Ухвала суду № 36417865, 30.12.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2013
Номер справи
2а/2370/1657/2011
Номер документу
36417865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження

м. Черкаси

30 грудня 2013 року Справа № 2а/2370/1657/2011

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чубар Т.М.,

при секретарі - Дуженко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні подання відділу державної виконавчої служби Кам`янського районного управління юстиції Черкаської області про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а/2370/1657/2011, виданого 12.03.2013р. Черкаським окружним адміністративним судом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» в доход бюджету 34 000 грн. штрафу через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 19.04.2011р. в адміністративній справі № 2а/2370/1657/2011 за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» про стягнення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів адміністративний позов задоволено повністю; стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод», ідентифікаційний код 14307430, в доход бюджету через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку штраф за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2011р. постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19.04.2011р. в адміністративній справі № 2а/2370/1657/2011 залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.10.2012р. постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19.04.2011р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2011р. в адміністративній справі № 2а/2370/1657/2011 залишено без змін.

12 березня 2013 року на виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 19.04.2011р. представнику Центрального територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку видано виконавчий лист № 2а/2370/1657/2011.

Постановою головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Кам`янського районного управління юстиції Черкаської області від 02.12.2013р. відкрито виконавче провадження № 41024927 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/2370/1657/2011, виданого 12.03.2013р. Черкаським окружним адміністративним судом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» в доход бюджету 34 000 грн. штрафу через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

25 грудня 2013 року на адресу Черкаського окружного адміністративного суду надійшло подання відділу державної виконавчої служби Кам`янського районного управління юстиції Черкаської області про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а/2370/1657/2011, виданого 12.03.2013р. Черкаським окружним адміністративним судом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» в доход бюджету 34 000 грн. штрафу через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, мотивоване тим, що повноваження та функції щодо державного регулювання ринків фінансових послуг, що здійснювалися Держфінпослуг як спеціально уповноваженим органом державної влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, після набуття повноважень Нацкомфінпослуг, здійснюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

27 грудня 2013 року на адресу Черкаського окружного адміністративного суду надійшли заперечення товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» від 27.12.2013р., мотивовані тим, що по-перше, виконавчий лист Черкаського окружного адміністративного суду, виданий на виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 19.04.2011р. в адміністративній справі № 2а/2370/1657/2011 за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» про стягнення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів подано із пропущенням строку пред'явлення виконавчого документа до виконання; по-друге, заяву про відкриття виконавчого провадження подано особою, яка не є стягувачем в адміністративній справі № 2а/2370/1657/2011; по-третє, відповідно до п. 1 наказу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 267 від 30.03.2012р. станом на 25.03.2012р. Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку припинене, у зв'язку з чим Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не є стороною в адміністративній справі № 2а/2370/1657/2011. Також, товариством з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» подано клопотання про зупинення розгляду подання відділу державної виконавчої служби Кам`янського районного управління юстиції Черкаської області про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 2а/2370/1657/2011 до набрання законної сили постановою Черкаського окружного адміністративного суд від 26.12.2013р. в адміністративній справі № 823/3969/13-а.

Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання 30 грудня 2013 року не з'явилися, про причину неявки не повідомили. В той же час, згідно ч. 2 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду питання про заміну сторони виконавчого провадження. Відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вирішуючи заявлене подання, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Судом встановлено, що згідно з Указом Президента України «Про ліквідацію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України» № 1069/2011 від 23.11.2011р. ліквідовано Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України; визнано такими, що втратили чинність Указ Президента України «Про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України» № 1153 від 11.12.2002р., Указ Президента України «Про Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України» № 292 від 04.04.2003р.

Відповідно до Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України та Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг України» № 2664-III від 12.07.2001р., в редакції, що діяла до набрання чинності Законом України № 3610-VI від 07.07.2011р., Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України виступала спеціально уповноваженням органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг» № 3610-VI від 07.07.2011р. внесені зміни до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг України» № 2664-III від 12.07.2001р., згідно з якими органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, крім ринку банківських послуг та ринку цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів), визначено Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Указом Президента України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» № 1070/2011 від 23.11.2011р. утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг; затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Так відповідно до п. 1 Положення Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

За рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України «Про утворення територіального органу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» № 174 від 26.01.2012р. утворено територіальний орган Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з центром розміщення у м. Київ, повноваження якого поширюються на м. Київ, Київську, Вінницьку, Житомирську, Чернігівську та Черкаську області; на Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку покладено виконання функцій, які раніше виконувалися ліквідованими підрозділами Державної комісії з цінних паперів.

Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30.12.2013р. зареєстрований як юридична особа 01.02.2012р.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» № 1074 від 20.10.2011р., в свою чергу, в п. 12 встановлено, що орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Президентом України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється. Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Президента України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Президентом України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.

Таким чином, створена Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є органом, який виконує повноваження та функції щодо державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг, що до ліквідації виконувала Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ромашов проти України» (заява № 67534/01) від 27.07.2004р. пункт 1 статті 6 протоколу 1 Конвенції про захист прав і основних свобод людини гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо будь-яких його цивільних прав та обов'язків; таким чином, ця стаття проголошує «право на суд», одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати до суду позов. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, що має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, що надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло би породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, що договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію про захист прав і основних свобод людини. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «суду» (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Горнсбі проти Греції» від 19.03.1997р.).

Щодо посилання товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» на пропуск строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, а також подання заяви про відкриття виконавчого провадження особою, яка не є стягувачем, суд зазначає, що правомірність відкриття виконавчого провадження не є предметом судового розгляду при в рішенні питання про заміну сторони виконавчого провадження. Питання про правомірність відкриття виконавчого провадження має вирішуватись в окремому позовному провадженні. Зупинення розгляду подання про заміну сторони виконавчого провадження з огляду на оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження, на чому наполягає боржник, також знаходиться поза межами визначеного Кодексом адміністративного судочинства України порядку вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Керуючись ст.ст. 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України Черкаський окружний адміністративний, суд

УХВАЛИВ:

Подання відділу державної виконавчої служби Кам`янського районного управління юстиції Черкаської області про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а/2370/1657/2011, виданого 12.03.2013р. Черкаським окружним адміністративним судом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» в доход бюджету 34 000 грн. штрафу через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.

Здійснити заміну сторони виконавчого провадження № 41024927 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/2370/1657/2011, виданого 12.03.2013р. Черкаським окружним адміністративним судом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Кам`янський машинобудівний завод» в доход бюджету 34 000 грн. штрафу через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, ідентифікаційний код 22803076) його правонаступником - Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (03680, м. Київ, вул. Горького, 51, ідентифікаційний код 38039715).

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Т.М. Чубар