5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2013 року Справа № 812/10291/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Лагутін А.А., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора м. Красний Луч в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення штрафу в сумі 34000,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
10 грудня 2013 року прокурор м. Красний Луч (далі - Прокурор) в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом до державного підприємства «Донбасантрацит» (далі - Відповідач) про стягнення штрафу в сумі 34000,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на таке.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про електроенергетику», ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання. Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна
інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, частина 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» надає інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так у відповідності з ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв'язку з невиконанням вимог припису № 02/26-03-0098/2 від 31.08.2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 34000,00 грн.
Оскільки добровільно відповідач не сплатив суму штрафу, прокурор просив стягнути з відповідача зазначену суму в судовому порядку.
Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у скороченому провадженні, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (аркуш справи 31).
У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року. № 1573/99, є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яке є правонаступником Міністерства палива та енергетики України. Державне підприємство «Нащональна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству енергетики та вугільної промисловості України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Законів України «Про електроенергетику», «Про теплопостачання» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року із змінами від 13 лютого 2006 року №131, наказом Міністерства палива та енергетики України №4 22 від 03 листопада 2006 року «Про державний енергетичний нагляд» та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК «Укренерго») та його територіальних структурних підрозділів.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області є одним зі структурних підрозділів відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго».
Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими витратами для країни (абзаци 1, 2 пункту 2.2. Статуту) (аркуші справи 18-28), до основних напрямків діяльності підприємства відноситься здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про теплопостачання» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (абзац 14 пункту 2.3. Статуту).
Відповідно ст. 5 Закону України «Про електроенергетику», ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання. Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, частина 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» надає інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, у відповідності з ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 31.08.2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області видано припис № 02/26-03-0098/2, яким зобов'язано відповідача здійснити заходи щодо приведення рівня надійності електропостачання струмоприймачів І категорії до вимог нормативних документів (аркуші справи 10,11).
У присутності представників відповідача 16.10.2013 року було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки (протоколом) від 16.10.2013 року № 02/26-04-035 встановлено не виконання вимог припису № 02/26-03-0098/2 від 31.08.2012 року, з 6 пунктів не виконано 6 (аркуш справи 8).
На підставі зазначеного Акту перевірки (протоколом), постановою від 29.10.2013 року № 02/26-04-035 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 34 000,00 грн.(аркуш справи 6).
Постанову про накладення штрафу відповідачем, згідно поштового повідомлення, отримано 31.10.2013 року (зворотній бік аркуша справи 7).
Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, передбачено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Станом на момент подання позову штраф відповідачем не сплачений. Припис та постанова про накладення штрафу відповідачем до теперішнього часу не оскаржувались.
Частиною 6 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року визначено, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.
Оскільки відповідачем припис та постанова про накладення штрафу не були оскаржені, штрафні санкції у добровільному порядку сплачено не було, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача та стягнути з державного підприємства «Донбасантрацит» штрафу в сумі 34000,00 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора м. Красний Луч в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення штрафу в сумі 34000,00 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Донбасантрацит» (94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, код 32446546) до Державного бюджету України (р/р №31115106700039 до УДКС у м. Красний Луч Луганської області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, ідентифікаційний код 37983618, штраф у сумі 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя А.А. Лагутін