ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2013 року ( 12 год. 35 хв.)Справа № 808/8834/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Максименко Л.Я.,
за участю секретаря судового засідання - Приймака Є.О.,
та представників
від позивача: Череповський В.П., протокол № 7 від 22.11.2013
від відповідача: Гнідая А.В., довіреність № 1456/10/10-01 від 11.11.2013
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Почерк», м. Бердянськ
до відповідача: Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, м. Бердянськ
про: скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Почерк» (далі-позивач) звернулось із адміністративним позовом до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі-відповідач), в якому позивач просить суд скасувати податкові повідомлення - рішення відповідача № 0002041503 від 07.08.2013 та №0002661503 від 24.09.2013 податкового органу форм «Р2 за ПДВ на суму 350 849,00 грн. та 350 844,00 грн. відповідно.
В обґрунтування позову посилається на те, що висновок податкового органу про безпідставне використання позивачем спеціального режиму оподаткування ПДВ без наявності здійснення сільськогосподарської діяльності у сфері рибництва є необґрунтованим та таким що спростовується фактичними обставинами справи. Вказує, що ТОВ «Почерк» на власних основних фондах - теплоходах, рибопереробному цеху та холодильниках виготовляє рибну продукцію (рибу охолоджену та заморожену, рибне філе, рибу сушену тощо), яка відноситься до сільськогосподарської продукції згідно товарних груп 1-24, а саме 3 групи. Зазначає, що згідно з абз. 4 ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» водні біоресурси, вилучені в порядку спеціального використання є власністю користувача, з моменту, коли вони потрапили до знарядь лову, та згідно з розділом 3 КВЕД не передбачено обов'язково вирощувати та відгодовувати. З огляду на це вважає, що використання риболовецьким підприємством у виготовлені сільськогосподарської продукції виловленої морської риби як природного ресурсу загального користування не позбавляє таке підприємство статусу сільськогосподарського товаровиробника.
Заявою від 17.12.2013 позивач зменшив позовні вимоги та просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення №0002661503 від 24.09.2013. В іншій частині позов не підтримує, у зв'язку із тим, що податкове повідомлення-рішення № 0002041503 від 07.08.2013 є відкликаним.
Оскільки заява не суперечить вимогам ст. 137 КАС України суд прийняв її до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав зменшені вимоги з підстав, викладених вище, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач адміністративний позов не визнав, у письмових запереченнях від 17.12.2013 посилається на те, що в ході проведення перевірки позивача було встановлено, що ТОВ «Почерк» не є сільськогосподарським підприємством в розумінні п. 209.6 ст. 209 ПК України, на яке у відповідності до норм чинного законодавства поширюється спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість. Вказує, що визначальним для встановлення права особи застосовувати спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість є дотримання сільськогосподарським товаровиробником критерію щодо питомої ваги сільськогосподарських товарів, яка має становити не менше 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом послідовних звітних податкових періодів сукупно. При цьому, сільськогосподарськими відповідно до п. 209.7 ст. 209 ПК України вважаються товари, зазначені у товарних групах 1-24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТЗЕД та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до п. 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються, безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником. Оскільки позивач не здійснює вирощування і відгодовування риби, а здійснює виключно вилов морської риби, то він має бути зареєстрований як платник податку на додану вартість на загальних підставах. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Під час розгляду справи по суті представник відповідача підтримав заперечення з підстав викладених вище.
У судовому засіданні 17.12.2013 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
На підставі п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 ПК України та відповідно до наказу Бердянської ОДПІ Запорізької області від 04.06.2013 № 11 проведено документальну невиїзну перевірку дотримання вимог податкового законодавства з питань застосування спеціального режиму оподаткування по ПДВ ТОВ «Почерк» за період з 01.01.2011 по 31.03.2013, про що складено акт від 26.06.2013 № 12/15-4/22138510.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «Почерк» вимог п. 209.1, п.209.6, 209.7 ст. 209 ПК України, зокрема встановлено, що ТОВ «Почерк» обрано спеціальний режим оподаткування ПДВ без наявності здійснення сільськогосподарської діяльності у сфері рибництва, в результаті чого занижено податок на додану вартість до сплати по загальній декларації на суму 296 973,00 грн.; завищено податок на додану вартість по скороченій декларації на суму 296 973,00 грн.
07.08.2013 Бердянською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області, на підставі акту перевірки від 26.06.2013 № 12/15-4/22138510, прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002041503 про збільшення ТОВ «Почерк» грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 350 849,00 грн., в т.ч. 296 973,00 грн. за основним платежем та 53 876,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
ТОВ «Почерк» оскаржило податкове повідомлення-рішення від 07.08.2013 № 0002041503 в адміністративному порядку та рішенням від 19.09.2013 № 2216/10/08-01-10-04-20 про результати розгляду первинної скарги Головне управління Міндоходів у Запорізькій області скасувало податкове повідомлення-рішення Бердянської ОДПІ від 07.08.2013 № 0002041503 в частині надмірно визначених штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5,00 грн.
24.09.2013 Бердянською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області, на підставі акту перевірки від 26.06.2013 № 12/15-4/22138510 та з урахуванням рішення від 19.09.2013 № 2216/10/08-01-10-04-20 винесено податкове повідомлення-рішення № 0002661503 про збільшення ТОВ «Почерк» грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 350 844,00 грн., в т.ч. 296 973,00 грн. за основним платежем та 53 871,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 24.09.2013 № 0002661503, ТОВ «Почерк» звернулось до суду.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
ТОВ «Почерк» зареєстроване 15.12.1994 виконавчим комітетом Бердянської міської ради Запорізької області, свідоцтво про державну реєстрацію № 22138510. Товариство взято на податковий облік в органах державної податкової служби 16.12.1994 за № 766/10/545/19-3 та зареєстровано суб'єктом спеціального режиму оподаткування з 07.02.2009 № 100190331. ТОВ «Почерк» має ліцензію серії АВ № 520082 Держкомрибгоспу на здійснення діяльності, пов'язаної з промисловим виловом риби на промислових ділянках рибогосподарських водойм, крім внутрішніх водойм (ставків) господарств з 29.03.2010 з необмеженим строком дії.
У перевіряємому періоді з 01.01.2011 ТОВ «Почерк» застосовувало спеціальний режим оподаткування та надавало до Бердянської ОДПІ Запорізької області дві податкові декларації з ПДВ: скорочена (сільськогосподарська), в якій відображаються податкові зобов'язання і податковий кредит по операціях з поставки продукції рибництва, виловленої власними силами; загальна декларація, в якій відображаються податкові зобов'язання і податковий кредит по операціях з продажу продукції, та по якій проводяться розрахунки з бюджетом.
Згідно п.209.1 ст.209 Податкового кодексу України (далі - ПК України) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Відповідно до п.209.2 ст.209 ПК України згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Пунктом 209.6 ст.209 Податкового кодексу України передбачено, що сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Умови, за яких сільськогосподарське підприємство втрачає право застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, встановлені пунктом 209.11 статті 209 Податкового кодексу України, відповідно до якого, якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку.
Таким чином, визначальним для встановлення права особи застосовувати спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість є дотримання сільськогосподарським товаровиробником критерію щодо питомої ваги сільськогосподарських товарів, яка має становити не менше 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом послідовних звітних податкових періодів сукупно.
При цьому, сільськогосподарськими, відповідно до п.209.7 ст.209 Податкового кодексу України, вважаються товари, зазначені у товарних групах 1 - 24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТ ЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються, безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Матеріалами справи підтверджується, що ТОВ «Почерк» здійснює вилов риби та її переробку на власних виробничих потужностях та питома вага сільськогосподарських товарів складає більше 75%.
Критеріями для віднесення товарів до сільськогосподарських для цілей застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість є належність цих товарів до певної товарної групи, а також створення цих товарів у процесі діяльності, визначеної пунктом 209.17 статті 209 Податкового кодексу України (які також визначаються за відповідними групами класифікатора видів економічної діяльності).
Дія спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства поширюється на рибництво (05.02.0 КВЕД): морське і прісноводне рибництво; надання послуг у рибальстві, рибництві: послуги, пов'язані з рибальством (05.01.0 КВЕД); надання послуг, пов'язаних з діяльністю риборозплідників та рибних ферм, обстеження стану водоймищ (05.02.0 КВЕД) (пп.209.17.12, 209.17.13, п.209.17 ст.209 Податкового кодексу України).
Також підпунктом 209.15.4 п.209.15 ст.209 Податкового кодексу України передбачені види діяльності у сфері рибальства:
а)розведення та/або виловлення прісноводної (лиманної) риби чи інших прісноводних (лиманних) (05.02.0, 05.01.0 КВЕД);
б)розведення та виловлення морської або океанічної риби або безхребетних (05.02.0, 05.01.0 КВЕД);
в)розведення та виловлювання мушель, устриць, ракоподібних, жаб, дикорослих водоростей;
г)обробка та/або консервація риби або інших прісноводних чи морських безхребетних, мушель, устриць, ракоподібних, жаб, дикорослих водоростей.
З свідоцтва №100190331 серії НБ №021654 про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість від 01.01.2009 р. встановлено, що ТОВ «Почерк» обрало спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість та отримало свідоцтво про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування на такі види діяльності:
05.02.0 Рибництво:морське і прісноводне рибництво (з 2012 року КВЕД 03.21, 03.22). Вказаний вид економічної діяльності включає вирощування молоді устриць, мідій, омарів, креветок, мальків та молоді риб у морській воді; вирощування червоних водоростей та інших їстівних морських водоростей; розведення устриць у морській воді; морське рибництво; надання допоміжних послуг, пов'язаних із морським рибництвом (аквакультурою).
05.01.0 Послуги, пов'язані з рибальством (з 2012 року КВЕД 03.11, 03.12). Вказаний вид економічної діяльності включає ловлю морської риби; діяльність суден та набережних рибозаводів, які здійснюють одночасно ловлю морської риби, її перероблення і консервування; одержування свіжої та охолодженої морської риби в кусках та з кістками або цілої; ловлю морських ракоподібних і молюсків; ловлю морських водних тварин (черепах, морських їжаків тощо); збирання морепродуктів (натуральних перлів, коралів, губок та морських водоростей); надання допоміжних послуг, пов'язаних із ловлею морської риби.
Отже, позивач здійснює види діяльності, на які поширюється дія спеціального режиму оподаткування.
Також суд зазначає, що відповідно до п.209.7 ст.209 Податкового кодексу України дія спеціального режиму оподаткування поширюється на здійснення діяльності по вирощуванню, відгодовуванню, виловленню або збиранню (заготовленню) сільськогосподарської продукції, за умови, що послуги надаються, безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування. З аналізу положень пп.209.15.2 - 209.17.17 п.209.17 ст.209 Податкового кодексу України, встановлено, що вказаними нормами Податкового кодексу України перераховані види діяльності, на які поширюється дія спеціального режиму оподаткування. Так, наприклад, пп.209.17.11 п.209.17 ст.209 Податкового кодексу України передбачено, що сільськогосподарською діяльністю, на яку поширюється спеціальним режим оподаткування, є збирання лісових продуктів (жолудів, каштанів, моху тощо), пп.209.17.8 п. 209.17 ст.209 Податкового кодексу України вирощування каліфорнійського червоного черв'яка та інших вермікультур, тощо.
Отже, Податковим кодексом України спосіб виробництва визначений в залежності від типу товару та способу його виготовлення. А п.209.7 ст.209 Податкового кодексу України містить узагальнений перелік способів виробництва для всіх товарних категорій, передбачених п.209.17 ст.209 Податкового кодексу України, які вважаються сільськогосподарськими.
Крім того, Верховний суд України у справах №21-57а10 від 24.12.10 р., №21-61а10, №21-73а10 від 21.01.2011 р., зазначив, що використання риболовецьким підприємством у виготовленні сільськогосподарської продукції виловленої морської риби, як природного ресурсу загального користування не позбавляє таке підприємство статусу сільськогосподарського товаровиробника.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що для визначення частки сільськогосподарського товаровиробництва від суб'єкта господарювання не вимагається здійснювати весь комплекс робіт з вирощування, відгодовування, виловлення або збирання сільськогосподарської продукції. Достатнім є здійснення будь-якого з перелічених видів діяльності за умови того, що питома вага сільськогосподарських товарів складає більше 75%.
Як зазначалося вище, ТОВ «Почерк» здійснює вилов риби та її переробку на власних виробничих потужностях та питома вага сільськогосподарських товарів складає більше 75%.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених
статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, суд вважає, що висновок податкового органу, викладений в акті перевірки від 26.06.2013 № 12/15-4/22138510, про порушення «Почерк» вимог п. 209.1, п.209.6, 209.7 ст. 209 ПК України є помилковим та спростовується дослідженими під час розгляду справи доказами.
Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, а тому податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області від 24.09.2013 № 0002661503 слід визнати протиправними та скасувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Почерк» до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області від 24.09.2013 № 0002661503 про збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю «Почерк» грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 350 844,00 грн., в т.ч. 296 973 грн. за основним платежем та 53 871 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Почерк» 458,81 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко