Постанова № 36432695, 25.12.2013, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
25.12.2013
Номер справи
233/7810/13-а
Номер документу
36432695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/7810/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2013 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мартишева Т. О.

при секретарі Круговій Ю.С.,

за участю

позивача -

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

23 жовтня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом до УПФУ в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, в якому зазначила, що відповідачем їй з 19 листопада 2008 року на підставі вимог Закону України Про державну службу було призначено пенсію згідно наданої нею довідки роботодавця про посадовий оклад та складові заробітної плати за останні 24 місяці до виходу на пенсію, однак, до вказаної довідки не були включені і при обчисленні пенсії не були враховані відповідачем інші виплати на її користь, такі як суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, нараховані суми індексації, що не відповідає вимогам діючого законодавства України. У перерахунку пенсії з врахуванням вказаних сум відповідачем позивачу було відмовлено. Позивач просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у включенні інших виплат - сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації до складу заробітної плати для перерахунку пенсії та зобов*язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 1 жовтня 2013 року з урахуванням інших виплат.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує (а.с. 18).

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, у судове засідання не з*явився, надавши письмові заперечення проти позову (а.с. 29-31), в яких посилався на правомірність призначення пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідно до вимог діючого законодавства з урахуванням ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року, якими передбачені складові заробітної плати державного службовця, що враховуються для обчислення пенсії. На думку відповідача, підстави для включення матеріальної допомоги та індексації до складових заробітної плати при обчисленні пенсії відсутні.

Зясувавши позицію сторін по справі, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з Костянтинівською об*єднаною державною податковою інспекцією, з 19 листопада 2008 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області як отримувач пенсії, призначеної згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (а.с. 8, 15, 29).

Згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно Закону України "Про державну службу" № 33444/10/05-013 від 19 листопада 2008 року (за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 30 жовтня 2008 року № 19-11) (а.с. 9), заробітна плата позивача ОСОБА_1 станом на 18 листопада 2008 року становила - 4714 грн. 01 коп., з урахуванням посадового окладу 1620,00 грн., доплати за спеціальне звання 130,00 грн., за вислугу років 700,00 грн., інших надбавок 939,01 грн., 123,83 грн., премій - 1129,50грн., 71,67 грн.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 33444/10/05-013 від 19 листопада 2008 року (за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 30 жовтня 2008 року № 19-11) (а.с. 10), сума премій, сплачених ОСОБА_1 за період з 1 листопада 2006 року по 31 жовтня 2008 року становили 27108 грн. 11 коп. та 1720,00 грн.; надбавки - 22536 грн. 28 коп. та 2972 грн. 04 коп., всього 54336 грн. 28 коп.

Як вбачається з довідки №1568/10/05-14-05-13-6 від 20 вересня 2013 року, виданої Костянтинівською об*єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області (за формою, що затверджена Постановою правління ПФУ від 14 лютого 2011 року № 5-1), ОСОБА_1 у період часу з 1 листопада 2006 року по 31 жовтня 2008 року було виплачено: матеріальна допомога на оздоровлення: - у лютому 2007 року 2884,37 грн., у березні 2008 року 4425,51 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: - у серпні 2007 року 3965,39 грн., у серпні 2008 року 4706,78 грн.; індексація заробітної плати (а.с. 11-12).

Рішенням УПФУ в м. Костянтинівці та Костянинівському районі Донецької області від 15 жовтня 2013 року (а.с. 13-14) ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з врахуванням виплат матеріальної допомоги до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з посиланням на вимоги ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" .

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

В силу ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Частина 2 ст. 2 Закону України "Про оплату праці" вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Крім того, згідно ст. 66 Закону Украни "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої ст. 66 Закону Украни "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов*язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 "Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб*єкта владних повноважень обов*язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 87 Закону Украни "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

У зв'язку з наведеним, враховуючи, що на матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації грошових доходів громадян позивача нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ці виплати встановлені і виплачувались позивачу як державному службовцю відповідно до діючого законодавства на час виконання нею своїх обов'язків, суд вважає, що дії відповідача, який не включив зазначені суми для визначення розміру заробітної плати, з якої позивачу виплачується пенсія, та відмовив у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є неправомірними і вимоги позивача, враховуючи вимоги ст. 87 Закону Украни "Про пенсійне забезпечення", підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги, що позивач ОСОБА_1 7 жовтня 2013 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с. 14) з наданням довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, з врахованими сумами матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, то, враховуючи положення ст.45 Закону України "Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 1 жовтня 2013 року.

В силу ст. 94 КАС України позивачці ОСОБА_1 слід повернути суму зайво сплаченого судового збору у розмірі 45 грн. 88 коп. (а.с. 1)

На підставі ст.ст. 33, 37 Закону України Про державну службу, ст.ст. 1, 2 Закону України Про оплату праці, ст.ст. 66, 87 Про пенсійне забезпечення, ст..41 Закону України Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, керуючись ст. 6, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з 1 жовтня 2013 року.

Повернути ОСОБА_1 суму зайво сплаченого відповідно до квитанції №942310111 відділення №15 ПАТ "АКБ "Капітал" у м. Костянтинівка від 23 жовтня 2013 року судового збору на р/р 31215206700058, МФО 834016, отримувач - бюджет м. Костянтинівка та Костянтинівського району, код отримувача 37890775, код бюджетної класифікації 2203001, у розмірі 45 (сорок п*ять) гривень 88 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя