ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2013 року Справа № 803/2369/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Кравчик В.В,
за участю представника позивача Цвілюх Н.А.,
представника відповідача Ожеми О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Приватного акціонерного товариства «Волинський шовковий комбінат» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ) звернулася з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Волинський шовковий комбінат» (далі - ПАТ «Волинський шовковий комбінат») про надання дозволу на погашення податкового боргу в розмірі 2 464 913,31 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований суб'єктом господарювання, взятий на облік як платник податків в Луцькій ОДПІ та зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (далі - ПК України). За відповідачем рахується податковий борг на загальну суму суму 2 464 913,31 грн., а саме податку з доходів фізичних осіб та з податку на додану вартість, який відповідач в добровільному порядку не сплатив. На підставі наведеного та керуючись абзацом 2 пункту 95.3 статті 95 ПК України просить надати дозвіл на погашення податкового боргу в розмірі 2 464 913,31 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених у ньому та просила суд їх задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав частково, пояснив, що погоджується на задоволення позовних вимог частково, а саме щодо податкового боргу стягнутого за постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2011 року. в сумі 396 134,28 грн. з врахуванням частково сплаченої на даний час суми 5 329,53 грн. В задоволенні позовних вимог в сумі 2 074 108,56 грн., як нарахування ПДВ просить відмовити, вважає, що даний податковий борг є неузгодженим та таке погашення боргу здійснюється лише на підставі рішення суду про стягнення коштів з платника податків у рахунок погашення податкового боргу, що на даний час податкова інспекція ще не зробила. Саме звернення до суду з позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі є заключним етапом.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та Законами України.
Пунктом 15.1 статті 15 ПК України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Судом встановлено, що ПАТ «Волинський шовковий комбінат» зареєстроване 13.05.2002 року, як суб`єкт підприємницької діяльності - юридична особа, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02.10.2012 року та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №17409234 від 21.10.2013 року.
Відповідно до довідки Луцької ОДПІ від 27.07.2005 року №578 вбачається, що відповідач 14.05.2002 року за №2697 був взятий на облік як платник податків у Луцькій ОДПІ.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до частини 1 пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України Податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Положеннями п.п.14.1.175 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно пунктів 54.1., 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України, Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Пунктом 56.1. статті 56 Податкового кодексу України визначено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. При цьому, пункт 56.18. ст. 58 цього Кодексу передбачає, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
З матеріалів справи судом встановлено, що сума 2 464913,31 грн., яка на думку Луцької ОДПІ, є податковим боргом та відповідно предметом погашення за рахунок майна платника податків складається з наступних сум:
- 2 074 108,56 грн. - сума податкового боргу по податку на додану вартість, нарахованого згідно податкового повідомлення-рішення від 04.11.2005 року № 0000272301, яке скасовано постановою Господарського суду Волинської області від 12.03.2007 року по справі № 2/83-2А та набрало законної сили згідно постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2012 року.
- 390 804,75 грн. - сума податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб, яка стягнута з ПАТ «Волинський шовковий комбінат» за рахунок коштів у банках, що його обслуговують згідно постанови Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2011 року в адміністративній справі № 2а/0370/2618/11 про стягнення податкового боргу.
З огляду на викладені обставини, суд приходить до висновку, що із загальної суми 2 464 913,31 грн., заявленої Луцькою ОДПІ до погашення, фактичною сумою податкового боргу позивача в розумінні вищевикладених норм Податкового кодексу України є лише сума 390 804,75 грн. - податковий борг, який виник внаслідок набрання законної сили постанови Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2011 року в адміністративній справі № 2а/0370/2618/11.
Крім того, суд приходить до висновку, що не підлягає задоволенню позовні вимоги в частині погашення суми податкового боргу в розмірі 2 074 108,56 грн. за рахунок майна, виходячи із наступного.
Відповідно п.95.1. ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Положення пункту 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України передбачають, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику..
Як встановлено судом, Луцька ОДПІ 03.12.2013 року звернулась до Волинського окружного адміністративного суду з поданням про стягнення з ПАТ «Волинський шовковий комбінат» коштів за податковим боргом в сумі 2 074 108,56 грн., який виник на підставі податкового повідомлення-рішення №0000272301 від 04.11.2005 року. Однак ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04.12.2013 року подання Луцької ОДПІ до ПАТ "Волинський шовковий комбінат" про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 2 074 108,56 грн. повернуто заявнику, а відтак неможливо встановити правомірність формування податкового боргу відповідача та наявності підстав для його стягнення.
З урахуванням наведеного, суд не приймає до уваги доводи та докази позивача про відсутність коштів у відповідача, як підставу для задоволення позову, оскільки право на стягнення коштів з відповідача за рішенням суду не було реалізовано позивачем згідно до вимог ст. 95 Податкового кодексу України.
Щодо погашення суми податкового боргу в розмірі 390 804,75 грн., який виник внаслідок набрання законної сили постанови Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2011 року в адміністративній справі № 2а/0370/2618/11, за рахунок майна відповідача, то суд виходить з наступного.
З метою здійснення заходів щодо погашення суми податкового боргу відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України на підставі рішення №59 від 02.02.2011 року Луцькою ОДПІ проведено опис майна у податкову заставу, про що складено Акт опису №12 від 12.05.2011 року. Дане обтяження було включено у Державний реєстр рухомого майна, що стверджується Витягом із даного реєстру №31366891 від 12.05.2011 року.
Згідно постанови Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2011 року в адміністративній справі № 2а/0370/2618/11 задоволено позов Луцької ОДПІ та стягнуто з рахунків приватного акціонерного товариства «Волинський шовковий комбінат» у банках, обслуговуючих платника податків, на користь держави кошти у розмірі суми податкового боргу - 396134 грн.28 коп. Вказане судове рішення набрало законної сили 18.10.2011 року та на підставі цього рішення 28 квітня 2012 року Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №356/2012 року.
На підставі виконавчого листа №356/2012 року Луцька ОДПІ звернулась до ДВС з заявою про проведення виконання. Постановою державного виконавця другого відділу ДВС Луцького МУЮ від 25.10.2013 виконавчий лист №356/2012 року у справі №2а/0370/2618/11 повернутий стягувачу відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки всі рахунки ПАТ «Волинський шовковий комбінат» у банківських установах арештовані в межах суми боргу. Кошти на рахунках відсутні.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується представником позивача, що ПАТ «Волинський шовковий комбінат» сплатив частину податкового боргу стягнутого на підставі постанови Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2011 року грошовими коштами частково в сумі 5 329,53 грн., тому на даний час податковий борг за постановою суду від 03.10.2011 року становить 390 804,75 грн., що вбачається з поданого інспекцією розрахунку (а.с. 8-9).
З огляду на викладене, суд вважає, що позивач дотримався порядку погашення заборгованості платника податків, визначеної Податковим кодексом України, попередньо скориставшись правом звернення до суду з позовом щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини, наданим контролюючим органам підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.
Згідно ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Підпунктом 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
У відповідності до п.87.2 ст.87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п. 89.1. ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
При цьому, судом встановлено, що на підставі рішення від 12.09.2013 року Луцькою ОДПІ проведено опис майна відповідача у податкову заставу, про що складено Акт опису №3 від 19.09.2013 року. Дане обтяження було включено у Державний реєстр обтяжень рухомого майна, що стверджується Витягом із даного реєстру №41946389 від 20.09.2013 року.
Згідно пункту 41.5 статті 41 Податкового Кодексу України, Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.
Одним з таких заходів є, зокрема, продаж майна, що перебуває у податковій заставі, та погашення за рахунок отриманих коштів суми податкового боргу, що виник у платника податків.
Таким чином, проаналізувавши зміст правової норми, яка регулює порядок надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, суд вважає, що вказані дії можуть бути проведені лише за чітким дотриманням податковим органом послідовності виконання вимог п.п.95.1, п.95.2, п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, а саме: право на звернення до суду про надання дозволу на погашення всієї суми заборгованості може бути реалізовано податковим органом за наявності рішення суду про стягнення заборгованості за вказаною сумою податкового боргу, яке уже знаходилось на виконанні державної виконавчої служби або у податковому органі, однак за відсутності коштів на рахунках боржника було повернуто податковому органу без виконання.
Як встановлено судом Луцька ОДПІ не реалізувала свого права щодо стягнення з ПАТ «Волинський шовковий комбінат» суми податкового боргу з ПДВ в розмірі 2 074 108,56 грн., а відтак неможливо встановити правомірність формування даного податкового боргу відповідача та наявності підстав для його стягнення за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Враховуючи, що вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог та надання дозволу Луцькій ОДПІ на погашення податкового боргу у сумі 390 804,75 грн. ПАТ «Волинський шовковий комбінат» за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, а в частині позовних вимог щодо надання дозволу на погашення податкового боргу з ПДВ в розмірі 2 074 108,56 грн. за рахунок майна відповідача слід відмовити
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 71, 128, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ст. ст. 14, 15, 20, 36, 38, 54, 56, 58, 61, 87, 89, 95 Податкового кодексу України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Надати Луцькій об'єднаній державній податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області дозвіл на погашення податкового боргу в розмірі 390 804 (триста дев'яносто тисяч вісімсот чотири гривні) 75 копійок за рахунок майна Приватного акціонерного товариства «Волинський шовковий комбінат» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Карбишева, будинок 2, код ЄДРПОУ 31965022), що перебуває у податковій заставі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 16 грудня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич