УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" грудня 2013 р. справа № 2а/0470/2976/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чередниченко В.Є.
суддів: Коршуна А.О. Панченко О.М.
за участю секретаря судового засідання: Чепурко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 травня 2012 року у справі №2а/0470/2976/12 за позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби до приватного підприємства «Ініціатива Союз С», третя особа: Державний реєстратор виконавчого комітету Луганської міської ради про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби 28 лютого 2012 року звернулася до суду з позовом до приватного підприємства «Ініціатива Союз С» (далі - ПП «Ініціатива Союз С»), третя особа: Державний реєстратор виконавчого комітету Луганської міської ради згідно якого, з урахуванням уточнень просить суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів приватного підприємства «Ініціатива Союз С», а саме реєстраційний запис №13821050005017067 від 26.10.2011 року зроблений виконавчим комітетом Луганської міської ради.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що в порушення встановленого порядку ПП «Ініціатива Союз С» створено невстановленими особами. Всупереч вимогам законодавства щодо державної реєстрації підприємство зареєстровано іншими особами ніж ті, що зазначені в реєстраційних документах як засновники. Підприємницька діяльність здійснюється протиправно. Установчі документи, що містять неправдиву інформацію і тим самим суперечать вимогам чинного законодавства, не можуть мати юридичної сили і повинні бути визнані недійсними з моменту їх реєстрації.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 травня 2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду мотивована тим, що відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач оскаржив її до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги позивач посилається на те, що державна реєстрація змін до установчих документів відповідача відбулася на підставі неправдивих даних про власника шляхом введення в оману державного реєстратора, а підприємство за зазначеною в реєстраційних документах адресою не знаходиться.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що відповідно до Довідки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за №12611217 станом на 29.12.2011р., ПП «Ініціатива Союз С» 24.02.2010 року
зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ № 13821020000017067, а також здійснено, державну реєстрацію статуту ПП «Ініціатива Союз С» за № 13621020000017067. Власник та керівник підприємства ОСОБА_1, ПП «Ініціатива Союз С» внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та присвоєно код 36990865 (а.с.4-6).
26.10.2011 року виконавчим комітетом Луганської міської ради було проведено реєстраційну дію за № 1382105005017067, а саме: державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ПП «Ініціатива Союз С». Новим власником підприємства став ОСОБА_2 (а.с.6).
Крім того, 26.10.2011 року державним реєстратором було здійснено перереєстрацію юридичної адреси ПП «Ініціатива Союз С» (код ЄДРПОУ 36990865) на м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська,139, про що здійснено відповідний запис в Єдиному державному реєстрі, зазначена адреса входить до Жовтневого району м. Дніпропетровська, в якому контроль за додержанням законодавства в сфері оподаткування здійснює ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою здійснення податкового контролю, працівниками ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська проведено заходи по встановленню місцезнаходження підприємства. Так, відділом податкової міліції ДПІ здійснено вихід за новою адресою ПП «Ініціатива Союз С»: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська,139, внаслідок якого встановлено, що за адресою реєстрації розташований 9-поверховий житловий будинок в якому відсутнє ПП «Ініціатива Союз С». Зазначені відомості відображені в рапорті від 20.12.2011 року (а.с.9).
Відповідно до реєстраційних даних директором підприємства є ОСОБА_2 В ході розшуку підприємства та його посадових осіб опитано мати ОСОБА_2, яка пояснила, що ОСОБА_2 ніколи не був директором ПП «Ініціатива Союз С» та з 2009 року виїхав до Росії (а.с.10-11).
Крім того, до матеріалів справи ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська надано пояснення ОСОБА_2, згідно яких останній з 2009 року знаходиться за межами території України, не має ніякого відношення до діяльності ПП «Ініціатива Союз С» та не подавав до органів реєстрації і податкових органів будь-яких документів і заяв щодо реєстрації (перереєстрації) підприємства або внесення інших реєстраційних змін. Довіреності на представлення своїх інтересів у будь-яких органах взагалі не видавав. Фінансово-господарською діяльністю не займався (а.с.13-14). Вказані обставини стали підставою для звернення з позовом до суду.
Суд апеляційної інстанції проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.
Скасування державної реєстрації змін до установчих документів приватного підприємства
«Ініціатива Союз С», а саме реєстраційний запис №13821050005017067 від 26.10.2011 року є предметом спору переданого на вирішення суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до частин 1, 2 статті 83 Цивільного кодексу України юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом; товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві; товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з частиною 5 статті 98 зазначеного Кодексу рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду. У відповідності до вимог ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-IV (далі Закон №755-IV), відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частиною 2 статті 17 Закону №755-IV також встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема щодо місцезнаходження юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ПП «Ініціатива Союз С» подано державному реєстратору документи для внесення змін до відомостей про власне місцезнаходження.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону №755-IV, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті (частина 7 статті 29 Закону №755-IV).
Тобто, під час здійснення реєстраційних дій, в тому числі внесення змін щодо відомостей про місцезнаходження, державний реєстратор не проводить перевірку поданих відомостей та не має права вимагати інші документи, ніж ті, що передбачені чинним законодавством.
Оскільки у матеріалах справи відсутні будь-які докази, що свідчать про порушення державним реєстратором вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", а також враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про правомірність дій державного реєстратора при проведенні державної реєстрації змін щодо відомостей про місцезнаходження відповідача.
Крім того, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції відносно того, що відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.
Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що кореспондується з нормами статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців". На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у даній справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 205, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби - залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 травня 2012 року у справі №2а/0470/2976/12 - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлений 13 грудня 2013 року.
Головуючий: В.Є. Чередниченко
Суддя: А.О. Коршун
Суддя: О.М. Панченко