Постанова № 36407116, 26.12.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2013
Номер справи
2а-2176/10/1370
Номер документу
36407116
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2013 року Справа № 2а-2176/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Мричко Н.І.

за участю секретаря судового засідання Щура В.Р.

представника позивача Хильченко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Головного управління Міндоходів у Львівської області до Відкритого акціонерного товариства «Львівська ПМК-7» про стягнення заборгованості в сумі 82600,00 грн, -

встановив :

Державна податкова інспекція у Пустомитівському районі Львівської області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Львівська ПМК-7» (надалі - ВАТ «Львівська ПМК-7»), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 82600,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на порушення відповідачем вимог п.2.3, п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в зв'язку з чим до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 82600,00 грн. Вказана сума відповідачем не погашена, тому позивач просить стягнути суму заборгованості в розмірі 82600,00 грн в судовому порядку.

В ході судового розгляду, судом на підставі ст..55 Кодексу адміністративного судочинства України, допущена заміна первинного позивача - Державну податкову інспекції у Пустомитівському районі Львівської області його правонаступником - Державною податковою інспекцією у Пустомитівському районі Головного управління Міндоходів у Львівської області (надалі -ДПІ у Пустомитівському районі ГУ Міндоходів у Львівській області).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.

Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. 26.12.2013 року на адресу суду надійшло клопотання за підписом арбітражного керуючого санацією ВАТ «Львівська ПМК-7» Кобельника О.С. (вх.№46904) згідно з яким у зв'язку з неможливістю бути присутнім у судовому засіданні та забезпечення явки уповноваженого представника просить розгляд справи проводити у відсутність представника ВАТ «Львівська ПМК-7». За таких обставин, суд ухвалив розглядати дану справу у відсутність відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

ВАТ «Львівська ПМК-7» 29.09.1998 року зареєстроване Пустомитівською районною державною адміністрацією, як юридична особа, за адресою: м. Пустомити, вул.Шевченка,181, ідентифікаційний номер - 05513158, що підтверджується копією з Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців Серії АВ №209813 від 08.07.2013 р.

Відповідач - ВАТ «Львівська ПМК-7» 01.07.1992 року узятий на облік у ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області, як платник податків за №02500120, що підтверджується довідкою від 18.02.2007 року №1038 про взяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП).

08.01.2009 року завідувачем сектору та головним державним податковим ревізором-інспектором контролю за розрахунковими операціями відділу податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Пустомитівському районі - Салабаєм О.І. та Кубраком І.С. проведено перевірку ВАТ «Львівська ПМК-7» на предмет дотримання вимог норм «Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні» за період з 01.04.2007 р. по 30.06.2008 р.

Під час перевірки встановлено порушення п.2.3, п.2.8 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме: перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства у двохкратному розмірі перевищеного ліміту 41300,0*2=82600,00 грн.

За наслідками перевірки складена Довідка перевірки дотриманням порядку ведення операцій з готівкою №0004/13/25/23/05513158 від 08.01.2009 року.

На підставі вказаної вище Довідки перевірки, 20.01.2009 року ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000172352/0 на суму 82600,00 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

У відповідності до п. 1.1. ст. 1 Податкового кодексу України, такий регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з ст.14.1.39 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Як вбачається з припису норми ст. 14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з припису норми п.2.3 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки. Кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

Обмеження, установлене в абзаці першому цього пункту, стосується також розрахунків під час оплати за товари, що придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівкових коштів, одержаних за допомогою електронного платіжного засобу.

У відповідності до п.2.8 вищезазначеного Положення № 637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.

Згідно з абз.3 ч.1 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 р. у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюється Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Згідно п.2 вищезазначеного Указу, штрафні санкції застосовуються органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Як слідує із матеріалів справи, ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області було проведено перевірку дотримання порядку ведення операцій з готівкою ВАТ «Львівська ПМК-7». За результатами вказаної перевірки складено довідку від 08.01.2009 року №0004/13/25/23/05513158, згідно з якою встановлено порушення п.2.3, 2.8 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637 із змінами і доповненнями, передбачено відповідальність п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95 та згідно листа НБУ від 01.09.2006 року №11-113/3225-9206, а саме: перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства у двохкратному розмірі перевищеного ліміту 41300,0* 2=82600,00 грн.

На підставі цього, за результатами перевірки, у відповідності до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області відповідачем винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.01.2009 року № 0000172352/0, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 82600,00 грн.

Відповідач, не погоджуючись із рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000172352/0 від 20.01.2009 року, оскаржив таке у судовому порядку.

Згідно з постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2010 року у адміністративній справі №2а-4435/09/1370 у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Львівська ПМК-7» про визнання недійсним рішення Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Львівської області «Про застосування штрафних (фінансових) санкцій» № 0000172352/0 від 20.01.2009 року - відмовлено.

Згідно з постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2013 року у справі № 28436/10 апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Львівська ПМК-7» - залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2010 року у справі №2а-4435/09/1370 - залишено без змін.

Отже, питання правомірності застосування ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області до ВАТ «Львівська ПМК-7 штрафних фінансових санкцій в розмірі 82600,00 грн, згідно з рішенням № 0000172352/0 від 20.01.2009 року, вже знайшло свою правову оцінку в рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2010 року, залишеним без змін, згідно з ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2009 року.

У відповідності до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на те, що штрафні санкції в розмірі 82600,00 грн, які, згідно з рішенням ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області застосовані до ВАТ «Львівська-ПМК-7», станом на дату розгляду справи в суді, набули статусу узгоджених, а відтак підлягають стягненню до бюджету.

З огляду на викладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідачем належними та допустимими доказами не спростовані, а відтак підлягають до задоволення.

Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Львівська ПМК-7» на користь бюджету заборгованість в сумі 82600 (вісімдесят дві тисячі шістсот) грн. 00 коп.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 27 грудня 2013 року.

Суддя Мричко Н.І.