ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 грудня 2013 року Справа №827/2764/13-амісто Севастополь
11 год. 45 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі колегії:
Головуючого судді - Балась Т.П.,суддів - Александрова О.Ю., Шаповала І.І.,
при секретарі - Нікішенко Г.О.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 - ОСОБА_2, довіреність від 21.02.2013 року №546035;
представника відповідача - Адміністрації Державної прикордонної служби України - Мирошниченка Віталія Олексійовича, довіреність від 25.12.2012 року №41/56
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчини певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2013 року ОСОБА_1 (далі - «позивач») звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі - «відповідач») про зобов'язання відповідача відповідно до Порядку подачі і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб" на підставі заяви позивача від 31.01.2013 року про розгляд питання щодо нарахування пенсії за вислугу років, оформити усі необхідні документи на ім'я ОСОБА_1 а саме: заяву про призначення пенсії, грошовий атестат або довідку про розмір грошового утримання, та довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи, копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, довідку ТОВ "Ощадбанк " або інший документ, підтверджуючий відкриття рахунку, назву і номер відділення ТОВ "Ощадбанк ", а також своє надання про призначення пенсії, ознайомити з ним позивача і направити до органу, що призначає пенсії за місцем проживання позивача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 12.11.2013 року відкрито провадження у справі № 827/2764/13-а, призначено до попереднього судового засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 28.11.2013 року справу призначено до судового розгляду, та ухвалено здійснювати розгляд справи колегією суддів.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем було безпідставно відмовлено у задоволені заяви про призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", наданні відповідних документів та направлення подання про призначення пенсії до відповідного органу Пенсійного фонду України.
Представник позивача у ході судового розгляду справи підтримав заявлений позов та просив його задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, з підстав викладених у письмових запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши обставини у справі, дослідивши матеріали справи, письмові докази та заперечення проти позову, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1998 року по 01.08. 2012 року проходив військову службу у Сімферопольському прикордонному загоні Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, в період з 01.08.2009 року по 01.08.2012 року позивач проходив військову службу за контрактом на посаді інспектора прикордонної служби відділу прикордонної служби "Севастополь" другої категорії 79-го прикордонного загону.
01.08.2012 року позивача було звільнено з військової служби, згідно з наказом начальника 79-го прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України від 01.08.2012 року №357-ОС, на підставі пункту "а" частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у зв'язку із закінченням строку контракту), відповідно якому загальна вислуга років позивача складала 20 років 08 місяців 22 дні, з яких: календарна вислуга - 14 років 01 місяць 02 дні та пільгова - 6 років 07 місяців 20 днів.
У травні 2013 року позивач звернувся до Фінансово-економічного департаменту Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою про призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", надання відповідних документів та направлення подання про призначення пенсії до відповідного органу Пенсійного фонду України.
Листом від 12.06.2013 року за №11/Б-3404 Фінансового-економічного департаменту адміністрації Державної прикордонної служби у задоволенні заяви позивача було відмовлено, у зв'язку з тим, що позивач не набув права на призначення пенсії і на день звільнення його вислуга у календарному обчисленні становить 14 років 01 місяць 02 дні, а не 20 років і більше.
Згідно пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції згідно із Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08 липня 2011 року, який набув чинності з 01 жовтня 2011 року), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше.
При цьому, Прикінцевими положеннями Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", не передбачено збереження права на пенсію за вислугу років за попередніми нормами особам, які уклали контракт про проходження військової служби до набуття чинності цим Законом, та не мають такого права після набуття ним чинності.
Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року за № 135/13402, заяви про призначення пенсії з вислуги років подаються через уповноважені структурні підрозділи державних органів (у тому числі і Державної прикордонної служби України) до відповідних головних управлінь Пенсійного фонду України лише особами, звільненими зі служби, які мають право на пенсію.
Оскільки позивач права на пенсію за вислугу років не набув, заява про призначення йому пенсії, відповідні документи та подання про призначення пенсії не повинні були підготовлятись та направлятись уповноваженим органом Адміністрації Державної прикордонної служби України до відповідного органу Пенсійного фонду України.
Отже, посилання позивача в обґрунтування своїх позовних вимог на те, що при укладанні з ним 12.05.2009 року контракту про проходження військової служби, діяли інші норми щодо вислуги років, необхідної для призначення пенсії, є також безпідставними.
До факту звільнення позивача з військової служби 1 серпня 2012 року підлягають застосуванню норми пункту "а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, внесеними Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-УІ від 08 липня 2011 року.
Діюче законодавство України про проходження військової служби та положення зазначеного контракту не передбачають можливості збереження для військовослужбовця дії норм законодавства щодо пенсійного забезпечення, чинних на день укладання зазначеного контракту, у випадку їх змін. Суд також звертає увагу на той факт, 25 липня 2009 року, що під час укладання контракту про проходження військової служби, права на пенсію за вислугу років позивач також не мав.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем доведено правомірність відмови у оформлені документу для призначення пенсії за вислугу років, з огляду на діючі норми чинного законодавства.
Окрім того, безпідставна є вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача оформити заяву про призначення пенсії, оскільки така заява подається особою, яка має право на пенсію.
З врахуванням наведеного, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити, оскільки у позивача відсутні підстави для набуття права на пенсію за вислугу років.
Керуючись статтями 158-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволені позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки і порядку встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Т.П.Балась
Суддя О.Ю.Александров
Суддя І.І.Шаповал
Постанова у повному обсязі складена 23 грудня 2013 року.