2012р. Донецьким окружним адміністративним судом щодо стягнення з ДП "Артемвугілля" на користь УПФУ в Центрально-міському районі м.Горлівки Донецької області заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 5 338 735,90 грн.
03.01.2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782 на підставі п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" (прийняття рішення про приватизацію підприємства відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств").
26.06.2013 року державним виконавцем відповідача винесено спірну постанову про поновлення зазначеного виконавчого провадження на підставі внесення підприємства боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у погашенні заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
В той же день державним виконавцем винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782 на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" (внесення підприємства боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу").
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
За приписами ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції (далі - державні виконавці).
Частиною 1 статті 7 Закону України "Про виконавче провадження" у відповідній редакції визначено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб. Згідно з ч. 1 ст. 5 вказаного Закону державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Суд вважає, що постанову від 26.06.2013р. про поновлення виконавчого провадження № ВП 33508782 з виконання виконавчого листа № 2а/0570/11080/2011, виданого 14.05.2012р. Донецьким окружним адміністративним судом, відповідачем винесено неправомірно з огляду на наступне.
Відповідно до п.17 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації.
Згідно з ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених ст.ст. 37 і 38 цього Закону, яка затверджується начальником або заступником начальника відділу, якому підпорядкований державний виконавець. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених ст.37 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови надсилається сторонам у триденний строк.
У випадку, передбаченому п.17 ст.37 цього Закону, виконавче провадження зупиняється на строк три роки з моменту завершення приватизації вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" (ч.2 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження").
Постанова про зупинення виконавчого провадження може бути оскаржена у десятиденний строк в порядку, встановленому цим Законом, що передбачено ч.3 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження".
Особливості правового, економічного та організаційного регулювання приватизації державного майна вугледобувних підприємств та особливості їх діяльності у післяприватизаційний період визначає Закон України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" від 12 квітня 2012 року № 4650-VI (далі - Закон № 4650).
Відповідно до п.п.1, 5 ч.1 ст.1 Закону № 4650 термін "вугледобувне підприємство" у цьому Закону вживається у такому значенні - гірниче підприємство, основним видом економічної діяльності якого є підземне або відкрите добування вугілля, до складу якого можуть входити шахти, шахтоуправління, розрізи та інші відокремлені підрозділи, що виконують допоміжні функції. "Артемвугілля" є вугледобувним підприємством.
Особливі умови приватизації вугледобувних підприємств визначені ст.2 Закону № 4650, однією з таких особливих умов є встановлення на строк до трьох років з моменту завершення приватизації мораторію на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження.
До об'єктів приватизації належать: вугледобувні підприємства як єдині майнові комплекси; шахти (шахтоуправління) як єдині майнові комплекси; розрізи як єдині майнові комплекси; акції, які належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств, утворених у процесі приватизації чи корпоратизації державних вугледобувних підприємств (ст.4 Закону № 4650).
Як зазначалося вище, постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визнання способу їх приватизації" затверджено Перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до якого включені структурні підрозділи ДП "Артемвугілля".
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону № 4650, яка кореспондується з положеннями п.17 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження", з метою недопущення банкрутства вугледобувних підприємств і збереження сировинної бази металургійного та енергетичного комплексів з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства до моменту завершення приватизації встановлюються мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження.
Частиною 5 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що після усунення обставин, які стали підставою для зупинення виконавчого провадження, державний виконавець протягом трьох днів з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов'язаний своєю постановою поновити виконавче провадження за власною ініціативою або за заявою стягувача. Копії постанови надсилаються сторонам у триденний строк.
Відповідачем в постанові про поновлення виконавчого провадження ВП № 33508782 від 26.06.2013 року зазначено, що підставою для поновлення виконавчого провадження є включення ДП "Артемвугілля" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". В той же день на підставі п. 15 ч.1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" зазначене виконавче провадження було зупинено.
Вказаним пунктом Закону передбачено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.09.2013 року по справі № 805/10982/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області до Головного управління юстиції у Донецькій області, за участю третьої особи - Державного підприємства "Артемвугілля" про визнання дій незаконними, скасування постанови про зупинення виконавчого провадження ВП №33508782 від 26.06.2013 року, зобов'язання вчинити певні дії позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області задоволено частково. Зокрема, скасовано постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782 від 26.06.2013 року.
Таким чином, судом в вищезазначеній адміністративній справі встановлена неправомірність постанови про зупинення виконавчого провадження ВП №33508782 від 26.06.2013 року, винесеної державним виконавцем на підставі п. 15 ч.1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження", адже дія Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не розповсюджується на погашення підприємством заборгованості перед органами Пенсійного фонду України.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем необґрунтовано застосовано норми Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" при винесенні 26.06.2013 року постанови про поновлення виконавчого провадження ВП № 33508782. Крім того, до суду не надано доказів в підтвердження того, що ДП "Артемвугілля" або його структурні підрозділи виключені з переліку вугледобувних підприємств, які підлягають приватизації відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств", а також не доведено, що приватизація ДП "Артемвугілля" завершена. Крім того, постанова про зупинення виконавчого провадження від 03.01.2013 року на час розгляду даної справи не оскаржувалась.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що постанову про поновлення виконавчого провадження від 26.06.2013 року № ВП 33508782 відповідачем прийнято неправомірно, а тому вона підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог позивача в частині зобов'язання винести постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782 суд зазначає, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" постанова державного виконавця про зупинення виконавчого провадження № ВП 33508782 від 03.01.2013р. в судовому порядку не оскаржувалась, тобто на даний час є чинною. Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача винести постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки права та інтереси позивача в цій частині не є порушеними.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства "Артемвугілля" до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області про скасування постанови про поновлення виконавчого провадження ВП № 33508782 від 26.06.2013 року та зобов'язання винести постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 33508782 - задовольнити частково.
Скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області про поновлення виконавчого провадження від 26.06.2013 року № ВП 33508782.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Артемвугілля" здійснені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 17 (сімнадцять) грн. 20 копійка.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.