Постанова № 36407380, 18.12.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2013
Номер справи
822/2985/13-а
Номер документу
36407380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2985/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2013 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретаріСтрахарській М. В. за участі:представника позивача Кершиса А.А., представника відповідача Волчецького І.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

16.07.2013 року до суду надійшов адміністративний позов №2045/01-10 від 09.07.2013 року у якому позивач просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області №0000281502 від 27.03.2013 року; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області №0000261502 від 27.03.2013 року.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що з 05.03.2013 року по 12.03.2013 року податковими інспекторами Славутської ОДПІ Хмельницької області було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" з питань правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку в сумі 2706293,00 гривень, відображеного у податковій декларації з ПДВ, поданій за грудень 2012 року. Результати податкової перевірки зафіксовані в Акті перевірки №185/15/32285199 від 12.03.2013 року. На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення: №0000281502 від 27.03.2013 року про зменшення суми бюджетного відшкодування за грудень 2012 року на суму 35032,00 гривень та штрафні санкції на суму 17516,00 гривень; №00002615022 від 27.03.2013 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за грудень у розмірі 9998,00 гривень. Не погоджуючись з рішеннями Славутської ОДПІ Хмельницької області, ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" оскаржило податкові повідомлення - рішення в адміністративному порядку, однак скарги залишилися без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін. Вважає, що у відповідача не має підстав для виключення зі складу податкового кредиту суми ПДВ, якщо дата "першої події" і дата складання податкової накладної припадають на не один день, але на один і той же звітний період. Податкові накладні виписані ФОП ОСОБА_5 26.11.2012 року мають всі показники, що передбачені у підпунктах "а-і" по 201.1 ст.201 ПК України, а тому не можуть вважатися такими, що складені з порушенням. Товариство стверджує, що уклало договір з контрагентом Корпорація "Укрбудматеріали" з урахуванням вимог цивільного і господарського законодавства та оформило акт приймання - передачі послуг, отримало податкову накладну і відповідно до цих документів відобразило у звітному періоді листопаді 2012 року у складі податкового кредиту ПДВ, яке є в вартості отриманих послуг у листопаді 2012 року, тому безпідставно знято з бюджетного відшкодування грудня 2012 року суму ПДВ.

Ухвалою суду від 25.07.2013 року було зупинено провадження у цій справі до часу вступу у законну силу рішення по справі №822/2986/13-а, яке було поновлено ухвалою від 02.12. 2013 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив і надав письмове заперечення від 24.07.2013 року, яке підтвердив у суді.

Заслухавши учасників судового розгляду та дослідивши докази суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Висновком Акту №185/15/32285199 від 12.03.2013 року "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за грудень 2012 року" (далі - Акт) стверджено: перевіркою не встановлено порушень при відображенні ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" у декларації за грудень 2012 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 2916257 гривень та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в сумі 2664270 гривень; в порушення п.198.1, п.198.2, п.198.6 ст.198, п.200.1, п.200.3, абз. «а» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року із змінами та доповненнями підприємством завищено суму бюджетного відшкодування по декларації за грудень 2012 року на 42023 гривень; в порушення п.198.1, п.198.6 ст.198, п.200.1, п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року із змінами та доповненнями, підприємством завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту грудня 2012 року на 9998 гривень; в порушення абз. «б» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року із змінами та доповненнями, підприємством занижено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на 2881 гривень.

На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення: №0000281502 від 27.03.2013 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2012 року на суму 35032 гривень та штрафні (фінансові) санкції на суму 17516 гривень; №0000261502 від 27.03.2013 року, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за грудень 2012 року у розмірі 9998 гривень.

Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями Публічне акціонерне товариство "Славутський комбінат "Будфарфор" оскаржило їх в адміністративному порядку, однак первинна і повторна скарги залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін.

Між Корпорацією "Укрбудматеріали" та позивачем укладено договір №09/11 від 30.12.2010 року про взаємодію та взаємовідносини, який передбачає, що підприємство доручає, а Корпорація приймає на себе зобов'язання по представництву та захисту підприємства в органах державної влади, забезпеченню консультаційно-інформаційного обслуговування з питань розвитку, реконструкції виробництва, фінансово-економічної, інвестиційної, зовнішньоекономічної, маркетингової, посередницької комерційної діяльності.

На підтвердження отримання послуг позивачем надано акти здачі - прийняття робіт (надання послуг) №066 від 30.11.2012 року, №071 від 31.12.2012 року.

На підтвердження надання послуг по вказаному договору ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" виписало податкові накладні №7 від 30.11.2012 року на суму з ПДВ 59990,00 гривень, №7 від 31.12.2012 року на суму з ПДВ 59990,00 гривень.

Таким чином, суд вважає, що господарські відносини між ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" та Корпорації "Укрбудматеріали" мали реальний характер та направлені на настання правових наслідків, а тому позивачем у грудні 2012 року правомірно сформований податковий кредит з податку на додану вартість з ПДВ в загальній сумі 9998,33 гривень по договору надання послуг №09/11 від 30.12.2010 року.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №822/2986/13-а, яка залишена в силі ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.11.2013 року встановлено, що господарські відносини між ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" та Корпорацією "Укрбудматеріали" мали реальний характер та направлені на настання правових наслідків, а тому позивачем у листопаді 2012 року правомірно сформований податковий кредит з податку на додану вартість з ПДВ в загальній сумі 9998,33 грн. по договору надання послуг №П-09/11 від 31.12.2010 року.

Договір підряду №14-08/12 від 14.08.2012 року укладений між ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" (замовник) та ПП ОСОБА_5 (підрядник). Відповідно до п.2.1 цього договору, підрядник в межах договірної ціни виконує власними силами і засобами капітальний ремонт покрівель комбінату по вул. Козацька 122 у відповідності до кошторисної документації №04/06, №27/05, №22/05, №26/05, №05/06, №06/06, №23/05, №20/05, здійснює контроль та технічний нагляд за виконанням робіт на об'єкті, здає замовнику виконані роботи, усуває на протязі гарантійного строку допущені недоліки.

Також, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №822/2986/13-а, яка залишена в силі ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.11.2013 року встановлено безпідставність віднесення позивачем до податкового кредиту за листопад 2012 року ПДВ у розмірі 25033,67 гривень по взаємовідносинах позивача з ПП ОСОБА_5 по договору підряду №14-08/12.

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу III Порядку "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. N 1492, Декларація подається платником у визначений у пункті 5 розділу II цього Порядку строк до підрозділу органу державної податкової служби, яким здійснюється приймання податкової звітності, за формою, встановленою на дату подання. До декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку. Декларація подається до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податку, одним із таких способів на вибір платника податків: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Згідно пункту 4.6 Розділ III зазначеного Порядку N 1492 "Розрахунки за звітний період", якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації. Якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації. Якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума: у декларації 0110 враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду); у деклараціях 0121 - 0123/0130/0140 зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Рядок 20.1 у деклараціях 0121 - 0123/0130/0140 не заповнюється. Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації 0110 подається (Д2) (додаток 2). Платники, які заповнили рядок 22 декларації 0110 та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (Д3) (додаток 3).

Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації 0110 за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації 0110. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації 0110), подають до декларації 0110 (Д4) (додаток 4). У податкових деклараціях 0121 - 0123/0130/0140 рядки 23, 23.1, 23.2 не заповнюються. Залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби. У рядку 25 декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, та: сплачується до загального фонду державного бюджету - рядок 25.1 декларації 0110; частково сплачується до спеціального фонду державного бюджету - рядок 25.1 декларації 0140; спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства - рядок 25.2 декларації 0121 - 0123; частково спрямовується на спеціальний рахунок переробного підприємства - рядок 25.2 декларації 0140; залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства - рядок 25.2 декларації 0130.

Відповідно до п.п. 14.1.181 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду.

Згідно п.198.1, п.198.2, п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до п.198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

У відповідності до п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктом 201.10 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Оскільки, судом встановлено невідповідність законодавству винесеного податкового повідомлення-рішення форми "В4" від 27.03.2013 року №0000261502 то воно підлягає скасуванню повністю і частково податкове повідомлення-рішення форми "В1" №0000281502 від 27.03.2013 року на суму за основним платежем 9998,33 гривень і за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 4999,17 гривень, адже це підтверджено судовим рішенням №822/2986/13-а, яке набрало законної сили, що не потребує доказування, відповідно до вимог ч.1 ст.72 КАС України.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову частково довів законність своїх рішень, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов частково задовольняється.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ПК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 99, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов №2045/01-10 від 09.07.2013 року задовольнити частково.

Скасувати повністю податкове повідомлення-рішення №0000261502 від 27.03.2013 року, визнавши його протиправним.

Частково скасувати податкове повідомлення-рішення №0000281502 від 27.03.2013 року на суму за основним платежем 9998, 33 гривень і за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 4999,17 гривень, визнавши його в цій частині протиправним.

В решті позовних вимог відмовити.

Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 23.12.2013 року.

Стягнути з Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" судовий збір у розмірі 312,73 гривень, шляхом списання з рахунків Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович