Постанова № 36340882, 12.12.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
804/16104/13-а
Номер документу
36340882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2013 р. Справа № 804/16104/13-а

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О.В.

за участю:

секретаря судового засідання Максименко Е.М.

представника позивача Алієва Є.Н.

представник відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Алло»

до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області

про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Алло» до інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови.

В адміністративному позові товариство з обмеженою відповідальністю «Алло» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Алло») просить визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області (далі по тексту - Інспекція, відповідач) про накладення штрафних санкцій від 29.10.2013 року №72 у сумі 2550,00грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачем зазначено, що порушення, встановлені відповідачем за результатами проведеної перевірки не мали місця. Відповідачем до позивача застосовані штрафні санкції в зв'язку з тим, що на електрону книгу «Wexler T7206D blak» та на дорожні і мережеві зарядні пристрої не нанесений національний знак відповідності. Позивач вважає, що це не є порушенням, оскільки вимогами Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 №785 передбачено, що національний знак відповідності наносять на апаратуру або на табличку з її технічними даними, у разі коли його нанесення на апаратуру неможливе або невиправдане через її конструкцію, національний знак відповідності повинний бути нанесений на пакування, якщо таке наявне, та на супровідні документи; також вимогами Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 №1149 передбачено, що національний знак відповідності наноситься виробником чи уповноваженим представником виготовлювача в Україні на кожний виріб електрообладнання або, якщо це неможливо на пакування, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незамінність. Позивач вважає, що, оскільки знак відповідності був нанесений на пакування виробів то застосування до нього штрафних санкцій є неправомірним, а оскаржувана постанова відповідача є необґрунтованою, неправомірною та такою, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача заперечень на позов до суду не надав, в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача, оскільки, немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні.

Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Херсонській області на підставі ст.11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», відповідно до направлення на перевірку від 23.10.2013 №00000152 та повідомлення від 30.09.2013 №146 проведено планову перевірку характеристик продукції, телекомунікаційної апаратури та апаратури для оброблення інформації в магазині ТОВ «Алло», який розташований у м. Херсон, вул. Зала Егерсег, 18.

За результатами перевірки складений акт перевірки характеристик продукції №00000107 від 24.10.2013 року (далі по тексту - акт перевірки).

В акті перевірки зазначено, що відповідачем під час перевірки з боку позивача виявлені порушення вимог п.п.17; 19 Постанови КМУ від 29.07.2009 року № 785 «Про затвердження технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання», п. 7 постанови КМУ від 29.10.2009 р. № 1149 «Про затвердження Технічного регламенту низьковольтного обладнання», а саме: відсутність національного знака відповідності безпосередньо на товарі - електронній книзі «Wexler T7206D blak» та на дорожніх і мережевих зарядних пристроях марок «Nokia AC-6E», «Puro Appl+USB», «Samsung D800, D820, D830 ATADIM 10 EBE».

За результатами проведеної перевірки Інспекцією був складений проект рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів надане на підставі акту перевірки №00000107 від 24.10.2013 року та прийнято постанову про накладення штрафних санкцій від 29.10.2013 року № 72 за порушення вимог п. 1, 3 ч. 3 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» накладено штраф у сумі 2550,00 грн., правомірність якої є предметом даного спору.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України від 12.05.1991 р. №1023-XII «Про захист прав споживачів», захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи.

Згідно абз. 3 п. 1 «Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів», затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №465/2011, Держспоживінспекція України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Відповідно до п.1,13 ч.1 ст.26 Закону України «Про захист прав споживачів», спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів та накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перевірок суб'єктів підприємницької діяльності державними органами у сфері захисту прав споживачів встановлено Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 07.03.2012 № 310 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 травня 2012 р. за №743/21056.

Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами (ч.2 ст.26 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Відповідно до п.1 ч.3 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі:

1) розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двохсот до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до вимог п.19 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 №785, національний знак відповідності наносять на апаратуру або на табличку з її технічними даними згідно з Правилами застосування національного знака відповідності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 №1599; у разі коли його нанесення на апаратуру неможливе або невиправдане через її конструкцію, національний знак відповідності повинний бути нанесений на пакування, якщо таке наявне, та на супровідні документи.

Згідно п.10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 №1149, національний знак відповідності наноситься виробником чи уповноваженим представником виготовлювача в Україні на кожний виріб електрообладнання або, якщо це неможливо, на пакування, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незамінність.

Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів від 29.11.2001 №1599 «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності», знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо; місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.

Отже, судом встановлено, що національний знак відповідності може бути нанесений на виріб і пакування, етикетку, тару, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незмивність. Місце нанесення визначає виключно виробник та уповноважений представник виробника з урахуванням характеристик виробу.

Матеріалами справи підтверджено, що національний знак відповідності наявний на товарі позивача, зокрема безпосередньо нанесений на гарантійному талоні до електронної книги «Wexler T7206D blak» та на упаковці дорожніх і мережевих зарядних пристроїв марок «Nokia AC-6E», «Puro Appl+USB», «Samsung D800, D820, D830 ATADIM 10 EBE», що відповідає вимогам Технічного регламенту електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 №785, Технічного регламенту безпеки низьковольтного обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 №1149 та Постанови Кабінету Міністрів від 29.11.2001 №1599 «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності».

Отже, суд вважає, що відповідачем необґрунтовано та необ'єктивно було зроблено висновок про порушення ТОВ «Алло» вимог п.п. 17; 19 Постанови КМУ від 29.07.2009 року № 785 Про затвердження технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, п. 7 Постанови КМУ від 29.10.2009 р. № 1149 «Про затвердження Технічного регламенту низьковольтного обладнання», та прийняте рішення про застосування штрафних санкцій.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги щодо визнання неправомірною та скасування постанови Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області про накладення штрафних санкцій від 29.10.2013 року №72 у сумі 2550,00грн. підлягають задоволенню, оскільки є доведеними та обґрунтованими.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Алло» до інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області про накладення штрафних санкцій від 29.10.2013 року №72 у сумі 2550,00грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Алло» 172,00грн. судових витрат.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складений 17 грудня 2013 року.

Суддя О.В. Врона