ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2009 року Справа № 2а-713/09/0970
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лучко О.О.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
прокурора - не з'явився,
представника позивача - ОСОБА_1.,
відповідача - ОСОБА_2.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Івано-Франківського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головавтотрансінспекції та її територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області до ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 3400 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
4 лютого 2009 року Івано-Франківський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та її територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області звернувся з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 3400 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області 04.03.2008 року складено акт №058702 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, під час якої виявлено відсутність у ОСОБА_2 ліцензійної картки. Начальником територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області щодо ОСОБА_2 06.03.2008 року винесено постанову №048077 про застосування фінансових санкцій на суму 1700 грн. за порушення, передбачені абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». 06.03.2008 року працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області складено акт №058712 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, під час якої виявлено порушення під час надання ОСОБА_2. послуг з нерегулярних перевезень 12 пасажирів за маршрутом Бурштин-Івано-Франківськ, під час якої виявлено відсутність у ОСОБА_2 ліцензійної картки. 12.03.2008 року начальником територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області щодо ОСОБА_2 винесено постанову №048090 про застосування фінансових санкцій на суму 1700 грн. за порушення передбачені абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Прокурор в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений належним чином про місце, дату та час проведення судового засідання.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити.
Відповідач в судовому засідання проти позову заперечив, пояснив, що, будучи приватним підприємцем, він займався перевезенням пасажирів, починаючи з 2003 року, однак без отримання ліцензії, оскільки на той час такої вимоги закону не було. Десь з середини 2008 року він припинив свою підприємницьку діяльність. На момент проведення перевірок підробляв, здійснюючи перевезення пасажирів. Просив в задоволенні позову відмовити.
Оцінивши досліджені докази, вислухавши представників сторін та розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що приватний підприємець ОСОБА_2 в березні 2008 року здійснював нерегулярні пасажирські перевезення по маршруту Бурштин-Івано-Франківськ автомобілем марки Мерседес н.з. НОМЕР_1 без отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, ліцензійної картки транспортного засобу та дорожнього листа. Станом на момент проведення перевірок ОСОБА_2 був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності і припинив свою підприємницьку діяльність 24.06.2008 року.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 1190 від 08.09.2004 року «Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті» урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується, є головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція). Згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006року №1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим в містах Києві та Севастополі.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» N 2344-III від 05.04.2001р. встановлено, що урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює державний контроль за недопущенням надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільними перевізниками, які не одержали відповідної ліцензії та ліцензійних карток на транспортні засоби, що при цьому використовуються, який здійснюється на автостанціях, автобусних зупинках, у місцях посадки та висадки пасажирів, на стоянках таксі, у місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів.
Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху.
Постанова Кабінету Міністрів України від 08.11.2006року №1567 визначає порядок здійснення державного контролю шляхом проведення посадовими особами органу державного контролю планових, позапланових та рейдових перевірок. Так, рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал. Вона проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи відповідно до завдання на перевірку.
У ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами.
Автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Зокрема, в ст. 39 Закону України N 2344-III від 05.04.2001р. зазначено, що такими документами для нерегулярних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Статтею 60 Закону України N 2344-III від 05.04.2001р. передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України №15-рп/2002 від 09.07.2002 року дане положення слід розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Таким чином, право суб'єкта владних повноважень на звернення до суду визначено в ч.2 ст.124 Конституції України.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.03.2008 року та 06.03.2008 року працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області, згідно плану проведення рейдових перевірок з 3 березня по 7 березня 2008 року та завдання на перевірку № 034831 та №034828, під час здійснення рейдової перевірки виявлено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт під час надання Карп'юком Іваном Мирославовичем автомобілем марки Мерседес НОМЕР_1 послуг з нерегулярних перевезень пасажирів, а саме: виявлено відсутність ліцензійної картки та дорожнього листа в обох випадках. Крім того, в акті №058702 від 04.03.2008 року у своєму поясненні про причину порушень ОСОБА_2 вказав, що ліцензійна картка відсутня, а в акті №058712від 06.03.2008 року зазначив, що ліцензійну картку буде виробляти. Згідно поданої територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області довідки, відповідач станом на момент складання акту не отримував ліцензію на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, що свідчить про відсутність у відповідача на момент перевірок ліцензійної картки, яка повинна містити реєстраційні дані ліцензії та транспортного засобу.
Таким чином, до відповідача правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 1700 грн. за порушення, передбачені абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідно до постанови №048077 від 06.03.2008 року, винесеної начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області. А тому, оскільки відповідачем добровільно сума застосованих фінансових санкцій по постанові №048077 від 06.03.2008 року не сплачена, то вона підлягає стягненню в судовому порядку.
Стосовно позовних вимог про стягнення з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 фінансових санкцій по постанові №048090, то вони не підлягають задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху здійснюються не частіше одного разу на квартал.
Всупереч даній нормі закону за наслідками проведення рейдових перевірок суб'єктів господарювання за період з 03.03.2008 року по 07.03.2008 року територіальне управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області двічі протягом одного кварталу перевірила суб'єкта господарювання ОСОБА_2 на предмет додержання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом. Відповідно протягом одного кварталу було винесено дві постанови про стягнення штрафних (фінансових) санкцій 06.03.2008 року та 12.03.2008 року на суму 1700 грн. по кожній постанові. А тому, суд вважає, що застосування до ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій згідно постанови №048090 від 12.03.2008 року за порушення, передбачені абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» не відповідає вимогам ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п.13 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті».
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.2, ст.ст. 8-14, ст.86, ст.ст.158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 в доход Державного бюджету на р/р №31110106700002, УДК в м. Івано-Франківську, код платежу 21081100, МФО - 836014, код одержувача - 20568100 фінансові санкції по постанові № 048077 від 6 березня 2008 року в сумі 1700 грн.(одна тисяча сімсот гривень).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.О. Лучко
Постанова в повному обсязі складена 22.04.2009 року.