Ухвала суду № 36406731, 24.12.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2013
Номер справи
806/6953/13-а
Номер документу
36406731
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Лавренчук О.В.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"24" грудня 2013 р. Справа № 806/6953/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Кузьменко Л.В.,

при секретарі Зеліковій О.В. ,

за участю сторін:

представника позивача Шейнича О.А.,

представника відповідача ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського міського центру зайнятості - робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" листопада 2013 р. у справі за позовом Житомирського міського центру зайнятості - робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_5 про стягнення коштів ,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2013 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_5 кошти, отримані як допомогу по безробіттю в сумі 7728,18 грн. Позов обґрунтовано тим, що відповідач у період з 22.10.2012 року по 07.08.2013 року перебував на обліку як безробітний та отримував допомогу по безробіттю, не повідомивши, що є фізичною особою-підприємцем, тобто зайнятою особою.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Представник позивача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував. Просила відмовити в задоволенні. Вважає рішення суду законним та обґрунтованим.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що 22.10.2012 року ОСОБА_5 звернувся до Житомирського міського центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного. Разом з тим підтвердив, що не є зайнятою особою.

Із акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення Житомирського обласного центру зайнятості №282 від 08.08.2013 року вбачається, що ОСОБА_5 відповідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстрований фізичною особою-підприємцем з 29.08.2005 року.

На підставі вказаного акту, наказом директора Житомирського міського центру зайнятості №6524 від 14.08.2013 року визначено обов'язок відповідача сплатити незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 7728,18 грн.

Згідно довідки Житомирського МЦЗ від 12.08.2013 року на обліку в центрі зайнятості відповідач перебував з 22.10.2012 року по 07.08.2013 року.

Частиною 1 ст. 1 Закон України від 01.03.1991 року "Про зайнятість населення" (в редакції чинній на момент реєстрації відповідача як безробітного) (далі Закон № 803-ХІІ) визначено, що зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.

У відповідності до пункту "б" частини 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про зайнятість" № 5067 (далі - Закон № 5067) (набрав чинності з 01.01.2013 року) до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Згідно вимог частини 2 і 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Суд встановив, що рішенням Господарського суду Житомирської області від 16.08.2005 року припинено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_5

29.06.2011 року державним реєстратором внесений запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Відповідно до частини 3 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» № 755-IV (далі Закон №755-ІV) фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Згідно з приписами частини 9 статті 47 Закон №755-ІV для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу певний перелік документів, на підставі яких державним реєстратором проводиться реєстрація припинення фізичної особи.

Частиною 5 статті 49 вищевказаного Закону визначено, що порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи-підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами 9-18 статті 47 цього Закону.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.

Тому, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців відомостей про судове рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не пов'язано з банкрутством, не позбавляє її обов'язку надати державному реєстратору перелік документів, для остаточного припинення підприємницької діяльності та внесення цих відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

Відповідачем не надано доказів відносно того, що на час набуття статусу безробітного ним було надано державному реєстратору певний перелік документів, передбачений приписами Закону №755-ІV, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Стосовно того, що відповідно до витягу з ЄДРПОУ від 25.07.2013 року №16891915 дата державної реєстрації ОСОБА_5 29 серпня 2005 року, а рішення Господарського суду Житомирської області про припинення підприємницької діяльності відповідача було винесено 16 серпня 2005 року, колегія суддів зазначає, що це помилка, вчинена державним реєстратором.

Згідно листа Житомирського міського управління юстиції за вих. № з/г-20-24/1-19 від 11.09.2013 року державним реєстратором виконавчого комітету Житомирської міської ради Дідківською Н.М. при включенні відповідача до ЄДР була допущена помилка в даті реєстрації, а саме внесена дата 29.08.2005 року замість дати 18.01.2000 року. Станом на 10.09.2013 року ОСОБА_5 зареєстрований фізичною особою - підприємцем з 18.01.2000 року та знаходиться у стані припинення.

Отже, відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного був зареєстрований фізичною особою-підприємцем, а тому не мав права на отримання допомоги по безробіттю, оскільки в розумінні пункту "б" частини 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ, ч. 1 ст. 4 Закону № 5067 належав до зайнятого населення.

На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції безпідставно відмовив Житомирському міському центру зайнятості в стягненні отриманих відповідачем коштів в сумі 7728,18 грн., а отже постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2013 року підлягає скасуванню, а позов задоволенню.

Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України однією з підстав для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського міського центру зайнятості - робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" листопада 2013 р. скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Житомирського міського центру зайнятості - робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ( р/р 37179300900002, УДКСУ в м.Житомирі Житомирської області, код 13561251, МФО 811039) виплачене забезпечення в сумі 7728 грн.18 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.О. Зарудяна

Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "24" грудня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Житомирський міський центр зайнятості - робочий орган Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття вул.Черняхівського, 110, м.Житомир,10000

3- відповідачу/відповідачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_1, 10014