Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
25 грудня 2013 р. № 820/12879/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
при секретарі судового засідання - Чевичалова О.І.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Мощонської Ірини Володимирівни, 3-я особа - Реєстраційна служба Дергачівського районного управління юстиції Харківської області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Мощонської Ірини Володимирівни, 3-я особа - Реєстраційна служба Дергачівського районного управління юстиції Харківської області, в якому просить суд рішення від 13.11.2013 року державного реєстратора прав на нерухоме майно Мощонської Ірини Володимирівни Державної реєстраційної служби України про відмову у державній реєстрації права власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 скасувати та зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Мощонську Ірину Володимирівну провести державну реєстрацію права власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення державного реєстратора про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень є неправомірним та таким, що порушує права позивача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача та третьої особи за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
11.06.2013 року Дергачівським районним судом Харківської області було постановлене рішення по справі н.с. 619\2521\13-ц н.п. 2\619\1333\13, відповідно до якого за ОСОБА_1 було визнано право власності на житловий будинок літ. "А-1" з прибудовою літ. "А№-1", верандою літ."а", ганком літ. "а№" загальною площею 90,00 кв.м., житловою площею 59,20 кв.м., надвірні будівлі: гараж літ. "Б", погріб літ. "В", сарай літ. "Д", вбиральню літ. "Е", сарай літ. "Ж", сарай літ. "З", сарай літ. "Л", літню кухню літ. "Г", колодязь літ. "К", огорожу № 1-4, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом, після смерті батька: ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2, актовий запис № 115, видане виконавчим комітетом Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області).
Зазначене судове рішення набрало законної сили.
Відповідно до статті 14 Цивільного процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, обовязкові для всіх органів влади і органів місцевого самоврядування, а невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Судом встановлено, що 11.10.2013 року позивач звернувся до реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з приводу державної реєстрації права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Разом із заявою ОСОБА_1 разом із зазначеною заявою подав до реєстраційного органу такий пакет документів:
- паспорт;
- ідентифікаційний номер;
- належним чином завірену копію рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 11.06.2013 року, що набрало законної сили;
- технічний паспорт на об'єкт нерухомості;
- квитанції про сплату державного мита в розмірі 119,00 грн. та квитанцію про сплату за надання платної послуги в розмірі 120,00 грн.
13.11.2013 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Мощонська І.В. своїм рішенням №7878179 відмовила у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна, на житловий будинок, що розташований АДРЕСА_1, за субєктом: ОСОБА_1, податковий номер НОМЕР_1.
Підставою для відмови стало порушення п.10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461; ч.2 ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Позивач не погодився із такими діями посадової особи реєстраційного органу та оскаржив їх в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно.
Згідно зі статтею 5 Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Згідно зі статтею 15 Закону державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Статтею 19 Закону передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.
Статтею 24 Закону передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо, зокрема, подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Відповідно до п.7 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 (далі - Порядок) для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Згідно з п.9 Порядку заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє. Документом, що посвідчує особу, яка не досягла 16-річного віку, є свідоцтво про народження. Документом, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є службове посвідчення.
У разі подання заяви уповноваженою особою така особа пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзаці другому або третьому цього пункту, документ, що підтверджує її повноваження.
Відповідно до п.10 Порядку заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
У разі коли заінтересована особа відповідно до закону звільнена від сплати державного мита, плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита та документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, не подаються. Документи, необхідні для проведення державної реєстрації, що подані з порушенням вимог, установлених законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами, є підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію або відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а не для відмови в прийнятті заяви про державну реєстрацію. Орган державної реєстрації прав, нотаріус не приймає заяву про державну реєстрацію у разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.
Пунктом 26 Порядку встановлено, що для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, відповідно до п. 27 Порядку, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п. 28 Порядку для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування).
Згідно з п. 29 Порядку для проведення державної реєстрації права власності на новозбудований чи реконструйований об'єкт нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 і 28 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на такий об'єкт.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач подав до реєстраційного органу повний пакет документів.
З системного аналізу положень ч.1 ст. 2 та ч. 3 ст. 2 КАС України в кореспонденції з приписами ст. 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади та ст.8 Конституції України, якою запроваджений принцип верховенства права, слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин спірних правовідносин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб'єкта владних повноважень, а правовим мотивуванням спірного рішення додатковими фактичними підставами, що не відповідає запровадженому ст. 6 Конституції України принципу розподілу державної влади та запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права. При цьому, суд зауважує, що приписи перелічених норм права встановлюють, що суд не має права перебирати на себе функції органів державної влади, на які законами України покладені певні обов'язки, надані повноваження та віднесені до виключної компетенції такого суб'єкта.
Отже, суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язувати його приймати рішення, які входять до його компетенції.
У зв'язку з чим, з урахуванням того, що в процесі реєстрації речових прав відповідно до ст. 15 Закону, відповідачем вже були реалізовані стадії прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви, а також встановлення підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, суд вважає, що є підстави для часткового задоволення зазначених вимог, а саме зобов'язання Державного реєстратора прав на нерухоме майно Мощонської І.В. Реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області розглянути питання щодо реєстрації права власності ОСОБА_1 на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Мощонської Ірини Володимирівни, 3-я особа - Реєстраційна служба Дергачівського районного управління юстиції Харківської області про скасування рішення - задовольнити частково.
Скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Мощонської Ірини Володимирівни Державної реєстраційної служби України про відмову у державній реєстрації права власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 № 7878179 від 13.11.2013 року.
Зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Мощонську Ірину Володимирівну Державної реєстраційної служби України розглянути питання щодо реєстрації права власності ОСОБА_1 на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 26.12.2013 року.
Суддя Н.А. Полях