Постанова № 36402984, 26.12.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2013
Номер справи
807/3968/13-а
Номер документу
36402984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2013 рокум. Ужгород№ 807/3968/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С. А.

при секретарі судових засідань - Пиходько Т.В.

сторони у судове засідання не з'явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Мукачівського районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового Державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про повернення коштів, виплачених як допомоги по безробіттю, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Мукачівський районний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового Державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про повернення коштів, виплачених як допомоги по безробіттю.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 21 серпня 2012 року на підставі особисто поданої відповідачем заяви йому надано статус безробітного (наказ від 21.08.2012 року №НТ120821) й призначено допомогу по безробіттю відповідно до п.п.1,3,4 ст.22 п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 21.08.2012р. по 15.08.2013р (Наказ від 21.08.2012р.№НТ120821). За період перебування відповідача на обліку в Мукачівському районному центрі зайнятості, а саме з 21.08.2012 по 15.08.2013 року відповідач - ОСОБА_2 отримав допомогу по безробіттю в сумі 13197,66 грн. Однак відповідач з 27.07.2001 року, відносився до зайнятого населення та не мав права перебувати на обліку в Мукачівському районному центрі зайнятості в статусі безробітного.

Представник позивача в судове засідання не з'явився з невідомих для суду причин, однак надав суду клопотання про розгляд даної адміністративної справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримав повністю та просив суд задовольнити даний адміністративний позов повністю з мотивів наведених у позовній заяві.

Відповідач та його представник в судове засідання не з'явилися також, однак надіслали на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутності відповідача та його представника і проти задоволення даного адміністративного позову заперечили повністю з мотивів наведених у письмових запереченнях, посилаючись на те, що відповідач перебуваючи на обліку в Мукачівському районному центрі зайнятості підприємницької діяльності не здійснював.

Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так, як встановлено судом в ході судового розгляду даної адміністративної справи, та вбачається з матеріалів справи, 14 серпня 2012 року гр. ОСОБА_2 звернувся у Мукачівський районний центр зайнятості у пошуках роботи.

21 серпня 2012року на підставі особисто поданої відповідачем заяви, копія якої наявна в матеріалах справи, йому надано статус безробітного згідно наказу від 21.08.2012р.№НТ120821 й призначено допомогу по безробіттю відповідно до п.п.1,3,4ст.22,п.1ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 21.08.2012р. по 15.08.2013р (Наказ від 21.08.2012р.№НТ120821).

У згаданій вище заяві було зазначено Відповідачем, що він не перебуває у трудових відносинах, не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності , та не отримує дохід у зв'язку із виконанням робіт на підставі укладеного цивільно-правового договору, не має права на пенсію, тобто не відноситься до категорії зайнятого населення.

Одночасно з ознайомленням з умовами перебування на обліку в якості безробітного у Мукачівському РЦЗ та умовами виплати допомоги по безробіттю Відповідачеві було повідомлено про обов'язок повідомляти спеціаліста центру зайнятості про обставини, що впливають на виплату по безробіттю (відповідальність за подання відомостей що впливають на виплату допомоги по безробіттю, працевлаштування, виїзд за кордон, зайняття підприємницькою діяльністю чи реєстрації приватного підприємця тощо).

Суд також зазначає, що спеціалістом центру зайнятості у системі ЄІАС.Net за даними обімну інформацією з Пенсійним фондом України (спеціальна комп'ютерна програма в якій працює служба зайнятості України виявлено, що Відповідач зареєстрований у ПФУ з 03.08.2001року.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р.№60/62 затверджено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним Мукачівським районним центром зайнятості було направлено запит до державного реєстратора в Мукачівському районі про наявність або відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, щодо реєстрації ОСОБА_2, як суб'єкт підприємницької діяльності -підприємця.

Так, як вбачається з матеріалів справи 29 липня 2013року на адресу Позивача було надіслано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, де зокрема зазначено, що ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 - місце проживання Відповідача на момент реєстрації фізичної особи - підприємця, зареєстрований як фізична особа - підприємець з 27.07.2001 року, що підтверджується копією згаданого витягу, копія якого наявна в матеріалах даної адміністративної справи.

Слід зауважити, що пп. "б", п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» зазначено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які забезпечують себе роботою самостійно, включаючи підприємців. Відповідно до абз.2, п.2, ст..43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця є датою державної реєстрації фізичної особи - підприємця.

Отже, з наведеного вище випливає, що відповідач з 27.07.2001 року, відносився до зайнятого населення та не мав права перебувати на обліку в Мукачівському районному центрі зайнятості в статусі безробітного.

Але незважаючи на це, Відповідач в заяві про надання йому статусу безробітного, який дає право на виплату допомоги по безробіттю, приховав цей факт, що є порушенням частини 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови витати допомоги по безробіттю та надання соціальних послуг.

Як передбачено ч.3 ст.36 зазначеного вище Закону та абзацом 1 п. Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України 13.02.2009року № 60/62, сума виплаченого забезпечення та вартості матеріальних послуг повертається особою (безробітним) з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Даний факт порушення законодавства про зайнятість населення зафіксовано Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат від 02.08.2013року №5, копія якого наявна в матеріалах справи.

У відповідності до цього 13.08.2013 року Мукачівським районним центром зайнятості видано наказ №174 про повернення коштів виплачених, як допомога по безробіттю безробітному ОСОБА_2 отриманих обманним шляхом під час перебування на обліку в якості безробітного з 21 серпня 2012року по 13 серпня 2013року.

За цей період Відповідачу виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 13 197,66 гривень, що підтверджується копією розгорнутого розрахунку, копія якого наявна в матеріалах справи.

Окрім наведеного вище, суд також зазначає, що 15 серпня 2013р. після неодноразових усних повідомлень та роз'яснень щодо необхідності поверненню незаконно отриманої допомоги по безробіттю Відповідачеві було направлено лист з вимогою повернути кошти, що підтверджується копією такого, яка наявна в матеріалах справи, на протязі 15 днів з дня отримання листа.

Проте, станом на день розгляду даної адміністративної справи такі кошти відповідачем в добровільному порядку не повернуті і доказів про повернення таких на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2, ч. 3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно п. 2 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», зайнятим громадянам надаються лише консультаційні послуги без виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття.

Відповідно до п. 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним» затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України 13.03.2009 року № 60/62, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа в установленому законодавством порядку повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та на дання соціальних послуг.

Згідно з статтею 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління Функції виконавчої дирекції зонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.

Відповідно до п.4 ст.38 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України „Про зайнятість населення", адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Згідно з п.1 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління.

Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду.

Відповідно до п. 8 Порядку, у разі неповернення коштів, незаконно виплачених в якості допомоги по безробіттю у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем станом на день розгляду даної адміністративної справи не надано суду доказів про повернення коштів в добровільному порядку, доводів позивача не спростовано, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Мукачівського районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового Державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про повернення коштів, виплачених як допомоги по безробіттю в розмірі 13197,66 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) на користь Мукачівського районного центру зайнятості кошти в розмірі 13 197,66 гривень(тринадцять тисяч сто дев'яносто сім гривень шістдесят шість копійок) одержаних як допомога по безробіттю обманним шляхом на р/р 37170974900155 код платежу 50040400 в УДК Закарпатської області код 22110663 МФО 812016.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

СуддяC.А. Гебеш