ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2013 р. Справа № 821/4668/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі,
встановив:
Скадовська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач, Скадовська ОДПІ) звернулась з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути борг зі сплати орендної плати в сумі 39144,05 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що між відповідачем та Чаплинською районною державною адміністрацією було укладено договір оренди землі. У зв'язку із внесенням змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів з 01.01.2012 р. збільшилась сума нормативної грошової оцінки землі, а відтак сума орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2013 рік також збільшилась. Таким чином, у відповідача обліковується борг по орендній платі у сумі 39144,05 грн.
Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
25 грудня 2013 року відповідач надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги визнає.
Положеннями ч.4 ст.122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 18 вересня 2006 року між Чаплинською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, строком на 10 роки.
Відповідно до п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 200,1689 га, у тому числі ріллі богарної 129,0991 га, пасовища 71,0698 га, із земель запасу Павлівської сільської ради.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1080342,58 грн. (п.5 Договору).
Пунктом 9 Договору оренди землі визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі: річна орендна плата становить 64 грн. на рік за 1 га ріллі, та 35 грн. на рік за 1 га пасовища, загальна плата за оренду становить 10749,08 грн. орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 895,81 грн.
21 липня 2010 року між орендодавцем (Чаплинською РДА) та орендарем (ОСОБА_1) укладено додаткову угоду, якою внесено зміни, зокрема до п.9 Договору оренди земельної ділянки від 19.09.2006 р.
Так, п.9 Договору встановлено на 2010 рік плату за оренду 1 га ріллі в розмірі 2%, з січня 2011 року в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням коефіцієнту індексації та в подальшому переглядати розмір орендної плати відповідно до законодавства.
Положеннями п.13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається раз на три роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 193 Земельного кодексу України визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Стаття 201 Земельного кодексу України визначає, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Положеннями підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст.269 Податкового кодекс України відповідач є платником земельного податку.
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п.289.2 ст.289 ПК України).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 р. № 213 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
31 жовтня 2011 року Кабінетом Міністрів України винесено постанову № 1185 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" (далі - постанова № 1185).
Згідно із постановою № 1185 пункт 5 доповнено абзацом такого змісту: для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756.
Постанова № 1185 набирала чинності з 1 січня 2012 року.
За таких обставин суд приходить до висновку, що у 2013 році орендна плата за земельну ділянку, що орендував ОСОБА_1, мала становити 63244,69 грн. (1200544,64 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки) Х 1,765 Х 3% (за додатковою угодою)). З огляду на те, що у відповідача рахувалась переплата в сумі 19874,26 грн., борг в сумі 4230 грн. підприємцем сплачено, а контролюючим органом нараховано пеню в сумі 3,62 грн., загальна сума заборгованості складає 39144,05 грн.
Згідно із вимогами п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
На адресу ОСОБА_1 контролюючим органом було направлено податкове повідомлення-рішення від 03.06.2013 р. № 0056461710 на суму 63244,69 грн., яке відповідачем отримано 26.06.2013 р.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Положеннями п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Так, на виконання вимог податкового законодавства Скадовською ОДПІ (Чаплинське відділення) сформовано вимогу від 16.09.2013 р. № 3-15 на суму 39144,05 грн., яку 16.09.2013 р. вручено відповідачу.
Не зважаючи на вжиті позивачем заходи згідно із особовою карткою платника податку станом на 31.08.2013 р. за ОСОБА_1 рахується заборгованість з орендної плати у розмірі 39144,05 грн., з яких за основним платежем 39140,43 грн., пеня - 3,62 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Скадовської ОДПІ є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до місцевого бюджету Павлівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області (р/р 33214815700312 в УДК Херсонської області, код ОКПО 37981783, код платежу 13050500, МФО 852010) борг зі сплати орендної плати в сумі 39144 (тридцять дев'ять тисяч сто сорок чотири) грн. 05 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.1.5