ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 806/6888/13-a
категорія 5.1.2
19 грудня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Токаревої М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Житомирі адміністративну справу за позовом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування
встановив:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації виробничої будівлі відповідача за адресою: Житомирська область, Малинський район, с. Скурати шляхом їх знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Малинським МРВ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області проведено перевірку територій та виробничого приміщення лісопильно-стружильного виробництва додержання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки. Перевіркою виявлено ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні. Виявлені порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Враховуючи зазначене, позивач просить застосувати заходи реагування у вигляді знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання.
Крім того, позивач просив доручити ВДВС Малинського РУЮ негайне примусове виконання судового рішення, надати повноваження Малинському МРВ ДСНС України у Житомирській області повноваження проводити перевірку виробничої будівлі відповідача при надходженні від нього до суду заяви про скасування заходів реагування для підтвердження вказаних ним обставин, надати повноваження УДСНС України у Житомирській області повідомляти суд про невиконання відповідачем судового рішення, надати, контроль за усуненням порушень покласти на Малинський МРВ УДСНС України у Житомирській області.
Представник позивача просив справу розглянути у порядку письмового провадження.
Відповідач проти позову заперечував та просив розглядати справи без нього та його представника, надали письмові заперечення.
У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08 жовтня 2013 року Малинським МРВ управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області проведено планову перевірку з метою дотримання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки територій та виробничого приміщення лісопильно-стружильного виробниицтва, яке розташоване за адресою: Житомирська область, Малинський район, с. Скурати.
За результатами проведеної перевірки було складено акт щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки №93 від 08.10.2013 року.
У ході проведеної перевірки встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України №126 від 19.10.2004, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за №1480/10009 (далі - НАПБ А 01.001-2004) зокрема: на території підприємства не встановлено пожежний щит (п. 6.4.11 НАПБ А.01.001-2004); не вирішено питання зовнішнього пожежогасіння об'єкту (6.3.1.1 НАПБ А.01.001-2004); не проведено заміри опори ізоляції електричної мережі підприємства (5.1.34 НАПБ А.01.001-2004); приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (6.4.8, 6.4.9 НАПБ А.01.001-2004); не проводиться регулярне очищення від пилу електродвигунів, світильників, проводів та розподільних пристроїв (6.4.11 НАПБ А.01.001-2004); будівля не обладнана блискавкозахистом (5.1.35 НАПБ А.01.001-2004); допускається зберігання горючих матеріалів на відстані менше 1 м. від силових електрощитів (5.1.11 НАПБ А.01.001-2004); виробниче приміщення не обладнане внутрішнім протипожежним водогоном (6.3.2.1 НАПБ А.01.001-2004); виробниче приміщення не обладнане системою автоматичного пожежогасіння (6.1.2 НАПБ А.01.001-2004); на території підприємства відсутня мотопомпа (6.4.1 НАПБ А.01001-2004).
На час розгляду справи встановлено, що відповідачем частково усунуто виявлені позивачем порушення, не усунутими залишаються порушення щодо того, що виробниче приміщення не обладнане внутрішнім протипожежним водогоном, системою автоматичного пожежогасіння та на території підприємства відсутня мотопомпа.
Необхідність влаштування внутрішнього протипожежного водогону визначається відповідно до ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація» та п. 6.3.2.1. НАПБ А.01.001-2004 "Правила пожежної безпеки в Україні".
Для будівель виробничих підприємств необхідність влаштування внутрішнього протипожежного водогону, кількість струменів та мінімальну витрату води одним струменем на пожежогасіння визначається по таблиці 4 розділу 8 ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація» в залежності від об'єму будівлі, відповідно до ступеня вогнестійкості будівлі (Додаток Д табл. Д.1. ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва») і категорії будівлі за вибухопожежною та пожежною небезпекою (табл. 1 НАПБ Б.ОЗ.002-2007 «Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою»).
Необхідність обладнання виробничого приміщення системою автоматичного пожежогасіння визначається відповідно до ДБН В.2.5-56:2010 «Системи протипожежного захисту» та п. 6.1.2. НАПБ А.01.001-2004 "Правила пожежної безпеки в Україні".
Виробниче приміщення деревообробки ФОП ОСОБА_1 загальною площею більше 500 м2 обладнується системою автоматичного пожежогасіння відповідно до п. 7.7 табл. В.2 обов'язкового додатку «В» ДБН В.2.5-56:2010 «Системи протипожежного захисту».
Необхідність забезпечення виробничого підприємства мотопомпою визначається відповідно до СНіП II-89-80 "Генеральні плани промислових підприємств» та п. 6.4.1. НАПБ А.01.001-2004 "Правила пожежної безпеки в Україні".
Відповідно до СНІП 11-89-80* «Генеральні плани промислових підприємств» радіус обслуговування пожежного депо (поста) визначається з умови шляху слідування до найбільш віддаленої будівлі чи споруди пожежного автомобіля по дорогам загального користування. У випадку перевищення відповідного радіуса ( п. 3.37* СНІП 11-89-80* «Генеральні плани промислових підприємств») на майданчику підприємства необхідно передбачати додаткові пожежні пости. Радіус обслуговування пожежними постами слід приймати такий, як і для пожежного депо. Зважаючи на те, що відстань від найближчого пожежного депо становить більше 4 км тому для забезпечення належної пожежної безпеки вищезазначеного підприємства необхідно влаштувати пожежний пост та укомплектувати його пожежною мотопомпою.
Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013 року №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пункт 3 зазначеного Положення встановлює, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Згідно пп.63 п.4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року № 3, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч.2статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що серед чисельних порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, мають місце такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, а відтак позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області в частині застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації виробничої будівлі відповідача за адресою: Житомирська область, Малинський район, с. Скурати шляхом їх знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог щодо доручення ВДВС Малинського РУЮ негайне примусове виконання судового рішення то у цій частині суд відмовляє у задоволенні позову, оскільки дана позовна вимога відноситься до прямих обов'язків ДВС, а тому немає підстав для її задоволення.
Що стосується позовних вимог щодо надання повноваження Малинському МРВ ДСНС України у Житомирській області проводити перевірку виробничої будівлі відповідача при надходженні від нього до суду заяви про скасування заходів реагування для підтвердження вказаних ним обставин та надання повноваження УДСНС України у Житомирській області повідомляти суд про невиконання відповідачем судового рішення то у цій частині суд також відмовляє у задоволенні позову, оскільки жодним чинним нормативним актом не віднесено до компетенції суду право надавати будь які повноваження.
Крім того, суд відмовляє у частині позовних вимог щодо покладання на Малинський МРВ УДСНС України у Житомирській області контролю за усуненням відповідачем порушень, оскільки це стосується порядку виконання судового рішення та відноситься до компетенції органу, який буде виконувати судове рішення.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування - задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації виробничої будівлі відповідача за адресою: Житомирська область, Малинський район, с. Скурати шляхом їх знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в акті №93 від 08 жовтня 2013 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя М.С. Токарева