ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2013 рокум. Ужгород№ 807/2660/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Луцович М.М.
при секретарі судового засідання - Симканич Ю.В.,
представник позивача - не з'явився,
з участю представника відповідача - Грицик В.І.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Бідзіля І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Відділу культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області до Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області, де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Загатянська сільська рада Іршавського району Закарпатської області про скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
Відділ культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області, про скасування припису №07-01-017/0335-0289 від 08.07.2013 року.
Ухвалою суду від 24.09.2013 року яка занесена до журналу судових засідань залучено в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Загатянську сільську раду Іршавського району Закарпатської області
Позовні вимоги мотивовані тим, що першим заступником начальника-начальником відділу Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області за направленням начальника відділу Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області від 05.07.2013 року № 0424 була проведена позапланова перевірка відділу культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області з питань невиплати заробітної плати художньому керівнику будинку культури с. Загаття, Іршавського району ОСОБА_4 за травень-жовтень 2012 року та допомоги по вагітності та пологах по листку непрацездатності виданого 15.10.2012 року серії АВФ № 624617, за результатами якої був винесений припис №07-01-017/0335-0289 від 08.07.2013 року. Позивач вважає, що перевірку необхідно було проводити в Загатянській сільській раді по місцю нарахування та виплати заробітної плати художньому керівнику будинку культури с. Загаття, Іршавського району ОСОБА_4, оскільки управління державної казначейської служби у Іршавському районі, кошти на фінансування сільських будинків культури, виділяє безпосередньо сільським радам району, а не відділу культури і туризму Іршавської РДА. У зв'язку з вищенаведеним позивач вважає даний припис безпідставним та необґрунтованим та таким, що не підлягає виконанню відділом культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області, у зв'язку з чим, просить його скасувати.
Представник позивача в судове засідання не з'явився проте надіслав суду клопотання відповідно до якого позов підтримує та просить суд провести розгляд справи за його відсутності (а.с.62).
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, згідно яких позов вважає безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. На виконання вимоги заступника прокурора Закарпатської області за № 08-1937-13 (215) від 04.07.2013 року Романа В.І., 08.07.2013 року службовими особами ТДІзПП у Відділі культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації проведена перевірка додержання законодавства про працю, за зверненням народного депутата України Чернякова В.В. з приводу невиплати заробітної плати та допомоги по вагітності і пологах художньому керівнику будинку культури с. Загаття Іршавського району - ОСОБА_4, в ході якої було встановлено, що керівництво Відділу культури і туризму Іршавської РДА, всупереч вимог ч. 1 ст. 21 КЗпП України, у встановленні строки не виплатило ОСОБА_4 заробітну плату і допомогу у зв'язку із вагітністю та пологами. За результатами перевірки, в порядку реагування на виявлені порушення законодавства відповідно до підпункту 7 пункту 6 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, Територіальною державною інспекцією з питань праці у Закарпатській області було винесено припис № 07-01-017/0335-0289 від 08.07.2013 року, щодо усунення порушень законодавства про працю. Вважає, що перевірка проводилася в межах повноважень відповідача і у зв'язку з виявленими порушеннями винесено оскаржуваний припис, який на думку відповідача є законним, відтак просить у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з підстав наведених у письмових запереченнях, та просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судовому засідання проти задоволення позову заперечив повністю з мотивів наведених у письмових запереченнях проти позову (а.с.106).
Розглянувши подані документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, представника третьої особи Загатянської сільської ради, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження відповідача визначені Положенням про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 386. Відповідно до Положення Держіспекція праці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Процедура проведення перевірок додержання законодавства про працю у межах наданих повноважень Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами встановлена Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженим Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 №390 (далі - Порядок).
У відповідності до п.4.1 Порядку за результатами кожної перевірки обов'язково складається акт перевірки, а в разі виявлення порушень законодавства про працю чи загальнообов'язкове державне соціальне страхування - припис щодо їх усунення.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.20 Закону України «Про прокуратуру» при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, а також виділення спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 04.07.2013 року заступником прокурора області старшим радником юстиції В. Роман скерував на ім'я начальника територіальної інспекції з питань праці в Закарпатській області вимогу № 08-1937-13(215) на проведення перевірки у відділі культури Іршавської райдержадміністрації та у Загатянській сільській раді в строк до 09.07.2013 року (а.с.38).
Як вбачається з матеріалів справи, що 08.07.2013 року на виконання вимоги заступника прокурора Закарпатської області, службовими особами ТДІзПП у Відділі культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації проведена позапланова перевірка додержання законодавства про працю.
За результатами проведеної перевірки 08.07.2013 року було складено Акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове соціальне страхування № 07-01-017/0335 (а.с.39-42).
Перевіркою встановлено:
Наказом Відділу культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації №274 від 23.12.2010 року, ОСОБА_4 з 05.012011 року прийнята на посаду художнього керівника будинку культури с. Загаття та останній наказом №01-3/132 від 29.12.2010 року, тимчасово визначено робоче місце у приміщенні цього ж будинку
Перевіркою табелів обліку робочого часу та відомостей нарахування заробітної штати встановлено, що протягом 2011 року - 2012 року в т.ч. за період з 25.05.2012 року по 14.10.2012 року не здійснювався облік робочого часу ОСОБА_4, а також їй не нараховувалася і не виплачувалася заробітна плата відповідно до займаної посади, чим порушено ч. 1 ст. 94 КЗпП України, ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці».
Крім цього, перевіркою встановлено, що в період з 15.10.2012 року по 17.02.2013 року ОСОБА_4 згідно наказу № 268 «а» від 15.10.2012 року перебувала у відпустці у зв'язку із вагітністю та пологами, що підтверджується листком непрацездатності серії АВФ № 62461 7 від 15.10.2012 року, проте, у встановлений законом термін, вищевказаний листок непрацездатності керівником відділу культури не було оплачено, а скеровано для оплати голові Загатянської сільської ради Бідзілі І.М., на території якої знаходиться робоче місце ОСОБА_4, чим порушено ч. 1,2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Відповідно до підпункту 7 пункту 6 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право:видавати в установленому порядку роботодавцям, суб'єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, а також фондам загальнообов'язкового державного страхування, обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
В порядку реагування на виявлені порушення законодавства 08.07.2013 року Територіальною державною інспекцією з питань праці у Закарпатській області було винесено припис № 07-01-017/0335-0289 щодо усунення порушень законодавства про працю, згідно якого у строк до 25 липня 2013 року необхідно було письмово проінформувати відповідача про виконання вимог припису (а.с.22).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 23.12.2010 року наказом Відділу культури і туризму Іршавської РДА № 274 (а.с.43), ОСОБА_4, завідувачку клубом с. Кобалевиця звільнено із займаної посади з 05.01.2011 року порядком переводу в іншу установу на підставі її заяви від 23.12.2010 року. пунктом 2 вищевказаного наказу ОСОБА_4 прийнято на посаду художнього керівника будинку культури с. Загаття порядком переводу з 05.01.2011 року з місячною оплатою праці згідно штатного розпису.
29.12.2010 року наказом Відділу культури і туризму Іршавської РДА № 01-3/132 від 29.12.2010 року (а.с.44) визначено тимчасово робоче місце художньому керівнику будинку культури ОСОБА_4 у приміщенні клубу с. Загаття з 05.01.2011 року.
Як встановлено в судовому засіданні, що протягом 2011 року - 2012 року в т.ч. за період з 25.05.2012 року по 14.10.2012 року, Відділом культури і туризму Іршавської РДА відповідно до табелів обліку робочого часу та відомостей нарахування і виплати заробітної плати, не здійснювався облік робочого часу ОСОБА_4 а також останній не проводилося нарахування і виплата заробітної плати згідно займаної посади.
Невиплату заробітної плати ОСОБА_4, позивач пояснює відсутністю відповідного бюджетного фінансування в кошторисі Відділу культури і туризму Іршавської РДА та посилається на ст. 88 Бюджетного кодексу України.
В період з 15.10.2012 року по 17.02.2013 року ОСОБА_4 згідно наказу № 268 «а» від 15.10.2012 року (а.с.45) перебувала у відпустці в зв'язку із вагітністю та пологами, що підтверджується листком непрацездатності серія АВФ №624617 від 15.10.2012 року (а.с.46), який вона надала для оплати своєму роботодавцю - на той час начальнику Відділу культури ОСОБА_8 Разом з тим, вказаний листок непрацездатності не був оплачений, натомість листами Відділу культури і туризму Іршавської РДА № 01-13/650 від 25.12.2012 року, № 01-13/116 від 11.03.2013 року скерований для оплати голові Загатянської сільської ради Бідзілі І.М. (а.с.47-48).
Листом голови Загатнянської сільської ради Бідзілі І.М. від 09.11.2012 року №519 наказ № 268 «а» від 15.10.2012 року та лікарняний лист для нарахування лікарняного були повернені до Відділу культури і туризму Іршавської РДА у зв'язку з тим, що розпорядженням голови Загатнянської сільської ради №08 від 01.06.2012 року (а.с.105) посада художнього керівника будинку культури виведена із штатного розкладу сільської ради в зв'язку з передачею будинку культури у повну оренду на 25 років ПП ОСОБА_8., а відтак правові підстави для виплати ОСОБА_4 заробітної плати за період з червня по14 жовтня 2012 року та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами з 15.10.2012 р. по 17.02.2013 р. відсутні.
Як вбачається з матеріалів справи 04.10.2013 року Управлінням культури Закарпатської обласної державної адміністрації був надісланий лист першому заступнику начальника Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області Грицику В. про надання інформації за №01-13/956-03/2 з якого вбачається, що на виконання приписів, внесених за результатами перевірок державними інспекторами праці в поточному році про приведення трудових відносин працівників клубних установ відповідно до норм чинного трудового законодавства в розрізі районів в тому числі і у Іршавському районі - 51 працівника (а.с.90).
З листа відділу культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області від 17.05.2013 року про надання інформації адресованого Управлінню культури і туризму облдержадміністрації №01-12/325 вбачається, що у зв'язку із здійсненням територіальною державною інспекцією питань прані в Закарпатській області контрольно-наглядової діяльності додержанням законодавства про працю, відділ, культури і туризму надає інформацію про чисельність працівників клубних установ району, з якими приведено трудові відносини у відповідність до вимог ст.. ст.. 21, 24, 115 Кодексу Законів про працю України станом на 17.05.2013 року, на сільські ради в клубні заклади переведено: на постійне місце роботи - 43 працівника, звільнено за власним бажанням - 3 працівника (пенсіонери), у відпустці по догляду за дитиною віком до 3-х років знаходиться ОСОБА_4 (не переведено на Загатнянську сільську раду).
Відповідно до положень ч. 1 ст. 21 Кодексу Законів про працю України - трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Згідно ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці», роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку. Одними із форм такого обліку є табель обліку робочого часу (форма № 5) та розрахунково - платіжна відомість (форма № 6), які затверджені наказом Держкомстату України № 489 від 05.12.2008 року.
Пунктом 10 Положення про відділ культури і туризму Іршавської РДА, затвердженого розпорядженням голови державної адміністрації № 550 від 17.10.2007 року (а.с.50-54), передбачено, що начальник відділу культури розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису, тобто забезпечує виплату заробітної плати найманим працівникам.
Відповідно до положень ст.24 Закону України «Про оплату праці» та ст. 115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Згідно до п. 2 ч.1 ст. 34, ст. 38, 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» - застрахованій особі надається допомога у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, яка згідно ч.1 ст. 50 зазначеного Закону, призначається та надається за місцем роботи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що місцем роботи ОСОБА_4, є відділ культури і туризму Іршавської РДА з яким остання уклала трудовий договір про, що видано наказ № 274 від 23.12.2010 року, і саме за цим місцем роботи їй повинна виплачуватися заробітна плата.
Відповідно до ч.2 ст.52 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується у найближчий після дня призначення допомоги строк який установлений для виплати заробітної плати.
Однак, з моменту виникнення у ОСОБА_4 права на призначення і виплату допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, а саме з 15.10.2012 року, належні їй грошові кошти не нараховані та не виплачені саме Відділом культури і туризму Іршавської РДА, всупереч вимог ч. 1 ст. 21 КЗпП України, у встановленні строки.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведених обставин суд приходить до висновку про відсутність у даному випадку правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем, як суб'єктом владних повноважень у відповідності до ч.2 ст.71 КАС України належними та допустимими доказами доведено правомірність оскаржуваного припису.
Керуючись статтями 9, 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовної заяви Відділу культури і туризму Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області про скасування припису № 07-01-017/0335-0289 від 08.07.2013 року - в і д м о в и т и п о в н і с т ю.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяМ.М. Луцович