Справа № 752/7490/13-а
Провадження по справі № 2-а/752/164/13
ПОСТАНОВА
Іменем України
06.12.2013 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Хоменко О.Л.,
при секретарі Шепетюк С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію.
Свої вимоги мотивує тим, що 20.02.2013 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
26.03.2013 року він отримав відповідь про відмову у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку в зв`язку з тим, що довідка за формою 122 №11 від 19.02.2013 року, надана позивачем, завірена печаткою організації без ідентифікаційного коду та відсутня довідка про перейменування організації. Також відповідач в своєму листі зазначав, що при проведенні зустрічної перевірки виявлено, що організація, яка видавала довідку за формою 122, за юридичною адресою не знаходиться і таким чином провести перевірку достовірності видачі довідки немає можливості.
Вважає, що ним були подані всі необхідні документи для призначення пенсії і просить визнати відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років за ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача призначити йому відповідну пенсію.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги.
Представники відповідача з позовом не згідні і пояснили, що позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років в зв'язку з тим, що подана ним довідка за формою №122, викликала сумніви. Так, вона була видана Міжгалузевим державним об`єднанням «Захист» Київського обласного державно-кооперативного управління «Системавтоматика», в той час як згідно записів у трудовій книжці позивача, в зазначений період він працював в Київському обласному спецмонтажному управлінні з систем охоронно-пожежної сигналізації. Також печатка установи, яка видала довідку, не містить ідентифікаційного коду організації.
З відповіді Шевченківської районної в м.Києві адміністрації на запит відповідача вбачається, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не міститься інформація щодо юридичної особи з найменуванням Київське обласне управління «Системавтоматика». У реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності по Шевченківському району м.Києва містяться відомості про юридичну особу з найменуванням організація орендарів Київського обласного управління «Системавтоматика», ідентифікаційний код 00228950, місцезнаходження: м.Київ, вул.І.Франка,9-а.
04.03.2013 року спеціалістами відділу первинного призначення пенсій та соціальної допомоги було проведено перевірку з виходом на місце знаходження організації за адресою: м.Київ, вул. І.Франка, 9-а та складено акт про те, що встановити достовірність видачі довідки іорми №122 від 19.02.2013 року №11 неможливо, оскільки по вул.І.Франка будинок №9-а відсутній.
На запит відповідача Київською міською адміністрацією було направлено довідку №94 від 22.10.1992 року, на підставі якої позивачу було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 , в якій також зазначені періоди перебування позивача в зоні відчуження, які не співпадають з періодами, зазначеними в довідці №11 від 19.02.2013 року та в наказах про відрядження.
Вважають відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років праомірною і просять відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши позивача, його представника, представників відповідача та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1.
З копії трудової книжки позивача вбачається, що в період з 02.02.1987 року по 20.07.1987 року він працював на посаді старшого виконроба в Київському обласному спецмонтажному управлінні з систем охоронно-пожежної сигналізації.
Наказами №13-к від 03.03.1987 року, № 16-к від 16.03.1987 року, №39-к від 15.06.1987 року, №41-к від 25.06.1987 року позивач був відряджений в м. Чорнобиль для вирішення виробничих питань в період з 26.02.1987 року по 02.03.1987 року, з 17.03.1987року по 19.03.1987 року, з 20.06.1987 року по 30.06.1987 року та з 01.07.1987 року по 15.07.1987 року.
Згідно витягу з протоколу №3 Тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчення Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Київської міської державної адміністрації від 29.05.1997 року комісією було підтверджено правильність видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 ОСОБА_1
З копії довідки №94 від 22.10.1992 року, яка була надіслана Київською міською державною адміністрацією на запит відповідача щодо підстав видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вбачається, що ОСОБА_1 за роботу в м.Чорнобилі в період з 13.04.1987 року по 18.04.1987 року, з 20.06.1987 року по 26.06.1987 року, з 27.02.1987 року по 02.03.1987 року по Київському обласному управлінні «Системавтоматика» по відомостям зарплати №35 від 10.05.1987 року, №47 від 10.07.1987 року, №28 від 10.04.1987 року виплачена заробітна плата в сумі 499 крб 38 коп з урахуванням коефіцієнтів 2 (два), 3 (три).
Як видно з відповіді УПФ в Голосіївському районі м.Києва №4153/11 від 04.03.2013 року на заяву позивача про призначення пенсії за віком, призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку немає законних підстав , так як провести зустрічну перевірку достовірності видачі довідки форми 122 немає можливості.
Відповідно до ст.55 ч.1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування ( при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років з підстави неможливості перевірити достовірність наданої ним довідки за формою №122.
При цьому відповідач не запропонував позивачеві надати будь-які інші первинні документи, передбачені п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій , не скористався своїм правом самостійно витребувати необхідні документи, що призвело до порушення права позивача на призначення пенсії .
В матеріалах справи містяться накази про відрядження позивача в зону відчуження в період з 26.02.1987 року по 02.03.1987 року, з 17.03.1987року по 19.03.1987 року, з 20.06.1987 року по 30.06.1987 року та з 01.07.1987 року по 15.07.1987 року.
Як пояснив в судовому засіданні позивач, Київське обласне спецмонтажне управління з систем охоронно-пожежної сигналізації, в якому він працював в період з 02.02.1987 року по 20.07.1987 року, за період з 1987 року по теперішній час зазнало чисельних реорганізацій та змін в найменуванні та підпорядкуванні, а довідка за формою №122 була видана йому колишнім керівником управління, у якого знаходиться вся первинна документація.
Відповідач зазначені обставини не перевірив, не приділив належної уваги довідці № 94 від 22.10.1992 року, відповідно до якої позивач принаймні в період з 13.04.1987 року по 18.04.1987 року, з 20.06.1987 року по 26.06.1987 року та з 27.02.1987 року по 02.03.1987 року працював у зоні відчуження, що разом становить 17 календарних днів.
За таких обставин суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років неправомірними, зобов'язавши його призначити позивачу відповідну пенсію з 20.02.2013 року.
Враховуючи наведене, та, керуючись ст.55 ч.1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, ст.ст.8,9,70,71,94, 158-163,167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов `язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 20.02.2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Голосіївський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: