ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/16912/13 25.12.13
За позовомПублічного акціонерного товариства «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Київські теплові мережі» ПАТ «Київенерго»доТовариства з обмеженою відповідальністю «Медінвест ріелестейт»прозобов'язання вчинити певні діїСуддя Босий В.П.
Представники сторін:
від позивача:Герасько М.Г.від відповідача:Литвин Л.В.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Київські теплові мережі» ПАТ «Київенерго» (надалі - ПАТ «Київенерго» в особі СВП «Київські теплові мережі» ПАТ «Київенерго») звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Медінвест ріелестейт» (надалі - ТОВ «Медінвест ріелестейт») про зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані незаконними діями відповідача, які полягають у розміщенні прибудови до приміщення, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3, в межах охоронної зони теплової мережі, у зв'язку з чим позивач просить суд зобов'язати відповідача звільнити такі охоронні зони.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 03.09.2013 р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 30.09.2013 р.
Розпорядженням Голови господарського суду міста Києва від 30.09.2013 р. у зв'язку із перебуванням судді Босого В.П. у відрядженні справу №910/16912/13 передано на розгляд судді Стасюку С.В.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 30.09.2013 р. справу прийнято до провадження суддею Стасюком С.В., розгляд справи призначено на 14.10.2013 р.
11.10.2013 р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував з огляду на відсутність порушеного права позивача, а відтак і безпідставність поданого позову.
Розпорядженням Голови господарського суду міста Києва від 14.10.2013 р. справу №910/16912/13 передано для розгляду судді Босому В.П. у зв'язку з його поверненням з відпустки.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 14.10.2013 р. справу прийнято для розгляду суддею Босим В.П.
В судовому засіданні 14.10.2013 р. оголошувалась перерва до 28.10.2013 р.
28.10.2013 р. від представника відповідача надійшли доповнення до відзиву на позовну заяву, в яких відповідач зазначав про існування погоджувальної документації для розташування спірної прибудови до приміщення, що стало наслідком отримання свідоцтва про право власності на таке майно.
В судовому засіданні 28.10.2013 р. оголошувалась перерва до 04.12.2013 р.
Ухвалою господарського суду від 04.12.2013 р. розгляд справи відкладено до 25.12.2013 р. у зв'язку із необхідністю витребування додаткових доказів.
В судове засідання представник позивача з'явився, 20.12.2013 р. через канцелярію суду подав письмові заперечення на відзив на позовну заяву, позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судове засідання з'явилася, вимоги ухвали суду виконала, надала пояснення стосовно суті спору, проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі.
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У судових засіданнях складалися протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
08.06.2011 р. на підставі наказу №345-В від 08.06.2011 р. Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ТОВ «Медінвест ріелестейт» було видано свідоцтво про право власності на майновий комплекс площею 10 235,30 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3, та складається з будівлі лат. А площею 6 454,90 кв.м та прибудови до будівлі літ. А' площею 3 780,40 кв.м.
Право власності відповідача на вказану будівлю було зареєстроване КП Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна 25.06.2011 р., що підтверджується витягом №30426994 від 25.06.2011 р.
26.03.2013 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в місті Києві було здійснено огляд енергетичних об'єктів ПАТ «Київенерго», за результатами якого було складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) №08/11-21-310 від 26.03.2013 р., яким встановлено факт порушення охоронної зони СТ-1 ТМ4 тк 413/13-2 - 413/13-3 за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3.
За наслідками проведеного обстеження Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в місті Києві винесено припис №08/11-21-175 від 26.03.2013 р., яким позивача зобов'язано вжити заходів щодо забезпечення охоронних зон електричних та теплових мереж ПАТ «Київенерго».
Спір у справі виник у зв'язку із тим, що позивач вказує на неправомірне розміщення частини приміщення позивача (прибудови до будівлі літ. А' площею 3 780,40 кв.м) в межах охоронних зон теплових мереж.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про теплопостачання» охоронна зона теплових мереж - землі вздовж теплових мереж для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодженню, а також для зменшення їх негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля; суб'єкти відносин у сфері теплопостачання - фізичні та юридичні особи незалежно від організаційно-правових форм та форми власності, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, теплосервісні організації, споживачі, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання.
Частиною 3 вказаної статті визначено, що способом здійснення державного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування теплових, тепловикористальних установок і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ст. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії» №929 від 07.08.1996 р. (надалі - «Положення») державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Частиною 6 статті 19 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель. Розміщення споруд та інших об'єктів в охоронних зонах електричних і теплових мереж без здійснення передбачених нормативними документами технічних заходів безпеки не допускається.
Із матеріалів справи вбачається, що 26.03.2013 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в місті Києві було здійснено огляд енергетичних об'єктів ПАТ «Київенерго», за результатами якого було складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) №08/11-21-310 від 26.03.2013 р. Вказаним актом встановлено факт порушення охоронної зони СТ-1 ТМ4 тк 413/13-2 - 413/13-3 за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3.
Частиною 6 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
Згідно з ч. 6 ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати в межах своїх повноважень суб'єктам відносин у сфері теплопостачання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічного стану теплових, тепловикористальних установок та мереж, їх експлуатації, проектування та будівництва, користування енергією у сфері теплопостачання.
Відповідно до п. 11 Положення Держенергонагляд має право, зокрема, вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії та надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
За наслідками проведеного обстеження Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в місті Києві винесено припис №08/11-21-175 від 26.03.2013 р., яким позивача зобов'язано вжити заходів щодо забезпечення охоронних зон електричних та теплових мереж ПАТ «Київенерго».
Таким чином, на підставі викладеного, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в місті Києві як уповноваженим органом на здійснення державного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання було винесено припис суб'єкту відносин у сфері теплопостачання - ПАТ «Київенерго» про усунення виявлених порушень чинного законодавства України.
При цьому, вказаний припис, по-перше, є обов'язковим для виконання виключно ПАТ «Київенерго», а, по-друге, зобов'язує таку юридичну особу вжити заходи щодо забезпечення охоронних зон електричних та теплових мереж ПАТ «Київенерго».
Відповідно до положень п. 6.3.7 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики №71 від 14.02.2007 р., організацією, що експлуатує теплову мережу, має бути забезпечено справність огороджувальних конструкцій, що перешкоджають доступу сторонніх осіб до устатковання і до запірно-регулювальної арматури, та здійснено контроль за підтриманням в належному стані шляхів доступу до об'єктів мережі, а також за дорожніми покриттями і плануванням поверхонь над підземними спорудами.
За таких обставин суд приходить до висновку, що забезпечення охоронних зон теплових мереж згідно припису №08/11-21-175 від 26.03.2013 р. полягає у забезпеченні відповідачем справності огороджувальних конструкцій та здійснені контролю за підтриманням в належному стані шляхів доступу до об'єктів мережі.
В той же час, позивач звернувся до суду із даним позовом про зобов'язання ТОВ «Медінвест ріелестейт» звільнити спірні охоронні зони теплових мереж.
Заявлена ПАТ «Київенерго» в особі СВП «Київські теплові мережі» ПАТ «Київенерго» вимога про звільнення відповідачем охоронних зон за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3, полягає у здійсненні перебудови та/або знесенні нерухомого майна ТОВ «Медінвест ріелестейт» (прибудови до будівлі літ. А' площею 3 780,40 кв.м).
Як вбачається із матеріалів справи, 08.06.2011 р. на підставі наказу №345-В від 08.06.2011 р. Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідачу було видано свідоцтво про право власності на майновий комплекс площею 10 235,30 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3, та складається з будівлі лат. А площею 6 454,90 кв.м та прибудови до будівлі літ. А' площею 3 780,40 кв.м.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Право власності відповідача на вказану будівлю було зареєстроване КП Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна 25.06.2011 р., що підтверджується витягом №30426994 від 25.06.2011 р.
Таким чином, у 2011 році (тобто, за 2 роки до моменту проведення огляду та винесення відповідного припису) за позивачем було правомірно зареєстроване право власності на майновий комплекс площею 10 235,30 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3, та складається з будівлі лат. А площею 6 454,90 кв.м та прибудови до будівлі літ. А' площею 3 780,40 кв.м.
Згідно з ч. 4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
У відповідності з частиною 7 статті 376 Цивільного кодексу України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Відтак суд приходить до висновку, що у разі здійснення особою будівництва об'єкту з істотним порушенням будівельних норм (в тому числі тих, на які позивач посилається у позовній заяві), суд може постановити відповідне рішення про зобов'язання здійснити перебудову та/або знесення такого об'єкту. При цьому, позивачами за такими позовами можуть бути відповідний державний орган або орган місцевого самоврядування.
В той же час, як вбачається із листа Національної комісії регулювання електроенергетики України №05-34-11/1663 від 09.07.2001 р., Енергопостачальні компанії не мають право виконувати функції Державного енергетичного нагляду.
За таких обставин, позивач як енергопостачальна компанія не наділений повноваженнями здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері теплопостачання, а відтак заявлення ним вимог про зобов'язання відповідача звільнити охоронні зони теплових мереж є безпідставним.
Більш того, відповідно до п. 6 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №1227 від 27.10.209 р. «Про затвердження Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна в м. Києві» (в редакції, чинній на момент видачі відповідачу свідоцтва про право власності на об'єкт спірного нерухомого майна) для оформлення права власності та видачі свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна до відповідного органу подається заява по кожній адресі за зразком згідно з додатком 1 до цього Положення, а також матеріали поточної технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна, оформлені Комунальним підприємством Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна.
Пунктом 8.1 вказаного положення визначено, що для оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності додатково до документів, зазначених в пунктах 6 і 7 цього Положення, до Головного управління комунальної власності м. Києва, зокрема, надаються (на збудовані, перебудовані (переплановані), реконструйовані, реставровані нежитлові будівлі, їх частини (приміщення), споруди) дозвіл на виконання будівельних робіт та документи щодо прийняття об'єкта в експлуатацію (свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та акт готовності об'єкта до експлуатації (акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта).
Таким чином, для отримання свідоцтва про право власності на майновий комплекс площею 10 235,30 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3, відповідачем подавались до Головного управління комунальної власності м. Києва всі дозвільні документи, передбачені таким положенням.
Суд відзначає, що прийняття Головним управлінням комунальної власності м. Києва наказу №345-В від 08.06.2011 р. про оформлення права власності ТОВ «Медінвест ріелестейт» на майновий комплекс площею 10 235,30 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3 (в тому числі, і на спірну прибудову), а також видача свідоцтва про право власності від 08.06.2011 р., свідчить про встановлення уповноваженими органами відсутності порушення відповідачем будь-яких вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, що спростовує твердження позивача про зворотне.
Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За приписами ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Суд відзначає, що позивачем належних та допустимих доказів на підтвердження наявності правових підстав для зобов'язання відповідача звільнити охоронні зони теплових мереж, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 3 не наведено. Крім того, судом не встановлено, а позивачем належним чином не доведено існування його порушеного права.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Київські теплові мережі» ПАТ «Київенерго» у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Київенерго» в особі Структурного відокремленого підрозділу «Київські теплові мережі» ПАТ «Київенерго» відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 27.12.2013 р.
Суддя В.П. Босий