копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2013 р. справа № 818/8740/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.
представника позивача - Дмитренка В.В.
представника відповідача - Патютько В.А.
представника третьої особи - Семібратова В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №818/8740/13-a
за позовом публічного акціонерного товариства "Сумбуд"
до Сумської обласної ради, третя особа: публічне акціонерне товариство "Сумський завод наносного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"
про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Сумбуд" звернулося до суду з адміністративним позовом до Сумської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення Сумської обласної ради від 19.04.2013 року "Про встановлення ставок збору за спеціальне використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності". Свої вимоги мотивує тим, що оскаржуваним рішенням встановлені ставки збору за спеціальне використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності. Вказане рішення стосується інтересів ПАТ «Сумбуд», якому належить дитячій табір «Орлятко», що розташований в урочищі Баранівка. На думку позивача, рішення Сумської обласної ради від 19.04.2013 року необхідно визнати протиправним та скасувати, оскільки воно прийнято з порушенням вимог податкового законодавства, яким визначено неможливість зміни податків, зборів та їх ставок та податкових пільг протягом бюджетного року.
Сумська обласна рада, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення до відповідача не застосовується, оскільки він не є суб"єктом в сфері довгострокового тимчасового користування лісами, на якого поширює дію вказане рішення (а.с.37-39).
В судовому засіданні представник позивача Дмитренко В.В. позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача Патютько В.А. позов не визнала, з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Представник третьої особи Семібратов В.С. позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Сумською обласною радою прийнято рішення від 19.04.2013року «Про встановлення ставок збору за спеціальне використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності», яким встановлені ставки збору за спеціальне використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки(а.с.4).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить зі слідуючого.
Відповідно до вимог ст.16 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
Згідно ч. 2, 3 ст.18 Лісового кодексу України тимчасове користування лісами може бути: довгостроковим - терміном від одного до п'ятдесяти років і короткостроковим - терміном до одного року. Довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Правилами використання корисних властивостей лісів, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.08.2012 року №502 (далі по тексту - Правила), встановлюються норми і вимоги щодо використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт.
Пунктом 1.5 Правил визначено, що використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування здійснюється на підставі договору довгострокового тимчасового користування лісами, який укладається між постійним лісокористувачем або власником лісів, з одного боку, та тимчасовим лісокористувачем, з іншого боку, після прийняття рішення відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2.3, 2.4 Лісового кодексу України лісові ділянки для проведення освітньо-виховних цілей виділяються навчальним та освітньо-виховним закладам, що здійснюють освітньо-виховну діяльність, пов'язану з поширенням знань у галузі лісового господарства або екології. Лісові ділянки для проведення науково-дослідних робіт виділяються науковим установам та іншим установам і закладам, які мають у своєму складі спеціалізований підрозділ, що здійснює наукову діяльність у сфері лісового господарства або екології.
З матеріалів справи вбачається, що згідно свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення від 30.08.2001 року об"єкт будівлі та споруди оздоровчого табору "Орльонок" належить ВАТ "Сумбуд", та розташований в м. Суми, по провул. Народному, №22 (Баранівка (урочище Сосняк) (а.с.51).
08.11.2006року між Сумською міською радою (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Сумбуд" (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендар прийняв в оренду земельну ділянку площею 2,4603 га, яка знаходиться за адресою: Баранівка (урочище "Сосняк"). Категорія - землі лісового фонду. Земельна ділянка надана в оренду під розташованим дитячим оздоровчим табором "Орлятко" - землі оздоровчого призначення. Договір уклався терміном до 27.09.2011 року (а.с.52-55).
На даний час строк дії договору закінчився і, як пояснили сторони в судовому засіданні, після 27.09.2011 року договір оренди чи інший договір на користування вищевказаною земельною ділянкою площею 2,4603 га з ВАТ "Сумбуд" не укладався.
В той же час, з оскаржуваного рішення вбачається, що ставки збору встановлені за використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності, що перебувають у постійному користуванні лісогосподарських підприємств у Сумській області.
Відповідно до ч.2 ст. 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Проаналізувавши вказану норму суд зазначає, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи - суб'єкти правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Тобто, особа (позивач) повинна довести факт застосування до неї оскаржуваного нормативно-правового акта або те, що вона є суб'єктом відповідних відносин, на які поширюється дія цього акта.
Приписи зазначеної частини можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, якщо суд встановить, що оскаржуваний акт до особи не застосовувався і вона не перебуває у відносинах, до яких цей акт може бути застосовано. У такому разі суд не повинен проводити перевірку нормативно-правового акта на предмет його протиправності (законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили).
Такої позиції дотримується Вищий адміністративний суд України в постанові Пленуму "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАСУ під час розгляду адміністративних справ" №2 від 06.03.2008 р. (пункт 21).
З матеріалів справи вбачається, що позивач не використовує корисні властивості лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності, що перебувають у постійному користуванні лісогосподарських підприємств у Сумській області.
Тобто ПАТ "Сумбуд" не є суб"єктом правовідносин у сфері довгострокового тимчасового користування лісами, на яке поширює дію рішення "Про встановлення ставок збору за спеціальне використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності".
Таким чином, у суду відсутні підстави визнання протиправним та скасування рішення Сумської обласної ради від 19.04.2013 року "Про встановлення ставок збору за спеціальне використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності".
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Сумської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення Сумської обласної ради від 19.04.2013 року "Про встановлення ставок збору за спеціальне використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування лісами державної власності" - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 23 грудня 2013 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар