ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/7025/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного Фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області до Публічного акціонерного товариства "Луценко" про відшкодування коштів, -
В С Т А Н О В И В:
09 грудня 2013 року Управління Пенсійного Фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Луценко" про відшкодування переплати пенсії в розмірі 8631,58 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що за наслідками проведення перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії громадянці ОСОБА_1 виявлені недостовірні дані, які були використані для призначення пенсії останній, що призвело до її завищення та переплати на суму 8 631,58 грн. У добровільному порядку сума вказаної переплати на розрахунковий рахунок позивача не перерахована, що стало підставою для звернення до суду.
Позивач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча повідомлявся про час та місце судового розгляду належним чином.
Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча повідомлявся про час та місце судового розгляду належним чином.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що громадянка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Кобеляцькому районі Полтавської області та отримує пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказану пенсію призначено позивачем з 08.04.2003. Для розрахунку заробітку для призначення пенсії було враховано заробітну плату згідно довідки № 90 від 09.04.2003, виданої відповідачем.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261, порядку подання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України від 09.07.2003 № 1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877 проведена планова виїзна перевірка Кобеляцького районного трудового архіву з питань виявлення та підтвердження достовірності даних, поданих у довідці про заробітну плату.
За результатами перевірки складений акт від 02.08.2013 № 177/04-45, яким встановлено розбіжності, що полягають у тому, що вказана вище довідка не відповідає фактичним даним, а саме: в 1994 та у 1995 роках встановлено розбіжності, які виникли внаслідок невірного переведення карбованців в гривні, а також в 1996 році - арифметична помилка, у зв'язку з чим встановлено довідку привести у відповідність до первинних документів.
05.08.2013 із врахуванням раніше допущених помилок, видано нову архівну довідку із внесенням вірних сум заробітку за відповідний період, на підставі яких гр. ОСОБА_1 перераховано пенсію (а.с. 9).
У зв'язку із наданою довідкою про заробіток № 01-19/117 від 05.08.2013, УПФ України у Кобельцькому районі проведено перерахунок пенсії, що призвело до переплати пенсії ОСОБА_1 в загальному розмірі 8 631,58 грн.
Оскільки кошти в добровільному порядку відповідачем не відшкодовано, УПФУ в Кобеляцькому районі Полтавської області звернулось до суду з позовом про їх стягнення.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Основними завданнями Пенсійного фонду України, зокрема, є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, визначено, що управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
З 01.01.2004 пенсійне забезпечення громадян здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, яким визначено порядок нарахування та проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній не момент виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Частиною 1 статті 40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для нарахування ОСОБА_1 пенсії була врахована видана довідка про заробітну плату за період роботи. Обчислення пенсії проведено із середньомісячного заробітку для обчислення пенсії.
У зв'язку із видачею нової довідки від 05.08.2013 № 01-19/117 із внесенням вірних сум заробітку за 1994-1998 роки, громадянці ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії.
Таким чином, у зв'язку із видачею відповідачем в 2003 році довідки про заробітну плату, що містила недостовірні відомості, виникла переплата пенсії у сумі 8 631,58 грн.
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до положень статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Частиною 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Отже, проаналізувавши викладені правові норми, суд прийшов до висновку, що обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок надання недостовірних даних, покладено на страхувальника, як на особу, яка надала зазначені дані.
Відтак, ПАТ "Луценко" зобов'язане відшкодувати позивачу переплату пенсії у вказаній вище сумі, що виникла в результаті видачі підприємством довідки про заробітну плату № 90 від 09.04.2003, що містила недостовірні відомості.
Разом з тим, станом на момент розгляду справи відповідачем в добровільному порядку не повернуто до УПФУ в Кобеляцькому районі Полтавської області кошти по переплаті пенсії в розмірі 8 631,58 грн.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
З огляду на викладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Управління Пенсійного Фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області до Публічного акціонерного товариства "Луценко" про відшкодування коштів - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Луценко" (39211, с. Свічкареве, Кобеляцький район, Полтавська область, ідентифікаційний код 00412292) на користь Управління Пенсійного Фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області (39200, вул. Жовтнева, 1а, м. Кобеляки, Полтавська область, ідентифікаційний код 22534593) кошти в сумі 8 631(вісім тисяч шістсот тридцять одна) гривня 58 (п'ятдесят вісім) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 27 грудня 2013 року.
Суддя А.О. Чеснокова