Рішення № 36438856, 12.11.2013, Якимівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
12.11.2013
Номер справи
330/1398/13-ц
Номер документу
36438856
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Якимівський районний суд Запорізької області

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

2/330/323/2013

Справа № 330/1398/13-ц

"12" листопада 2013 р. Якимівський районний суд Запорізької області

в складі: головуючого Бойчевої Н.В.

при секретарі Колєдаєвої Л.І.

за участю прокурора Васіляускаса В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка цивільну справу за позовом прокурора Якимівського району до ОСОБА_1 селищної ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_2

про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 селищної ради № 18 від 14.07.2011 року, визнання недійсним акту на право власності на земельну ділянку, скасування його державної реєстрації та повернення земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

Прокурор звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 селищної ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 селищної ради № 18 від 14.07.2011 року, визнання недійсним акту на право власності на земельну ділянку, скасування його державної реєстрації та повернення земельної ділянки.

Прокурорською перевіркою встановлено порушення земельного, водного законодавства, а також законодавства про містобудівну діяльність при наданні у власність земельної ділянки ОСОБА_2.

Так, ОСОБА_1 селищною радою 14.07.2011 прийнято рішення № 18 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки» п. 1.1, п.2 якого затверджено технічну документацію із землеустрою що посвідчує право на земельні ділянку для індивідуального дачного будівництва ОСОБА_2 надано у власність земельну ділянку площею 0,10 га, розташовану за адресою: вул. Коса Федотова, смт. Кирилівка Якимівського району запорізької області для індивідуального дачного будівництва в межах норм безоплатної приватизації.

На підставі зазначеного рішення 26.01.2012 за ОСОБА_2. проведена державна реєстрація за реєстраційним номером 232030001000573 державного акту на право власності серії ЯП №672621 на зазначену земельну ділянку кадастровий номер 2320355400:11:001:0424.

Рішення ОСОБА_1 селищної ради в частині прийнятих пунктів 1.2, 2 та державний акт на право власності серії ЯЛ №691812 підлягають визнанню недійсними, реєстрацію державного акта необхідно скасувати, а земельну ділянку - повернути за належністю територіальній громаді смт. Кирилівка.

Вважає, що технічну документацію ОСОБА_2 щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва погоджено та затверджено з порушенням земельного та водного законодавства, оскільки проект відведення земельної ділянки відноситься до земель рекреаційного призначення, не розроблявся, не проведена обовязкова державна експертиза землевпорядної документації, маються порушення в частині зайняття прибережної захисної смуги та в частині генерального плану забудови населеного пункту Кирилівка, а тому земельна ділянка не могла бути передана у приватну власність.

В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги, просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_1 селищної ради Якимівського району Запорізької області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Представник відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, надавши суду заперечення на позовну заяву, мотивуючи тим, що за правилами ч.І ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цім кодексом або за результатами аукціону (редакція чинна на момент виникнення правовідносин).

Стаття 118 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) розкриває процедуру приватизації земельних ділянок відповідно до ч. З ст.116 ЗК України. До ч. ч. 1 та 2. ч. ч. 1 та 2 статті 118 ЗК України регламентують спрощену процедуру приватизації - у випадку приватизації земельної ділянки.

Таким чином, необхідною умовою набуття права на земельну ділянку, яка перебуває в державній або комунальній власності, є рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки.

Отже для набуття право власності на земельну ділянку з підстав і в порядку визначених ст..118 Земельного кодексу України гр.. ОСОБА_4 звернувся до органу місцевого самоврядування - ОСОБА_1 селищної ради щодо надання йому земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва в межах норм безоплатної приватизації.

ОСОБА_1 селищна рада задовольнила заяву гр.ОСОБА_2 та надала йому дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою рішення №56 від 10.12.2010р. та своїм рішенням №18 від 14.07.2011 року затвердила технічну документацію і передала у приватну власність земельну ділянку по вул. Коса Федотова, площею 0,1га на для індивідуального дачного будівництва в межах норм безоплатної приватизації на материковій частині ОСОБА_5 коси, о. ОСОБА_6.

На підставі даного рішення гр.. ОСОБА_2 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку, зареєстрований 26.01.2012р. тобто, набув право власності на земельну ділянку відповідно до вимог земельного законодавства України.

Розглянув матеріали справи, заслухав думку сторін, суд вважає, що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що 18.09.2007 року між ОСОБА_1 селищною радою Якимівського району Запорізької області та приватним підприємцем ОСОБА_6 було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 0,3726 га під розширення бази відпочинку «Лівадія», яка знаходиться в межах смт. Кирилівка Якимівського району, Запорізької області, вул.. Коса Федотова.

Із акту приймання-передачі обєкта оренди від 18.09.2007 року видно, що ОСОБА_1 селищна рада в особі голови селищної ради ОСОБА_7 передала ПП ОСОБА_6 земельну ділянку для розширення бази відпочинку «Лівадія», площею 0,3726 га за рахунок земель житлової та громадської забудови населеного пункту смт. Кирилівка.

Додатковим договором до договору оренди земельної ділянки від 12.10.2010 року до договору оренди від 18.09.2007 року сторонами внесені зміни і п.1 Договору викладений в новій редакції, згідно до якої зазначена у договорі оренди земельна ділянка передана ПП ОСОБА_6 для дачного будівництва.

Рішенням № 56 від 10.12.2010 року ОСОБА_1 селищна рада надала ОСОБА_2 згоду на передачу у власність земельної ділянки, площею 0,1000 га для дачного будівництва з земель земельної ділянки, наданої в оренду ОСОБА_6, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності.

Рішенням № 18 від 14.07.2011 року ОСОБА_1 селищна рада затвердила технічну документацію і передала ОСОБА_2 у приватну власність земельну ділянку по вул.. Коса Федотова, площею 0,1га для індивідуального дачного будівництва в межах норм безоплатної приватизації на материковій частині ОСОБА_5, о. ОСОБА_6.

На підставі даного рішення гр. ОСОБА_2 отримав державний акт серії ЯЛ № 691812 на право власності на земельну ділянку, зареєстрований 26.01.2012 року і набув право власності на спірну земельну ділянку.

Частиною першою статті 116 Земельного Кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Отже, указаним положенням визначено правові підстави набуття громадянами і юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Такими підставами є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 118 ЗК України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Так, відповідно до частин першої, другої, шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення індивідуального дачного будівництва, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк про дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України «Про землеустрій» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Частиною 2 цієї статті передбачено, що порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2. Порядку розроблення проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 677 (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) передбачено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли:

земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її .цільового призначення.

Із матеріалів справи вбачається, що межі наданої у власність відповідачеві земельної ділянки не визначені в натурі .

До того ж в оренду передавалась земельна ділянка приватному підприємцю ОСОБА_6 для розширення бази відпочинку«Лівадія» і не надавалась йому у користування як фізичній особі для індивідуального дачного будівництва.

Технічна документація є основним документом, на підставі якого приймається рішення про передачу земельної ділянки у власність та до складу якої обов'язково входить акт встановлення та погодження межі земельної ділянки переданої у власність.

Враховуючи, що акт встановлення меж земельної ділянки відсутній, як і погодження з суміжними землекористувачами, а передання земельної ділянки у власність відповідачу без погодження її меж порушує права інших користувачів, рішення про передачу у власність земельної ділянки не може бути визнаним таким,що відповідає вимогам закону.

Крім того, як вбачається із оспорюваного рішення ОСОБА_1 селищної ради №18 від 14.07.2011 року, у власність відповідачу земельна ділянка надавалась в користування для дачного будівництва. Між тим, із акту приймання-передачі обєкта оренди від 18.09.2007 року ОСОБА_1 селищна рада в особі голови селищної ради ОСОБА_7 передала ПП ОСОБА_6 земельну ділянку для розширення бази відпочинку «Лівадія», площею 0,3726га за рахунок земель житлової та громадської забудови населеного пункту смт. Кирилівка.

Оскільки всупереч вимогам ч.ч.7,8,9 ст. 118 ЗК України проект відведення спірної земельної ділянки не розроблявся, державна експертиза не проводилась, висновок комісії з розгляду питань, повязаних із погодженням документації із землеустрою, не надавався, суд приходить до висновку про те, що підстав для передачі цієї земельної ділянки відповідачеві ОСОБА_2 у власність не було і оспорювань рішення ОСОБА_1 селищної ради є неправомірним.

Таким чином, суд вважає, що позовна заява прокурора прокуратури Якимівського району до ОСОБА_1 селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 селищної ради № 18 від 14.07.2011 року, визнання недійсним акту на право власності на земельну ділянку, скасування його державної реєстрації та повернення земельної ділянки обґрунтована та вимоги позовної заяви знайшли своє підтвердження в ході судового засідання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 208,209 ЦПК України, ст.ст. 1212,1213 ЦК України, ст. 21,59,61,84,116,118 Земельного кодексу України, ст.ст. 88,89 Водного кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву прокурора прокуратури Якимівського району до ОСОБА_1 селищної ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 селищної ради № 18 від 14.07.2011 року, визнання недійсним акту на право власності на земельну ділянку, скасування його державної реєстрації та повернення земельної ділянки - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати п. 1.2, 2 рішення дванадцятої сесії ОСОБА_1 селищної ради Якимівського району Запорізької області шостого скликання № 18 від 14.07.2011 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки».

Визнати недійсним державний акт на право власності серії ЯЛ№691812 на земельну ділянку площею 0,10 га, виданого на ім'я ОСОБА_2 для ведення індивідуального дачного будівництва в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області по вул. Коса Федотова, вартістю 46184,81грн.

Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 2320355400:11:001:0424, розташовану в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області по вул. Коса Федотова.

Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 229,40 грн. ( Отримувач: Держбюджет Якимівського району; код. ЄДРПОУ 37997243; МФО банка 813015; код ЄДРПОУ суду 37429279, УДКСУ у Якимівському районі у Запорізькій області, № доходного рахунку 31212206700016 код доходів бюджету 22030001).

На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області через Якимівський районний суд Запорізької області протягом 10 днів з моменту проголошення рішення, сторонами в той же термін з моменту отримання копії рішення.

Суддя -