Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 грудня 2013 р. № 820/10490/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Гайворонського В.С.,
представників сторін:
позивача - Зеленської М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: стягнути з ОСОБА_2 суму коштів у розмірі: 7266,90 грн. на користь управління праці та соціального захисту населення Дергачівської РДА (адреса Харківська обл. м. Дергачі вул. Залізнична, 3 на розрахунковий рахунок: р/р 35411025001175 ГУДКСУ в Харківській області МФО 851011 код 03196437).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно повідомлення відділу реєстрації актів цивільного стану Дергачівського районного управління юстиції Харківської області від 13.03.2013 року до актового запису № 22 від 01 квітня 2005 року про народження ОСОБА_3 на підставі рішення Дергачівського районного суду Харківської області, по справі № 2010/2-888/11 від 24.10.2011 року, внесені відомості про батька. Однак, гр. ОСОБА_2 не надала інформацію до управління про факт визнання батьківства. Після отримання повідомлення відділу реєстрації актів цивільного стану Дергачівського районного управління юстиції Харківської області виплату допомоги на дітей одиноким матерям гр. ОСОБА_2 було припинено. Згодом, Позивачем було направлено повідомлення ОСОБА_2 про повернення наданої соціальної допомоги, однак Відповідачем сума повернена не була.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав до суду письмові заперечення, де вказав, що 09.02.2011 року ОСОБА_2 звернулась до Дергачівського районного суду Харківської області із заявою про встановлення факту батьківства. Після вступу в законну силу рішення Дергачівського районного суду від 24.10.2011 року, Відповідач одразу звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дергачівського РУЮ. Однак, відомості до свідоцтва про народження дитини були внесені тільки 13.03.2013 року. Також, зазначив, що Позивач був обізнаний про факт встановлення батьківства, оскільки, приймав участь у справі №2010/2-888/11. Відповідач просив у позові відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника Позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку:
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_2, яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1, 16.05.2005 року звернулась із заявою до управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації з проханням призначити їй допомогу на дітей, як одинокій матері з 01.05.2005 року на сина ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5).
Рішенням від 16./06.2005 року №795 Відповідачу було призначено допомогу одиноким матерям (а.с. 6 зі зворотного боку).
09.02.2011 року ОСОБА_2 звернулась до Дергачівського районного суду Харківської області із заявою про встановлення факту батьківства (а.с. 69)
Судом встановлено і не заперечується Позивачем, що копію заяви про встановлення факту батьківства, що була подана до Дергачівського районного суду Харківської області ОСОБА_2 надала до управління праці та соціального захисту населення 09.02.2011 року №385/03-37 (а.с. 69).
Тобто, Позивач про звернення Відповідача до суду щодо встановлення факту батьківства був обізнаний з 09.02.2011 року. Крім того, представник управління приймав участь в даній справі в районному суді, що позивачем також не заперечувалось.
Після вступу в законну силу рішення Дергачівського районного суду від 24.10.2011 року, Відповідач одразу звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дергачівського РУЮ з проханням внести зміни у Свідоцтво про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому у графі "Батько" зазначити - ОСОБА_4.
У судовому засіданні встановлено, що відділом реєстрації актів цивільного стану Дергачівського районного управління юстиції Харківської області відомості до актового запису № 22 від 01 квітня 2005 року про народження ОСОБА_3 на підставі рішення Дергачівського районного суду Харківської області, по справі № 2010/2-888/11 від 24.10.2011 року були внесені тільки 13.03.2013 року (а.с. 29).
Також, з матеріалів справи судом встановлено, що повідомлення від 13.03.213 року відділом реєстрації актів цивільного стану Дергачівського районного управління юстиції Харківської області щодо внесення змін до актового запису № 22 від 01 квітня 2005 року про народження ОСОБА_3 на підставі рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 24.10.2011 року було направлено на адресу Позивача, однак отримано останнім тільки 22.07.2013 року (а.с. 7).
Як встановлено з матеріалів справи, Позивачем 12.08.2013 року та 21.10.2013 року зі змінами було направлено повідомлення про повернення наданої соціальної допомоги гр. ОСОБА_2 у розмірі 7266,90 грн. за період з 01.11.2011 року по 31.07.2013 року (а.с. 8).
Однак, кошти у розмірі 7266,90 грн. ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення повернуті не були.
Дослідивши зібрані докази по справі, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року №2811-XII призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми:
1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
2) допомога при народженні дитини;
2 1) допомога при усиновленні дитини;
3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
5) допомога на дітей одиноким матерям;
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об'єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року №2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (ст. 18-2 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року №2811-XII).
Положенням ст. 18-4 вищевказаного кодексу України передбачено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.
У відповідності до ст. 22 Закону України від 21.11.1992 року №2811-XII одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Проаналізувавши вище наведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що обставини, що впливають на виплату допомоги виникають після внесення відповідних змін до актового запису.
А отже, відповідачем вчасно було повідомлено відповідні органи щодо необхідності внесення змін до актового стану її дитини. Однак, по незалежним від неї обставинам такі відомості були внесені РАЦСом тільки 13.03.2013 року.
Враховуючи вище наведені обставини, а саме: те, що позивач був обізнаний про звернення відповідача до Дергачівського районного суду про встановлення факту батьківства та приймав участь у даній справі, а відповідні зміни до акту цивільного стану дитини Відповідача були внесені тільки 13.03.2013 року про, що позивач був повідомлений, суд приходить до висновку, що з боку відповідача не було допущено порушень вище наведених норм діючого законодавства України, а тому надана соціальна допомога у розмірі 7266,90 грн. за період з 01.11.2011 року по 31.07.2013 року поверненню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд знаходить позов необґрунтованими та таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення суми - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 25 грудня 2013 року.
Суддя М.О. Лук'яненко