Постанова № 36433299, 20.12.2013, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
20.12.2013
Номер справи
234/12053/13-а
Номер документу
36433299
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/12053/13-а

Провадження № 2-а/234/389/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2013 року місто Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області

в складі головуючого судді Кравченко О.Ю.,

при секретарі Куліш О.С.,

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Ігнатенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту Краматорської міської щодо призначення, нарахування та виплати не у повному обсязі сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язати відповідача здійснити її перерахунок та виплату за період з 01.01.2012 року по 19.03.2013 року.

У подальшому позивачка уточнила позовні вимоги та в обґрунтування позову зазначила, що вона є одинокою матір'ю малолітньої дитини, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 15.10.2010 року вона знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, де їй призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі 130 грн. щомісяця. Вона є застрахованою особою, оскільки до народження дитини працювала в Краматорському управління газифікації та газопостачання, наказом №911 від 01.01.2011 року їх надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 включно. При призначенні допомоги по догляду за дитиною, на неї поширюються норми спеціального закону, яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до ст..43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі,що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. З огляду на наведене, вона має право на перерахунок та виплату їх недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2013 року по 21.09.2013 року, виходячи з розміру не меншому ніж прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. Відповідач протягом зазначеного періоду неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі, чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист.

Позивачка просила суд визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо призначення, нарахування і виплати не в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2013 року по 21.09.2013 року у розмірі, меншому за встановлений статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради зробити перерахунок та виплатити недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2013 року по 21.09.2013 року згідно до ст..43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до діючого прожиткового мінімуму на конкретний період до вступу рішення суду в законну силу.

У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на те, що позивачка знаходилась на обліку в управління праці та соціального захисту населення з 15.10.2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Допомога призначена відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Постанови КМУ від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» за заявою позивача. Повноваження щодо проведення нарахувань та виплат державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» управлінню праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради не надавались. Права на використання коштів з бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради не має, так як не є розпорядником цих коштів. Просила у задоволенні позову відмовити.

Вислухав пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач має на утриманні малолітню дитину, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 15.10.2013 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 позивачка перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам.

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради №63 від 04.12.2013 року ОСОБА_1 за період березень - вересень 2013 року виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в таких розмірах:

- за березень 2013 року в сумі 964,66 грн.;

- за квітень 2013 року в сумі 964,66 грн.;

- за травень 2013 року в сумі 964,66 грн.;

- за червень 2013 року в сумі 960,86 грн.;

- за липень 2013 року в сумі 960,86 грн.;

- за серпень 2013 року в сумі 960,86 грн.;

- за вересень 2013 року в сумі 672,60 грн.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В подальшому, ані Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.

Отже, на відносини щодо виплати у 2013 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону №2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972 грн.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років за період з 19.03.2013 року по 21.09.2013 року є неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до діючого прожиткового мінімуму на конкретний період до вступу рішення суду в законну силу не підлягають задоволенню, оскільки не ґрунтуються на законі.

Відповідно до ст.94 КАС України на користь позивачки підлягає стягненню за рахунок коштів державного бюджету понесені нею витрати по сплаті судового збору у сумі 34 грн. 41 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163 КАС України суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.

Визнати неправомірним дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25653617 щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_1, сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2013 року по 21.09.2013 року у розмірі, меншому за встановлений ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2013 року по 21.09.2013 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років, з урахуванням фактично виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 34,41 грн.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. Ю. Кравченко