ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2013 року № 813/9067/13-а
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Самборської Ю.М.
за участю:
представника позивача - Кусого А.В.
представника відповідача - Прийми Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна" до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Франківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання вчинити дії,
встановив:
Товаиство з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна" звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Франківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про визнання протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова щодо невиконання платіжного доручення № 395 від 23.07.2013 року та щодо невиконання платіжних доручень № 705,706 від 30.10.2013 року а також просить зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова перерахувати на його користь боргу у сумі 236682,70 грн. та борг в сумі 18808,33 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Франківським ВДВС ЛМУЮ направлено до УДКС у Франківському районі м.Львова платіжне доручення № 395 від 23.07.2013 року про перерахування на користь ТзОВ "ОТП Факторинг Україна" боргу в розмірі 236682,70 грн. та платіжні доручення №№ 705,706 від 30.10.2013 року про перерахування на користь ТзОВ "ОТП Факторинг Україна" боргу в сумі 18808,33 грн. Вказав, що згідно вимог ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", УДКС у Франківському районі м.Львова повинно було перерахувати кошти протягом трьох операційних днів на рахунок позивача. Проте, всупереч вимогам даного Закону, відповідачем платіжні доручення № 395 від 23.07.2013 та №№ 705,706 від 30.10.2013 року не виконанні, кошти на рахунок позивача у визначений законодавством строк не перераховані, що завдає значної шкоди ТзОВ "ОТП Факторинг Україна".
Відповідач подав заперечення на позовну заяву в якому вказує, що державна казначейська служба та її територіальні органи не є банківськими установами, а тому на неї не поширюються норми Цивільного кодексу України щодо обслуговування банківських рахунків, вона лише забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Зазначає, що платіжні доручення Франківського ВДВС ЛМУЮ № 395 від 23.07.2013 та №№ 705,706 від 30.10.2013 року про перерахування на користь ТзОВ "ОТП Факторинг Україна" боргу в розмірі 236682,70 грн. та 18808,33 грн. прийняті до виконання Управлінням Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області та буде забезпечено їх проведення при наявності фінансового ресурсу. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з наведених в ньому підстав, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених в запереченні на позовну заяву. Просив відмовити задоволенні позовних вимог.
Третя особа - Франківський відділ державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції заперечень на позов не надала, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечила, хоча належним чином була повідомлена про час, дату та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Матеріалами справи підтверджується, що Франківським відділом державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції 22.07.2013 року видано розпорядження № 6652227/В-6 про перерахування на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна" заборгованості в розмірі 236682,70 грн. та 30.10.2013 року видано розпорядження № 34812961 про перерахування на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна" заборгованості в сумі 18808,33 грн.
На підставі вищезазначених розпоряджень Франківським відділом державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції направлено до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова платіжні доручення № 395 від 23.07.2013 року та №№ 705,706 від 30.10.2013 року про перерахування на користь ТзОВ "ОТП Факторинг Україна" заборгованості в розмірі 236682,70 грн., 1600 грн. та 17208,33 грн.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606 грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Згідно до частини 3 цієї статті стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються державним виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем належні йому рахунки.
Відповідно до підпункту 12.1 пункту 12 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затв. наказом Міністерства юстиції України від 2 квітня 2012 року № 512/5 (надалі - Інструкція № 512), органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках. Розрахунки з таких рахунків здійснюються тільки в безготівковій формі. Не допускаються видача та переказ стягнутих державними виконавцями сум стягувачам без зарахування на депозитний рахунок органу ДВС (підпункт 12.2 пункту 12).
При надходженні коштів на депозитний рахунок органу ДВС особа, відповідальна за ведення книги, повинна не пізніше наступного робочого дня повідомити начальника органу ДВС, від якого боржника чи стягувача надійшли кошти і в якій сумі. Начальник органу ДВС на виписці з рахунку Державної казначейської служби України або банку ставить напис "ознайомлений", підпис та дату ознайомлення. Після цього не пізніше наступного робочого дня особа, відповідальна за ведення книги, повідомляє державного виконавця про надходження депозитних сум. Державний виконавець на виписці Державної казначейської служби України або банку поряд із сумою, що надійшла на рахунок, ставить дату та підпис (підпункт 12.11 пункту 12).
У разі відсутності відомостей, яким чином проводити виплату коштів, державний виконавець повідомляє стягувача про наявність належних йому коштів та пропонує йому повідомити шляхи отримання ним коштів (через фінансові установи з обов'язковим зазначенням реквізитів для перерахування коштів або поштовим переказом із зазначенням повної адреси стягувача) (підпункт 12.12 пункту 12).
Після цього не пізніше ніж протягом трьох робочих днів від дня ознайомлення з інформацією про надходження коштів державний виконавець у разі достатності суми для покриття всіх вимог стягувача та наявності відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів готує одне розпорядження (додатки 4, 5) (у тому числі за зведеним виконавчим провадженням), яким визначає належність указаних коштів та спосіб перерахування стягувачу, яке затверджується начальником органу ДВС із зазначенням дати та скріплюється печаткою органу ДВС. Указане розпорядження готується в двох примірниках, оригінал видається особі, відповідальній за ведення книги обліку депозитних сум, копія залишається у виконавчому провадженні. У разі якщо розпорядження про перерахування коштів за зведеним виконавчим провадженням має розмір більше одного аркуша, його сторінки прошиваються, пронумеровуються, та на зворотному боці останнього аркуша скріплюється печаткою органу ДВС із зазначенням кількості аркушів (підпункт 12.13 пункту 12).
Копії платіжних доручень (реєстри до платіжних доручень) про перерахування коштів стягувачам долучаються до матеріалів виконавчого провадження, яким визначено належність указаних коштів стягувачам (підпункт 12.14 пункту 12).
Підготовка розрахункових документів про перерахування коштів здійснюється особою, відповідальною за ведення книги, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня отримання розпорядження державного виконавця (підпункт 12.15 пункту 12).
При перерахуванні коштів, які належать стягувачу - юридичній особі, списання коштів з відповідних рахунків органу ДВС здійснюється на підставі платіжних доручень (підпункт 12.18 пункту 12).
Платіжне доручення підписується керівником органу ДВС та особою, яка уповноважена на ведення відповідного рахунку органу ДВС (підпункт 12.2 пункту 12).
Згідно до вимог п.3.5 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затв. постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22, зареєстр. в Міністерстві юстиції України від 29 березня 2004 р.за N 377/8976, відповідач зобов'язаний прийняти платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.
Як вбачається з матеріалів справи, платіжні доручення № 395 від 23.07.2013 року та №№ 705,706 від 30.10.2013 року залишились відповідачем без виконання протягом 30 календарних днів з дня їх оформлення та й на день розгляду справи ним не виконані.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Станом на день розгляду справи кошти на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна" по вказаних платіжних доручення перераховані не були, що позбавляє стягувача отримати стягнені за судовим рішенням грошові кошти та порушує його права та інтереси у розумінні статті 2 КАС України.
Враховуючи проаналізовані норми права та представлені первинні документи суд приходить до висновку позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
На підставі ст.94 вищенаведеного Кодексу із урахуванням того, що рішення ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова щодо невиконання платіжного доручення № 395 від 23.07.2013 року Франківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про перерахування на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» боргу у сумі 236682,70 грн.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова щодо невиконання платіжних доручень № 705,706 від 30.10.2013 року Франківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про перерахування на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» боргу у сумі 18808,33 грн.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова перерахувати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» боргу у сумі 236682,70 грн.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова перерахувати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» боргу у сумі 18808,33 грн.
Стягнути з Державного бюджету України в користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп. судових витрат.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлений 27.12.2013 року.