ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2013 року № 813/8772/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Чернявській О.Д.
за участю:
представника позивача - Білої Д.В.
представника відповідача - Цицик О.І.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мізол» до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання незаконною бездіяльності, -
Встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мізол» ( далі - ТзОВ «Мізол») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ в Залізничному районі м. Львова), в якому просить суд визнати незаконною бездіяльність відповідача в зв'язку із відмовою у задоволенні клопотання ТзОВ «Мізол» про призупинення наказу від 16.10.2013 р. № 343 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мізол» з питань дотримання вимог податкового, валютного іншого законодавства за період з 01.01.2011 р. по 22.08.2013 р.».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДПІ в Залізничному районі м. Львова з метою проведення перевірки позивача видано наказ від 6 жовтня 2013 р. № 343 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мізол» з питань отримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 р. по 22.08.2013 р.». Вважаючи, що вказаний наказ видано із порушенням ряду норм Податкового кодексу України, ТзОВ «Мізол» подало до Львівського окружного адміністративного суду адміністративний позов про скасування вказаного наказу. Одночасно, товариство звернулося листом від 22 жовтня 2013 р. № 360 до ДПІ у Залізничному районі м. Львова із проханням зупинити проведення позапланової перевірки на підставі п. 82.4. ст. 82 ПК України, однак у задоволенні клопотання ТзОВ «Мізол» про призупинення наказу від 16.10.2013 р. було відмовлено. Позивач вважає таку бездіяльність незаконною, тому просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з мотивів, наведених в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши думку сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ДПІ у Залізничному районі м. Львова проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Мізол» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 р. по 30.06.2011 р., про що складено акт від 14.11.2011 р. № 3459/23-2/33895476.
Також, ДПІ у Залізничному районі м. Львова проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Мізол» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 р. по 31.12.2011 р., про що складено акт від 23.04.2012 р. № 503/22-10/33895476.
Крім того, ДПІ у Залізничному районі м. Львова 23.09.2013 року видано наказ №235 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Мізол» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року та повідомлення від 23.09.2013 року №27/22-5018.
Також ДПІ у Залізничному районі м. Львова 16.10.2013 р. Видано наказ №343 "Про проведення позапланової виїзної перевірки ТЗОВ "МІЗОЛ"", відповідно до п.1 якого наказано провести позапланову виїзну перевірку ТЗОВ "МІЗОЛ" (код ЄДРПОУ 33895476) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2011р. по 22.08.2013р.
Вважаючи, що вказаний наказ видано із порушенням ряду норм Податкового кодексу України, ТзОВ «Мізол» подало до Львівського окружного адміністративного суду адміністративний позов про скасування вказаного наказу.
Листом від 22 жовтня 2013 р. № 360 позивач звернувся до ДПІ у Залізничному районі м. Львова із проханням зупинити проведення позапланової перевірки на підставі ч.3 п. 82.4. ст. 82 ПК України, однак податковим органом листом від 28.10.2013 року №6498/9/10-008 відмовлено в зупиненні проведенні перевірки.
Судом встановлено, що у період з 22.10.2013 року по 07.11.2013 року податковим органом направлялись листи на адресу ТзОВ «Мізол» щодо надання документів та інформації у зв'язку з проведенням позапланової виїзної перевірки.
Дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Згідно з п. 20.1.4 та п. 20.1.5. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом та вимагати від платників податків, що перевіряються в ході перевірок, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Згідно з п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Документальною перевіркою згідно із п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Як вбачається із положень ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;
- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
- платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби;
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
- платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;
- розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;
- платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова виїзна перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;
- щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;
- отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні;
- органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до абзацу 1 п. 82.4. статті 82 Податкового кодексу України, проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків може бути зупинено за рішенням керівника контролюючого органу, що оформляється наказом.
При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур (тобто більше, ніж на 30 днів).
Відповідно до п.85.2 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Судом встановлено, що позивачем для проведення перевірки документи не надавались, у зв'язку з чим документальна виїзна позапланова перевірка не проводилась та акт перевірки не складався.
В матеріалах справи міститься акт від 01.11.2013 року №146/22-10/33895476 про відмову посадових осіб ТзОВ «Мізол» у наданні посадовим особам органу ГУ Міндоходів у Львівській області документів, що підтверджують показники податкової звітності та інших документів, необхідних для проведення позапланової перевірки, з якого вбачається, що станом на 01.11.2013 року посадовими особами ТзОВ «Мізол» до перевіки не надано зведені облікові документи, які систематизовані на рахунках бухгалтерського обліку і регістрах аналітичного обліку за період з 01.01.2011 року по 22.08.2013 року.
Суд не приймає до уваги посилання на п.82.4 ст. 84 Податкового кодексу України як на безумовну підставу для зупинення проведення перевірки у зв'язку з оскарженням наказу про проведення перевіки, оскільки положення даної статті закріплюють не обов'язок, а право контролюючого органу на зупинення проведення перевірки.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи рішення відповідача на відповідність ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що воно прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України; з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено. За таких обставин суд вважає, що вимоги є необґрунтованими, а у позові слід відмовити повністю.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові не передбачено.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Постановив:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.