10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2013 року Справа № 812/10265/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши в м. Луганську в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в станично-Луганському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансовим санкціям у розмірі 510 грн., -
ВСТАНОВИВ:
09 грудня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов управління Пенсійного фонду України в станично-Луганському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансовим санкціям у розмірі 510 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п.4 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків на банківські рахунки відповідних органів.
В порушення п.4 п.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений термін формування та подання звіту для фізичних осіб - підприємців - 1 раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним. Але відповідач в порушення зазначених вимог не подав звіт за 2006, 2007, 2008 роки.
У зв'язку із чим начальником управління прийняті рішення № 324, 325, 326 від 01.08.2013 про застосування фінансових санкцій у загальному розмірі 510,00 грн.
Станом на 26.11.2013 за відповідачем рахується заборгованість у вигляді несплачених фінансових санкцій у розмірі 510,00 грн.
07.10.2013 позивачем була винесена вимога № Ф-226 про сплату боргу в сумі 510,00 грн., але на теперішній час заборгованість відповідачем не сплачена.
У зв'язку із викладеним, позивач просив задовольнити адміністративний позов та стягнути з відповідача суму боргу.
Ухвалою від 10 грудня 2013 року відкрито провадження за вказаним адміністративним позовом та призначено до розгляду у скороченому провадженні. Одночасно запропоновано відповідачу у 10 денний строк з дня одержання ухвали про відкриття провадження надати на адресу Луганського окружного адміністративного суду заперечення проти позову та необхідні документи або письмову заяву про визнання позову. Копію ухвали надіслано сторонам.
23 грудня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли письмові заперечення ОСОБА_1 на адміністративний позов, у яких відповідачем зазначено, що відповідач - не є страхувальником та платником страхових внесків до Пенсійного фонду.
Згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду, яке набрало чинності 18.09.2008 фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 припинено.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області та є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, перебуває на обліку в УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області (а.с.9).
Згідно із актами УПФУ в Станично-Луганському Луганської області від 01.08.2013 відповідач не подав «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України» за 2006, 2007, 2008 роки при терміні формування та подання звіту 1 раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним (а.с.13, 15, 17).
01 серпня 2013 року Пенсійним фондом було прийняті рішення № 324, № 325, № 326 про застосування фінансових у загальному розмірі 510,00 грн. за неподання розрахунку сум страхових внесків за 2006, 2007, 2008 роки у строки, визначені законодавством (а.с.12, 14, 16).
Згідно картки особового рахунку станом на 26.11.2013 сума заборгованості відповідача складає 510,00 грн.(а.с.7).
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з абзацом 5 пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно із п. 3 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (тут і надалі посилання на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наводяться в редакції, що діяла до 01 січня 2011 року) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. До членів сімей фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, належать: дружина (чоловік), батьки, діти та інші утриманці, які досягли 15 років, не перебувають у трудових або цивільно-правових відносинах з такою фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, але разом з ним здійснюють підприємницьку діяльність і отримують частину доходу від заняття цією діяльністю.
Відповідно до п. 5 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із п.п.4 п.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Порядок та форму звітності до 01.01.2011 було встановлено Порядком формування та подання страхувальниками звітів щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органами ПФУ, затвердженим постановою правління ПФУ від 05.11.2009 № 26-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 за № 1136/17152.
Відповідно до п.п.1.3 Порядку звітів до органів Пенсійного фонду може подаватися страхувальником: в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 19.04.2007 № 7-7, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2007 за № 436/13703 (звіт на паперових носіях не подається); на паперових носіях, завірених підписом керівника/страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації; на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше десяти.
Згідно п.п.2.2 Порядку ФО-СПД, у тому числі ті, які обрали ОСО, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
- суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій;
- територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату;
- протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій;
- страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку;
- у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки;
- строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
- виконавчим органам Пенсійного фонду було надано повноваження застосовувати до страхувальників за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику,
Відповідно до вимог ч.3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачем на підставі облікових даних з картки особового рахунку страхувальника сформована вимога від 07.10.2013 № Ф-226 про сплату фінансових санкцій в сумі 510,00 грн., яку отримано відповідачем 21.11.2013 (а.с.11).
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги відповідач суму недоїмки не сплатив, вимогу про сплату недоїмки з управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області не узгодив та у судовому порядку її не оскаржив.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму у встановлені Законом строки відповідач в добровільному порядку не сплатив, вимогу про сплату боргу не оскаржив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів її погашення станом на день розгляду справи не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Що стосується заперечень відповідача, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дослідженням відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців встановлено, що до реєстру внесено 25.11.2008 запис про знаходження відповідача в стані припинення на підставі судового рішення.
Зазначений запис не є тотожнім запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
З огляду на вищевикладене, судом встановлено, що на час винесення рішень про застосування штрафних санкцій та на час розгляду даної адміністративної справи відповідач не позбавлений статусу підприємця та, відповідно, обов'язку щодо своєчасного формування та подання до Пенсійного фонду України звітності.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення боргу зі сплати штрафної санкції в розмірі 510,00 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (місцезнаходження: 93600, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. 1 Травня, 20, р/р 25601301754 в ЛОУ «Ощадбанка», м. Луганськ, МФО 304665, ідентифікаційний код 21792637) заборгованість по сплаті штрафних санкцій за 2006, 2007, 2008 роки у розмірі 510,00 грн. (п'ятсот десять гривень).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя К.О. Пляшкова