ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
УХВАЛА
іменем України
"23" грудня 2013 р. Справа № 817/2869/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Моніча Б.С.
Хаюка С.М.
при секретарі Кошиль О.Ю.
за участю сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолдінг" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" жовтня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолдінг" до Державного реєстратора Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Прокопець Яніни Володимирівни, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2013р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмолдінг» звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції про державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, насосно-каналізаційну станцію, літ. С-1, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2; зобов'язання державного реєстратора Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції вчинити дії щодо скасування записів в Державному реєстрі прав про реєстрацію прав власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, насосно-каналізаційну станцію, літ.С-1, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, підприємство зазначає про те, що у власності ТОВ «Укрмолдінг» є нерухоме майно - нежитлові будівлі контрольно-пропускного пункту, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. (вказані обставини підтверджуються інформаційною довідкою з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 05.09.2013 №9003630). Приймаючи рішення про проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно ОСОБА_4 державний реєстратор не перевірив наявність запису в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, з якого вбачається, що таке право власності скасоване. Окрім того, як зазначає позивач, будівництво наявної на даний час нежитлової будівлі, насосно-каналізаційної станції літ.С-1 проведено ОСОБА_4 самочинно, тому, на думку підприємства, право власності на таке нерухоме майно без його введення в експлуатацію у встановленому законом порядку, не підлягало державній реєстрації. Оспорюючи рішення відповідача щодо реєстрації права власності ОСОБА_4 на зазначену насосно-каналізаційну станцію, позивач вказує на те, що наявність протиправно зареєстрованого права власності за третьою особою, перешкоджає товариству отримати у власність земельну ділянку площею 0,4242га за адресою: АДРЕСА_2, за рахунок земель запасу промисловості на території Малолюбашанської сільської ради для обслуговування розміщених на ній об'єктів нерухомого майна.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2013р. відмовлено в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолдінг" до Державного реєстратора Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Прокопець Яніни Володимирівни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмолдінг" звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду від 28.10.2013р. скасувати та прийняти нову про задоволення позовних вимог. Посилаючись на норми законодавства, скаржник не погоджується з висновком суду про правомірність дій державного реєстратора щодо внесення запису про державну реєстрації прав власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, насосну станцію літ.С-1 за ОСОБА_4 Приймаючи рішення про проведення державної реєстрації прав власності на зазначене нерухоме майно державний реєстратор не перевірив наявність запису в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, з якого вбачається, що таке право власності скасоване. Крім цього, як зазначає скаржник, при проведені поточної інвентаризації 15.02.2012р. КП "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" було встановлено, що нежитлова будівля , яка значилась під літ."С-1" як насосно-каналізаційна станція за адресою: АДРЕСА_2, знесена. Згідно з повідомленням Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області від 26.06.2012р. №01-25/П-1340 щодо перевірки законності будівництва наземної споруди в АДРЕСА_2 , встановлено, що за вказаною адресою ОСОБА_4 здійснене самовільне будівництво наземної споруди без правовстановлюючих документів. За здійснення будівництва без набутого права на виконання будівельних робіт на ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення та вручено припис №311-ф від 18.06.2012р. про усунення допущених порушень. З урахуванням наведених норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, на думку скаржника, а також Реєстр прав власності на нерухоме майно повинен відображати дійсну інформацію щодо зареєстрованого права власності на нерухоме майно , наявні підстави для скасування проведеної державної реєстрації.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апеляційної скарги з огляду на наступне.
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004р. N1952-IV (далі - Закон N1952-IV) регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.
Відповідно до статті 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5 (далі - Наказ №7/5) затверджено Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі - Тимчасове Положення), яким до 01.01.2013 було врегульовано, зокрема, порядок проведення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна. Згідно з п.1 Наказу №7/5, до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ), створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 N1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Законом України від 11.02.2010 N1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (далі - Закон N1878-VI) було викладено в новій редакції Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004 N1952-IV, якою змінено назву закону та порядок проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень.
Систему органів державної реєстрації було створено на виконання вимог вказаного Закону в Україні. Зокрема, Указом Президента України від 06.04.2011 №401/2011 затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України (Укрдержреєстр), згідно з пп.10 п.4 якого саме на Укрдержреєстр та його структурні підрозділи покладено обов'язок здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Відповідно до п.2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону N1878-VI, державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, почала здійснюватися з 1 січня 2013 року.
З 01.01.2013 державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону здійснюють органи Державної реєстраційної служби України та нотаріуси як спеціальні суб'єкти, на яких покладаються функції державного реєстратора, а БТІ позбавлені повноважень щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно.
При цьому, до 01.01.2013 був чинним наказ Міністерства юстиції України від 28.01.2003 №7/5 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно», а з 01.01.2013 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».
В силу вимог вказаних нормативних актів реєстратори БТІ здійснювали відповідні записи щодо нерухомого майна до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а реєстратори органів Укрдержреєстру вносять такі записи до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 №703 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок №703).
Законом N1952-IV та Порядком №703 передбачено проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, інших речових прав за заявочним принципом шляхом подання уповноваженому суб'єкту відповідної заяви про державну реєстрацію, форму і вимоги до якої встановлює Міністерство юстиції України (ч.4 ст.15 Закону, п.7 Порядку).
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону N1952-IV, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону N1952-IV записи до Державного реєстру прав на нерухоме майно вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. При цьому, частиною четвертою статті 9 Закону N1952-IV визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
В силу вимог пунктів 7, 10 Порядку №703 для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком.
Відповідно до п.12 Порядку №703, під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Як визначено пунктом 16 Порядку №703 передбачено, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Згідно з п.18 Порядку №703, державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вносить записи до Державного реєстру прав.
Пунктом 26 Порядку №703 передбачено, що для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
В силу вимог п.27 Порядку №703, укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат, є документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
14.02.2013 ОСОБА_4 звернувся до державного реєстратора Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Прокопець Я.В. із заявою щодо реєстрації права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, насосно-каналізаційну станцію, літ.С-1, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, додавши до вказаної заяви дублікат договору купівлі-продажу нерухомості від 26.05.2008, зареєстровано в реєстрі за №1720 (а.а.с.66-67).
Дублікат вказаного договору третій особі було видано 14.02.2013 приватним нотаріусом ОСОБА_7 (зареєстровано в реєстрі за №213) замість втраченого.
Згідно з договором купівлі-продажу нерухомості від 26.05.2008, ВАТ «Костопільський «Агрохім» (Продавець) передав, а ОСОБА_4 (Покупець) прийняв у власність нежитлову будівлю, насосно-каналізаційну станцію, літ. С-1, що знаходиться по АДРЕСА_2, - нежитлову будівлю цегляну, з асфальтно-цементною площадкою, загальною площею 7,8кв.м.
Тобто, ОСОБА_4 було подано відповідачу документ, що підтверджує перехід права власності на обумовлене нерухоме майно до нього від ВАТ «Костопільський «Агрохім».
Відповідно до п.92 Порядку №703, під час розгляду заяви про державну реєстрацію, відповідно до якої державну реєстрацію прав у Державному реєстрі прав заявлено вперше, державний реєстратор використовує дані Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна для цілей справляння державного мита та/або перенесення записів про обтяження речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації права власності або іншого речового права на таке майно.
При цьому, державний реєстратор встановлює наявність (відсутність) записів про: 1) державну реєстрацію права власності або іншого речового права на нерухоме майно у Реєстрі прав власності на нерухоме майно; 2) обтяження нерухомого майна іпотекою в Державному реєстрі іпотек; 3) обтяження речових прав на нерухоме майно в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна; 4) обтяження податковою заставою речових прав на нерухоме майно у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, порядок доступу до якого встановлює Мін'юст (п.93 Порядку №703).
Судом першої інстанції встановлено, що на момент прийняття рішення про державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, насосно-каналізаційну станцію з асфальтованою площадкою (розміщеного за адресою: АДРЕСА_2), за ОСОБА_4, у Реєстрі прав власності на нерухоме майно був активним запис щодо власності на зазначене нерухоме майно за ВАТ «Костопільський «Агрохім». Вказані обставини підтверджуються також інформаційною довідкою з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 05.09.2013, згідно з якою 23.05.2008 до Реєстру прав власності на нерухоме майно внесено запис 108-369 (в книзі 2) щодо права власності ВАТ «Костопільський «Агрохім» на нерухоме майно (реєстраційний номер майна 23376197) - нежитлову будівлю, насосно-каналізаційну станцію, літ.С-1 (розміщеного за адресою: АДРЕСА_2). Технічний опис майна: будівля цегляна, з асфальто-цементною площадкою. Дата прийняття рішення про державну реєстрацію: 23.05.2008. Форма власності: приватна. Частка власності: 1/1. Підстава виникнення права власності: наказ органу Фонду державного майна, №136, 08.04.2002, регіональне відділення Фонду держаного майна України по Рівненській області/Додаток - перелік нерухомого майна, що передається у власність: наказ органу Фонду державного майна, №65, 21.05.2008, регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області/Додаток - перелік нерухомого майна, що передається у власність (стор.стор.6-7 інформаційної довідки - а.а.с.43, зворот, 44). Даний запис є активним.
З урахуванням наведеного слід зробити висновок про те, що жодної невідповідності заявлених ОСОБА_4 прав та поданих ним документів з вимогами чинного законодавства судом не виявлено. З доказів, наявних в матеріалах справи, не вбачається жодних суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно. Державним реєстратором Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Прокопець Я.В. на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, 14.02.2013 було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 392422 від 15.02.2013, на підставі якого 14.02.2013 внесено оспорюваний запис №147501 про право власності ОСОБА_4 на нерухоме майно - нежитлове приміщення, насосно-каналізаційна станція з асфальтоцементною площадкою, літ.С-1 (адреса: АДРЕСА_2).
Суд апеляційної інстанції приймає до уваги рішення Вищого адміністративного суду України від 14.02.2012 у справі №К/9991/43682/11 за наслідками розгляду касаційної скарги ОСОБА_4 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2011 у справі за позовом ТОВ «Бреттекс» до Комунального підприємства «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ВАТ «Костопільський «Агрохім», ОСОБА_4, про зобов'язання вчинити певні дії, яким підтверджено правомірність відмови КП «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації» у скасуванні записів про реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, насосно-каналізаційну станцію, літ.С-1 (що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2) за ВАТ «Костопільський «Агрохім» та ОСОБА_4 та підтверджено право власності ОСОБА_4 на вказане нерухоме майно (а.с.84-86).
Враховуючи вищенаведене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні вимог.
Згідно зі ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом першої інстанції винесено законне і обґрунтоване рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолдінг" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" жовтня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук
судді: (підпис) Б.С. Моніч
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" грудня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмолдінг" вул.Дубенська,42, кв.6,м.Рівне,33000
3- відповідачу/відповідачам: Державний реєстратор Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Прокопець Яніна Володимирівна АДРЕСА_4
ОСОБА_4 АДРЕСА_3