Справа № 496/4891/13-ц
Провадження 2/496/1968/13
24.12.2013
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2013 року
Біляївський районний суд Одеської області
у складі: головуючого судді Калінюка Р.Б.,
при секретарі Пилаєвій В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Біляївка цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом і просить суд стягнути з відповідача 1246,00 гривень заподіяних Державі збитків на користь Держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря.
Позов мотивований тим, що Держекоінспекцією під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України був встановлений факт здійснення лову водних живих ресурсів забороненим знаряддям та без дозволу на спеціальне використання природних ресурсів ОСОБА_1, що є порушенням ч.1 ст.9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України". В результаті даного правопорушення державі була заподіяна шкода в розмірі 1246,00 гривень, що розрахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1988 року №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України".
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі в якій зазначив, що позов підтримує та проти ухвалення заочного рішення не заперечує (а.с.22).
Відповідач до судового засідання повторно не з'явився, хоча судом був повідомлений про день слухання справи належним чином, а тому за згодою позивачки суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, відповідно до статті 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, Держекоінспекцією під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України був встановлений факт здійснення лову водних живих ресурсів забороненим знаряддям та без дозволу на спеціальне використання природних ресурсів ОСОБА_1, що є порушенням ч.1 ст.9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Вказана обставина підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №105223 від 07.11.2012 року (а.с.9) та наявною в матеріалах справи постановою Овідіопольського районного суду Одеської області (а.с.10).
В результаті даного правопорушення Державі була заподіяна шкода у розмірі 1246,00 гривень, що розрахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1988 року №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України".
Для досудового врегулювання спору відповідачу була надіслана претензія №100003 від 29.01.2013 року (а.с.7), яка отримана відповідачем 03.02.2013 року, про що свідчить поштове повідомлення №6765400096641 (а.с.7 зворотна сторона), проте до теперішнього часу претензійні вимоги не виконано.
Відповідно до ст.9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, за що відповідальність передбачена ст. 91 КУпАП.
Відповідно до ст.91 КУпАП України, здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду - тягнуть за собою накладання штрафу на громадян від дев'яти до двадцяти чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів чи без такої і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до тридцяти неопадтковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.
Відповідно до ст.64 "Про природно-заповідний фонд України" порушення законодавства України про природно-заповідний фонд тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд несуть особи, винні у: здійсненні в межах територій та об'єктів природно- заповідного фонду, їх охоронних зон забороненої господарської діяльності; порушенні вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до ст.68 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у невиконанні вимог охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду та інших територій, що підлягають особливій охороні, видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України.
Згідно зі ст.69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно з ст.20-2 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: природно-заповідний фонд; г) складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; ґ) пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 року за №136 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря.
Згідно з п.1 Положення, Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, діє у складі Держекоінспекції України та їй підпорядковується. Відповідно до п. 2 Положення, Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, і іншими нормативним актами, а також цим Положенням.
Відповідно до п.п.4.2 п.4 Положення, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до ст.67 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спори у галузі охорони навколишнього природного середовища вирішуються судом, місцевими радами чи органами, які утворюються ними, відповідно до їх компетенції і в порядку, встановленому законодавством України.
На підставі вищевикладеного і керуючись ст.ст.20-2, 67 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.10, 11, 60, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 1246 (одна тисяча двісті сорок шість) гривень 00 копійок, заподіяних Державі збитків на користь Держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря (Управління Державної казначейської служби України в Овідіопольському районі, код ЄДРПОУ 37929461,р/р 33113331700374. Банк: Головне Управління Державної казначейської служби України в Одеській області, МФО 828011, код платежу 101, код бюджетної класифікації 24062100.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави судовий збір в розмірі 229,40 гривень.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання апеляційної скарги до Біляївського районного суду Одеської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання відповідачем його копії.
Суддя Біляївського районного
суду Одеської області ОСОБА_2